Menu
CHIP Speedtest

Kestrel GX

11.06.2013 22:00 | Redakce Chip
Kestrel GX
Uveřejněno na Chip DVD 07/13.

Kestrel GX je dobře vybavený program na popisování, třídění a běžné úpravy digitálních fotografií. Plná verze programu z Chip DVD pracuje s databází, která může obsahovat celou řadu různých údajů přiřazených ke konkrétním snímkům (hodnocení, popis, klíčová slova, EXIF atd.), podle kterých půjde fotky rychle vyhledávat a třídit. Po úvodním zanesení do databáze navíc není nutné, aby byly všechny snímky (uložené často na záložních médiích) při vyhledávání dostupné. Další funkce programu zahrnují především automatické i manuální úpravy obrazu, aplikaci efektů a filtrů a samozřejmě i poutavou prezentaci snímků s přechodovými efekty.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu Kestrel GX, se kterou můžete po jednoduché registraci zcela neomezeně pracovat. Jedná se o nejnovější verzi programu na správu a úpravy fotografií, jehož licence standardně přijde přibližně na 200 korun. Oproti běžně pořízené licenci ovšem nemůžete využít technickou podporu ani aktualizace na novější verze programu.

Databáze fotek: Ve výchozím okně programu Kestrel GX se můžete rovnou pustit do popisování a třídění fotek.
Databáze fotek: Ve výchozím okně programu Kestrel GX se můžete rovnou pustit do popisování a třídění fotek.

Uživatelské prostředí programu Kestrel GX je v mnohém podobné ostatním aplikacím na správu digitálních fotografií. Velký prostor je věnován především funkcím na organizaci snímků, jejich úpravy pak probíhají v samostatném rozhraní. Kestrel GX komunikuje pouze anglicky, ovšem pro každého alespoň trochu zběhlého uživatele jistě nebude problém s programem pracovat.

Hromadné úpravy: Například před vystavením snímků na webu se může hodit funkce pro hromadnou změnu jejich velikosti nebo přejmenování.
Hromadné úpravy: Například před vystavením snímků na webu se může hodit funkce pro hromadnou změnu jejich velikosti nebo přejmenování.

Import a správa

Kestrel GX pracuje prakticky se všemi používanými formáty souborů s fotografiemi či obrázky a poradí si i s RAW daty z profesionálních digitálních fotoaparátů různých značek. V levé části okna programu Kestrel GX najdete klasickou stromovou strukturu složek na disku vašeho počítače nebo v externích úložištích. Fotografie, se kterými budete pracovat, přitom není nutné nikam přemisťovat, můžete je ponechat v původních složkách.

Kromě velkého náhledu aktuálně vybraného snímku a filmového pásu s přehledem dalších fotek ve vybrané složce je v hlavním okně programu Kestrel GX důležitá zejména pravá část se třemi velkými tlačítky. První z nich »Search« slouží k vyhledávání snímků podle klíčových slov, autora, data pořízení, hodnocení nebo kategorie, do které jsou fotky zařazeny. K tomu, abyste mohli vyhledávač efektivně používat, je třeba každý snímek popsat pomocí předvoleb pod tlačítkem »Keywords«. Právě zde můžete doplnit popisky, hodnocení a další informace pro rychlejší třídění a prohledávání složek s fotkami. Pod tlačítkem »Metadata« pak najdete EXIF, IPTC a GPS informace, které ke snímkům automaticky ukládají fotoaparáty. To ovšem neznamená, že byste metadata ke snímkům nemohli doplňovat sami – řada z položek je aktivních, takže je můžete upravit a chybějící informace doplnit.

Databáze informací o fotografiích se vytváří a spravuje na disku počítače. Proto není nezbytně nutné, aby byla během vyhledávání připojena k počítači všechna úložiště s fotkami, jako jsou externí disky nebo záložní DVD, Kestrel GX umí prohledávat databázi i bez nich. Program Kestrel GX nabízí ještě jednu zajímavou možnost organizace snímků, kterou je vytvoření samostatných databází pro oddělení kompletních sad fotografií. Může jít například o soukromé a pracovní fotografie nebo jakýkoli jiný způsob a účel členění fotek.

Úpravy barev: Při korekci expozice snímků se můžete buďto spolehnout na automatickou funkci, nebo si s nastavením fotky pohrát sami.
Úpravy barev: Při korekci expozice snímků se můžete buďto spolehnout na automatickou funkci, nebo si s nastavením fotky pohrát sami.

Hromadné operace

Se správou celých fotoalb vám pomohou i další funkce programu Kestrel GX, určené k hromadnému zpracování snímků. Najdete je v nabídce »Edit« a jde především o změnu rozměrů snímků a jejich otáčení nebo převracení. Užitečná je také funkce na hromadné přejmenovávání souborů s fotografiemi, kterou najdete pod nabídkou »Edit | Rename«. Pro přejmenovávání je k dispozici textová šablona a automatické číslování. Také můžete vyhledat a nahradit určitou část jména souboru. Hromadné operace můžete provádět také pomocí prvních tří tlačítek pod náhledem vybrané fotografie.

Vylepšení snímků: Prostředí pro úpravy snímků nabízí celou řadu užitečných funkcí a zajímavých efektů na vylepšení fotek.
Vylepšení snímků: Prostředí pro úpravy snímků nabízí celou řadu užitečných funkcí a zajímavých efektů na vylepšení fotek.

Úpravy snímků

Mezi hlavní úkoly programů na správu fotografií patří samozřejmě i jejich úpravy. V aplikaci Kestrel GX se do editačního rozhraní přesunete kliknutím na tlačítko se štětcem pod velkým náhledem fotografie.

Kestrel GX nabízí dostatečnou výbavu na základní i pokročilé úpravy, zahrnující například nástroje na otáčení, ořezávání a změnu velikosti snímků, odstranění červených očí, doostření nebo potlačení šumu. Další nástroje umožňují ještě upravovat teplotu a sytost barev, stejně jako jas a kontrast. Kromě detailního ručního nastavení zde máte k dispozici i automatickou korekci, spouštěnou tlačítkem »Auto Fix«. Vždy navíc vidíte originální i upravený snímek ve společném náhledovém okně. Celou sadu funkcí na úpravy snímků najdete v nabídce »Effects«. Jde o různé grafické filtry, rámečky a další kreativní úpravy. Také se zde nachází důležitá funkce na automatickou korekci expozice a další úpravy právě vybrané fotografie (nabídka »Auto Image Enhance«).

Před uložením upraveného snímku můžete ještě doplnit textový vodoznak s nastavením fontu, barvy, velikosti a průhlednosti. Při ukládání upravených snímků vám doporučujeme použít tlačítko »Save | Save As« a vytvořit tak kopii originálního souboru s fotkou. Zpět na přehled snímků se vrátíte volbou »File | Exit«.

Efektní prezentace: Při předvádění fotografií si můžete nastavit nejen dobu zobrazení jednotlivých snímků, ale také efekt při přechodu mezi nimi.
Efektní prezentace: Při předvádění fotografií si můžete nastavit nejen dobu zobrazení jednotlivých snímků, ale také efekt při přechodu mezi nimi.

Předvádění fotek

Kestrel GX umí samozřejmě vaše snímky i efektním způsobem prezentovat. Příslušnou funkci najdete pod nabídkou »View | Slideshow« a následně si můžete upravit dobu zobrazení jednotlivých snímků i efekt při přechodu na následující fotku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání