Menu
CHIP Speedtest

Kingsoft Office Professional 2012

15.06.2013 22:00 | Redakce Chip
Kingsoft Office Professional 2012
Uveřejněno na Chip DVD 07/13.

 

Kancelářský balík Kingsoft Office Professional 2012 je alternativou k Microsoft Office. Jedná se o střídmějšího bratříčka. Aplikace nenabízí tolik pokročilých funkcí, ale je menší, rychlejší a svižnější. Výrobce se snaží poskytnout kvalitní nástroje pro tvorbu a zpracování textu, tabulek a prezentací. Kancelářský balík obsahuje alternativy k třem nejpoužívanějším programům z MS Office. Writer, Spreadheets a Presentation jsou vzhledově i ovládáním velmi podobné svým známějším kolegům od Microsoftu. Majitelé iPhonů nebo Androidů také jistě potěší povedená mobilní verze.

Na Chip DVD najdete kancelářský balík Kingsoft Office Professional 2012, který vám bude po rychlé registraci sloužit neomezeně a zcela zdarma. Běžně se prodává za cenu přibližně 1400 Kč.

První dojmy: Po spuštění jakéhokoliv programu ze sady Kingsoft Office si nejspíš uvědomíte, že to vlastně vypadá skoro stejně jako MS Office 2007 a vyšší.
První dojmy: Po spuštění jakéhokoliv programu ze sady Kingsoft Office si nejspíš uvědomíte, že to vlastně vypadá skoro stejně jako MS Office 2007 a vyšší.

Pokud jste už někdy používali Office 2007 nebo 2010 možná budete překvapeni, s jakou podobností jsou vyrobeny aplikace Kingsoft. Stěžejní nabídku funkcí skrývá pás karet, který je u Writeru svým rozložením i podmnožinou funkcí téměř totožný s Wordovským. Spreadsheets a Presentation je na tom podobně. Jedním z mála na první pohled odlišných rozdílů je integrovaný seznam otevřených dokumentů přímo v programu. Stačí pak jen na dolním okraji menu překliknout na záložku reprezentující jiný dokument a můžete hned upravovat. Působí to logičtěji a intuitivněji než řešení od Microsoftu.

Prezentace: Ti nejlepší řečníci nepotřebují žádnou prezentaci, pro ty ostatní je tady aplikace Presentation.
Prezentace: Ti nejlepší řečníci nepotřebují žádnou prezentaci, pro ty ostatní je tady aplikace Presentation.

Kingsoft Writer

Po čase používání možná shledáte, že vám Kingsoft Writer zcela vyhovuje. Některé věci má vyřešené na jedničku. Například pro takové vkládání obsahu z kapitol dokumentu stačí kliknout na »Reference | Insert ToC«. Vkládání rovnic se drží staršího konzervativnějšího stylu, který je ovšem snadno pochopitelný. Chcete do dokumentu vložit vodoznak tak, aby vám ho nikdo nezcizil? V záložce »Insert« klikněte na »Watermark« a zvolte nejvíce se hodící možnost. Takových maličkostí je víc. V globále se pak dá říct, že orientace ve Writeru je pro někoho, kdo už někdy používal Word, hračkou. Co ovšem velmi zamrzí především u Writeru, je absence českého slovníku pro korekci gramatiky. Kingosft česky ještě „neumí“ a nejvíc to zamrzí právě v textovém editoru, kde se dá očekávat spousta textu a riziko překlepu je veliké.

Excel v bledě modrém: Spreadheets se liší jenom v drobnostech od Excelu.
Excel v bledě modrém: Spreadheets se liší jenom v drobnostech od Excelu.

Kingsoft Spreadsheets

Od tabulkového editoru očekáváme snadnou tvorbu tabulek, grafů, či jednoduché statistické funkce. To vše Kingsoft Spreasheets nabízí. Není třeba se učit novým věcem při přechodu z balíků od Microsoftu. Základní struktura je hodně podobná. Pás karet, na záložce »Insert« můžete vkládat grafy, funkce jsou pak dostupné buď po vložení znaménka „=“ do příkazového řádku, nebo na záložce Formulas. Nejpoužívanější filtry, řazení a různé formátování je dostupné z úvodní strany »Home«. Rozsahem počtu matematických funkcí je program srovnatelný s Excelem. Zde může být opět nevýhoda v případě, že jste zvyklí na české názvy funkcí z Excelu. Spreadhseets je bohužel jen v angličtině.

Kingsoft Presentation

Ačkoliv existují mocné internetové nástroje na tvorbu prezentací jako je například www.prezi.com, někdy se víc hodí klasický způsob výroby prezentace pomocí nástrojů jako je Powerpoint nebo právě Kingsoft Presentation. Je to velmi jednoduché - nejprve vytvořte prázdnou prezentaci pomocí »File | New«. Následně v záložce »Design« zvolíte požadovaný grafický kabát a vytváříte nové slajdy, které můžete ihned upravit na požadovanou strukturu podle nabídky vpravo. Nezbývá než naplnit prezentaci obsahem a případně přidat ze záložky Animation nějaké pěkné přechody mezi snímky.

Grafy: Vizuálně neupoutají, ale nabídka grafů je velmi slušná.
Grafy: Vizuálně neupoutají, ale nabídka grafů je velmi slušná.

Mobilní verze

Kingsoft Office pro mobilní telefony je špičkový software, který už zaznamenal 14 miliónů stažení. Na mobilu nebo tabletu si tak můžete v aplikaci prohlížet a upravovat dokumenty ve spoustě formátů od DOC/DOCX po PDF, PPTX, TXT. Synchronizace nelze provádět přímo s PC, ale je k tomu třeba využít některého z cloudových klientů jako je např. Dropbox nebo Google Drive. Na Google marketu získala aplikace od uživatelů hodnocení 4,6 hvězdiček a není se čemu divit. Na mobilu si můžete např. vytvářet grafy, filtrovat obsah, formátovat buňky atd.

Hlavní menu: Najděte pět rozdílů oproti menu ve Wordu.
Hlavní menu: Najděte pět rozdílů oproti menu ve Wordu.

Vyplatí se balík od Kingsoftu?

Nutno podotknout, že MS Office má výsadní postavení mezi kancelářskými balíky pro Windows. To ale neznamená, že zde není rozumná alternativa. Právě naopak, Kingsoft Office má vše, co se od podobného softwaru očekává. Rozumí si s formáty MS Office ve všech verzích, umí v základu exportovat do PDF, HTML… zkrátka vše, co běžný uživatel využije. Navíc je velmi svižný, minimální nároky má zhruba poloviční oproti MS Office, což pravděpodobně také přispělo k vytvoření povedené mobilní verze pro Androidy a brzy má být i pro iPhony. Našly by se však dvě výtky, jedna je spojená s absencí českého slovníku a českého prostředí. To je opravdu velká škoda, že si po napsání dokumentu nemůžete nechat zkontrolovat pravopis. Druhá výtka směřuje na nespolupráci s formáty Open Office.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání