Menu
CHIP Speedtest

Koho zklamal iPhone 4S?

05.10.2011 12:38 | Redakce Chip
Koho zklamal iPhone 4S?
Komu se líbí iPhone 4, nemá proč být zklamán vylepšeným iPhone 4S.

Apple včera uvedl iPhone mnohem výkonnější, než je generace předchozí. To díky dvoujádrovému obvodu A5, který tedy zvládne nejen dvakrát tolik početně, ale také má dvojnásobek RAM; graficky je výkonnější dokonce několikanásobně nežli předchozí A4. Kromě toho obsahuje vestavěný signální procesor (ISP), využívaný při fotografování.

Nový iPhone je mimo jiné v podstatě plnohodnotným kompaktním foťákem a HD videokamerou (1080p) s účinnou stabilizací obrazu. Snímač je osmimegapixelový, a vylepšený tak, že zachytí o 73 % více světla než ten v iPhonu 4. Lepší filtry umožňují lepší barvy. Objektiv má nově pět prvků a díky tomu prý o třetinu vyšší ostrost. A světelnost? f/2,4! iPhone při fotografování rozpoznává obličeje, ještě lépe nyní nastavuje osvit nebo vyvážení bílé…

Fotografovat nyní můžete, i když je iPhone zamčený. Symbol fotoaparátu je i tak přímo dostupný. První snímek pořídíte už za 1,1 vteřiny, další po půl vteřině.

iPhone 4S má dvě antény, mezi kterými prý chytře přepíná. Každý jednotlivý iPhone 4S podporuje sítě GSM CDMA a může tedy roamovat po celém světě, kdekoli je mobilní pokrytí. Teoretická nejvyšší rychlost stahování na HSDPA se zvýšila na 14,4 megabitů — tedy se srovnala s konkurencí.

Poprvé lze iPhone koupit i s 64 GB vnitřního úložiště. iPhone 4S běží na iOS 5, který je všestranně propojen s iCloud, a mnohé jeho funkce můžete ovládat hlasově (prozatím anglicky, německy nebo francouzsky). O tom ještě v článku zvláštním…

Navzdory znásobení výpočetního výkonu si v Applu dali záležet na tom, aby měl iPhone 4S dlouhou výdrž na jedno nabití. Pro sítě 2G uvádějí až 14 hodin hovoru…

Rozměry; váží 140 gramů
Rozměry; váží 140 gramů

Nový iPhone je uvnitř prostě podstatně lepší než iPhone 4. Ale navenek vypadá stejně. Vzhled iPhonu 4 asi Applu připadl natolik povedeným, že se jej rozhodl nezměnit. Ani na displeji asi nebylo mnoho co zlepšit. Nový model tedy označili iPhone 4S. Má být zklamáním, že nevypadá jinak a nejmenuje se iPhone 5? Snad pro toho, komu jde více o novou slupku, nežli o nový obsah.

iPhone 4 zůstává na trhu, ale už jen v úsporném provedení 8GB. iPhone 4S je naproti tomu vyráběn jako 16GB, 32GB nebo 64GB. A kupodivu nadále zůstává i model 3GS. Nyní již jako opravdový „low­‑end“; američtí operátoři jej budou s dvouletým úpisem dokonce dávat zdarma.

iPhone přijde na trh čtrnáctého října, ale nejprve jen v sedmi zemích. V Česku a dalších desítkách zemí bude dostupný od října 28. Do konce roku pak bude prodáván celkem asi v sedmdesáti zemích světa. iOS 5 půjde stáhnout od října dvanáctého (a nainstalovat do modelů od 3GS výše, a také do všech iPadů); zároveň bude naostro spuštěn iCloud.

iPhone je nejen celosvětově nejprodávanějším telefonem chytrým — z půl druhé miliardy všech mobilů na světě jsou nyní celých pět procent iPhony. Celkem se na světě užívá už čtvrt miliardy zařízení s iOS — o něco více než s Androidem. A tři ze čtyř tabletů prodaných v USA jsou iPad.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání