Menu
CHIP Speedtest

Kontrola sítě Wi-Fi na cizí zařízení

22.01.2013 05:15 | Redakce Chip
Kontrola sítě Wi-Fi na cizí zařízení
Dokončili jste konfiguraci vlastní Wi-Fi a teď byste chtěli přezkoušet její zabezpečení. K tomu potřebujete vědět, jak se v síti dají spolehlivě poznat cizí přístroje.

Je-li Wi-Fi nainstalována a běží, jsou routeru a také všem ostatním síťovým přístrojům známy jiné přístroje v síti a jejich MAC adresy. Každá nově se v síti objevivší MAC adresa znamená nový a prozatím cizí přístroj a tím také potenciální útok. Pod Windows XP jste ještě mohli Wi-Fi automaticky sledovat bezplatným nástrojem pro detekci intruzí AirSnare. Stáhnout jej lze z adresy home.comcast.net/~jay.deboer/airsnare/index.html. Poněvadž tento nástroj pod novějšími verzemi Windows nefunguje, kontrolu proveďte manuálně tak, že existující MAC adresy necháte prozkoumat například programem Colasoft MAC Scanner.

Bezplatnou verzi ke stažení najdete na www.colasoft.com/mac_scanner. Po krátké instalaci, která neskrývá žádná úskalí, můžete přejít výzvu k povýšení na komerční verzi – ta sice poskytuje další funkce jako archiv databank a automatické porovnání s dosavadními MAC adresami, tato investice se však vyplatí jen správcům velkých sítí. Domácím uživatelům plně dostačí funkční rozsah freewarové verze.

Po spuštění programu klikněte na ikonu »Start«. Colasoft MAC Scanner potom vyšle do sítě požadavek ARP (Address Resolution Protocol) a od všech přístrojů obdrží odpověď. Tímto způsobem získáte přehled všech zařízení s jejich MAC- a IP adresami a také názvem počítače. Příkazem »Export All« lze výčet zazálohovat do TXT souboru, který později můžete využít pro porovnání.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání