Menu
CHIP Speedtest

Kontrola hloubky ostrosti ještě před pořízením snímku

06.07.2013 05:55 | Redakce Chip
Kontrola hloubky ostrosti ještě před pořízením snímku
Hloubka ostrosti určuje, odkud kam ve vzdálenosti od objektivu bude snímek zaostřen. Závisí na ohniskové vzdálenosti objektivu (čím větší ohnisková vzdálenost, tím kratší hloubka ostrosti) a velký vliv na ni má i použitá clona – čím větší je clona, tím větší je i hloubka ostrosti. Pro portréty se proto používá nízké clonové číslo, pro fotografování krajinek vyšší clonové číslo.

Pokud nepoužijete kontrolu hloubky ostrosti, uvidíte v hledáčku nebo na displeji obraz co nejsvětlejší, aby mohl aparát rychle ostřit – objektiv je nastaven na co nejmenší clonové číslo (max. otevřená clona), a pracujeme tedy s nejnižší hloubkou ostrosti. Patřičně se zacloní až při stisku spouště a hloubka ostrosti se mění.

Před pořízením fotografie tedy nemáte jasnou představu o pozdější přesné hloubce ostrosti, tedy například zda bude zaostřený celý fotografovaný objekt nebo zda bude u portrétu správně rozostřené pozadí. Proto je na některých digitálních zrcadlovkách tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti (popřípadě označené jako „Náhled hloubky ostrosti“) – podle modelu buď na objektivu (starší modely), nebo častěji na těle aparátu u bajonetu.

Po stisknutí tlačítka scéna sice ztmavne (podle nastavené clony), ale budete mít možnost zjistit, co vše bude zaostřené. Snadná je kontrola u fotoaparátů s funkcí LiveView (živý náhled) – při současném stisknutí tlačítka hloubky ostrosti (ruční zaclonění) a aktivním režimu simulace expozice můžete zkontrolovat výslednou ostrost v celém obrazu ještě před expozicí a konkrétní místa si „nazvětšovat“. Po kontrole hloubky ostrosti můžete podle potřeby upravit clonu, nebo rovnou stisknout spoušť.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání