Menu
CHIP Speedtest

Kaspersky Rescue Disk 10

24.05.2013 22:00 | Redakce Chip
Kaspersky Rescue Disk 10
Uvěřejněno na Chip DVD 06/13.

Kaspersky Rescue Disk je bootovatelný antivirový systém, který je navržený pro odvirování počítače bez spuštěných Windows. Taková kontrola je absolutně nejkvalitnější, protože malware se nemůže skrývat v běžících procesech. Antivirový program si po spustění stáhne po internetu nejnovější signatury, díky čemuž máte jistotu, že systém s viry bojuje nejmodernějšími zbraněmi. Kromě testu na viry můžete zálohovat vaše soubory na externí nabo síťové disky, připojit se na internet, e-mail nebo FTP server. S potížemi může pomoci i editor systémových registrů.

Chip DVD je vytvořeno jako bootovací s použitím plné verze Kaspersky Rescue Disk 10. Jde o samostatný operační systém, který nabootujete přímo z Chip DVD. Tento systém není možné spustit ve Windows. Na Chip DVD je i samostatně umístěn ISO soubor na vytvoření vlastního bootovacího média.


Bootovací obrazovka: Vyberte v jakém režimu chcete Rescue Disk spustit nebo zobrazit informace o hardwaru. Grafický režim má nejvíce možností.
Bootovací obrazovka: Vyberte v jakém režimu chcete Rescue Disk spustit nebo zobrazit informace o hardwaru. Grafický režim má nejvíce možností.

Pomocník v nouzi

Určitě jste se každý setkal se situací, že vám přišel počítač alespoň tak o 300% pomalejší než obvykle nebo vůbec nechtěl nastartovat. Pokud se vám to nestalo, můžete se považovat za šťastlivce. S postupem času a vývojem technologií se i viry stávají rafinovanějšími a ne vždy se vašemu antiviru je podaří včas odchytit. Některé jsou i natolik důmyslné, že infikují systémové soubory a při pokusu o jejich odstranění se vám to buď nepodaří, protože vám bude bránit systém nebo smažete důležitou součást systému a ještě k tomu se vir může dočasně zkopírovat do paměti RAM.

V případě, že se vám něco podobného stane nebo zkrátka máte citlivé informace v PC, se kterými se nechcete s tvůrci viru dělit, nezoufejte, společnost Kaspersky totiž přišla s pohodlným a efektivním řešením, které se obejde bez drastických formátování disků nebo dávání PC do servisu na odvirování. Vše si můžete nyní udělat sami v pohodlí domova díky Kaspersky Rescue Disk.

Bootovací flashdisk

Použití Kaspersky Rescue Disk na netbooku, ultrabooku či jiném zařízení bez optické mechaniky:

- Nejprve připojte USB flash disk k počítači a poté spusťte rescue2usb.exe. Nechte jej rozbalit třeba na plochu, spustí se vám samotný nástroj. V okně klikněte na »Browse…« a vyberte cestu k ISO souboru Kaspersky Rescue Disk.

- Z nabídky USB medium zvolte zařízení, na které chcete Kaspersky Rescue Disk umístit (pozor, svůj výběr si dobře překontrolujte, na vybraném disku dojde k vymazání všech stávajících dat).

- Kliknutím na »START« vytvoříte bootovací USB flash disk s Kaspersky Rescue Disk. Ten je nyní připraven k použití. Při startu zařízení je následně potřeba z bootovací nabídky vybrat USB rozhraní.

Pozn. Pro vytvoření bootovacího USB flash disku je třeba mít flash disk naformátovaný jako FAT16 nebo FAT32, jiné typy jako NTFS nejsou podporované.

Hlavní okno: Umožní vám vybrat objekty jako pevné disky, mechaniky a další, které chcete skenovat na přítomnost virů.
Hlavní okno: Umožní vám vybrat objekty jako pevné disky, mechaniky a další, které chcete skenovat na přítomnost virů.

Vlastní systém

Vzhledem k tomu, že drtivá většina virů je šířena v prostředí Windows, bylo by nelogické se v tom samém prostředí snažit je odstranit, když už si tam mohly vytvořit domácí půdu. Vývojáři z Kaspersky přišli s řešením pomocí bootovacího disku vlastní distribuce Linuxu. Tato metoda je velmi efektivní, protože bootujete tento systém místo Windows a máte tak možnosti smazat infikace, které byste jinak v prostředí Windows nemohli. Stejně tak vir samotný má jen minimální šance ubránit se těmto pokusům o očistec, protože dokud nejsou spuštěné Windows, nachází se ve fázi hibernace, kde je víceméně neškodný.

S nabootováním tohoto disku máte tři možnosti. Provést diagnostiku hardwaru a uložit jí na disk nebo spustit samotný systém a to buď v textovém režimu, nebo uživatelsky příjemnějším grafickém. Textová verze samozřejmě nezvládne tolik funkcí jako grafická, ale je o něco málo rychlejší. Nicméně grafický režim má mnoho dalších výhod jako je přehlednost a jednoduchost, proto raději používejte tento.

 Webový prohlížeč: Umožní vyhledat další pomoc nebo zabít čas při probíhajícím testu.
Webový prohlížeč: Umožní vyhledat další pomoc nebo zabít čas při probíhajícím testu.

Pod pokličkou

Při zvolení grafického režimu se vám načte systém se všemi potřebnými komponenty a automaticky se vám spustí program Kaspersky Rescue Disk. Pokud nemáte aktualizovanou databázi, překlikněte na panel »My Update Center« a proveďte kliknutím na »Start Update« aktualizaci. Tento krok provádějte pokaždé, když vám program oznámí, že je vaše databáze »out of date«. V panelu »Objects Scan« zvolte umístění, které chcete prohledat na výskyt virů a kliknutím na »Start Objects Scan« spusťte test. Rychlost se odvíjí od velikosti kontrolovaných umístění a vaší hardwarové výbavy. Obvykle se test pohybuje v řádech několika hodin, ale je lepší obětovat pár hodin na vašem PC než čekat na jiné horší alternativy.

Samotné vyhledávání funguje prakticky stejně, jak ho znáte z jiných antivirů, rozdíl je v tom, že tento program se dostane i do jindy nepřístupných míst a může léčit tam, kam ostatní antiviry ve Windows nemohou.

Po dokončení se vám zobrazí výsledky testu a dostanete na výběr co s infikovanými soubory udělat.

Souborový manažer: Ve chvílích nouze vám pomůže bezpečně zálohovat vaše data na externí médium. Práce s ním probíhá víceméně stejně jako ve Windows.
Souborový manažer: Ve chvílích nouze vám pomůže bezpečně zálohovat vaše data na externí médium. Práce s ním probíhá víceméně stejně jako ve Windows.

Ostatní funkce

Aby toho nebylo málo, tak Kaspersky Rescue Disk nabízí další tři užitečné funkce. A to sice Kaspersky Registry Editor (najdete ho na ploše), který vám umožní pročistit systémové registry bez omezení. Pozor ovšem na to co mažete, nevhodným smazáním byste si mohli odepsat některé programy nebo dokonce i samotný operační systém Windows.

Další neméně důležitou funkcí je webový prohlížeč. Rovněž jej najdete na ploše pod názvem »Web browser«. Ten může být užitečný, pokud se vám nechce načíst operační systém a potřebujete na internetu vyhledat pomoc nebo pokud mažete registry, případně pokud skončilo skenování virů a potřebujete zjistit, co smazat můžete a co ne.

Textový režim: Pamětníci mohou nostalgicky zavzpomínat na časy Norton Commanderu a jemu podobných. Nabízí o trochu méně funkcí než režim v grafickém rozhraní.
Textový režim: Pamětníci mohou nostalgicky zavzpomínat na časy Norton Commanderu a jemu podobných. Nabízí o trochu méně funkcí než režim v grafickém rozhraní.

Poslední třešničkou na dortu je možnost zálohy dat. Někdy se stane, že máte na pevném disku důležitá data a zrovna se vám nějak porouchá systém a vy chcete data zachovat. Stačí připojit nějaké externí médium a pomocí »File manager« na ploše zálohujete, co potřebujete. Vaše disky najdete ve složce mnt/. Práce se soubory je stejná jako ve Windows průzkumníku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání