Menu
CHIP Speedtest

Konkurence Androidu od Huawei: HarmonyOS by měl být k dispozici za několik měsíců

19.11.2019 06:05 | Jiří Palyza
Konkurence Androidu od Huawei: HarmonyOS by měl být k dispozici za několik měsíců

Z řad Huawei zaznívá, že nový HarmonyOS by mohl být nainstalován na mobilní telefony výrobce za šest až devět měsíců. Rozhodnutí hlavně závisí na americkém embargu.

Opět jsou slyšet komentáře od Huawei týkající se HarmonyOS. Samostatně vyvinutý operační systém výrobce, oficiálně spuštěný v srpnu, je určen pro celý ekosystém Huawei.

Vincent Pang, senior viceprezident Huawei, oznámil, že v závislosti na situaci společnost zváží instalaci HarmonyOS do svých smartphonů. Vše záleží na tom, jak to dál půjde s USA.

"Už nemůžeme dále čekat, zmeškali jsme vlajkový model", řekl Pang s odkazem na řadu Huawei Mate 30. Poprvé poběží smartphone Huawei na opensourcové verzi Androidu, která neobsahuje žádné služby ani aplikace Googlu včetně služby Google Play.

Společnost Huawei vyvíjí HarmonyOS už dlouhou dobu a používá se jako multiplatformní operační systém pro mnoho způsobů nasazení. V současné době výrobce stále vylučuje nasazení na chytré telefony, zde se stále spoléhá na Android.

Aplikace HarmonyOS i v segmentu chytrých telefonů závisí na americkém seznamu embargovaných entit. Pokud se nic nezmění, Huawei se bude muset obejít bez Androidu a vydat se svou vlastní cestou s využitím HarmonyOS.

Údajně bude Harmony použitelný už za šest až devět měsíců.

harmonyos1

Oficiální logo operačního systému od Huawei.

HarmonyOS verze 1.0 je primárně určen pro chytré obrazovky a je dodáván s integrovaným vývojovým prostředím Beta Integrated Development Environment (IDE) pro první vývojáře. Verze 2.0 by měla následovat v příštím roce s vylepšeným výkonem, více funkcemi pro IDE a podporou dalších platforem, jakými jsou např. Cars domestic level (Čína), PC, chytré hodinky a další nositelné doplňky, jako např. fitness náramky.

Verze 3.0 se očekává v roce 2021 a zaměří se na zlepšení spolupráce hardwaru a softwaru s operačním systémem. Jak uvedl Yu Chengdong, generální ředitel Huawei Consumers Business Group, bude společnost pokračovat v provádění změn v HarmonyOS, aby se v průběhu času i nadále vylepšoval.

Předpovědi sice vyznívají velmi optimisticky, nicméně vývojáři konstatují, že první verze HarmonyOS je všechno jiné, jen ne stabilní. Jak se povede jeho nasazení v komerčním provozu za období šesti až devíti měsíců, zůstává sporné.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání