Menu
CHIP Speedtest

Konvertování RAW souborů a jejich uložení pro pozdější použití

28.08.2012 06:55 | Redakce Chip
Konvertování RAW souborů a jejich uložení pro pozdější použití
Mnoho digitálních fotoaparátů umožňuje ukládání fotografií v bezztrátovém formátu RAW. Problémem je ale to, že RAW v podstatě není standardizovaný formát a že každý výrobce používá určité specifické RAW formáty – ve výhledu několika let tak nebudete mít jistotu, že novým programem svoje fotografie vůbec otevřete.

 

V počítačové historii se najde řada případů, kdy nadějně startující digitální formát dat celkem rychle zmizel ze světa. Pokus o otevření takového souboru v nějakém novějším programu pak skončí neúspěchem, případně se zobrazí nesmyslný shluk dat. Podobné riziko hrozí i fotografiím při použití RAW formátu dat. Větší smysl má tedy uchovávat fotografie ve formátu, který má potenciál přežít bez problémů i příští roky.

 

Jedním z nich je digitální negativ označený zkráceně jako DNG. Jde o formát, jehož vznik iniciovala firma Adobe pro uložení „surových dat“ a který by měl nahradit proprietární RAW formáty jednotlivých výrobců fotoaparátů. Formát DNG sice ještě není tak daleko, ale má dobru šanci na to, stát se podobnou kvazinormou, jakou je formát PDF v případě textových dokumentů. Jedním z důvodů je to, že na rozdíl od výrobců fotoaparátů firma Adobe zveřejnila všechny specifikace tohoto formátu. Další výhodou jsou pak flexibilní možnosti využití: neexistují totiž žádné další vazby na výrobce fotoaparátu a jeho speciální software nebo převodník.

Navíc u formátu DNG nehrozí nekompatibilita mezi fotoaparáty a verzemi RAW softwaru. Můžete si zcela svobodně vybrat, jaký software pro zpracování DNG fotografií využijete. Už dnes můžete pro snímky v tomto formátu použít množství aplikací. Mnoho výrobců fotoaparátů podporuje tento formát přímo už od roku 2005 – patří mezi ně například Leica, Samsung a Ricoh. Společnost Adobe nabízí na svých webových stránkách adobe.com/products/dng zdarma DNG konvertor, který vám pomůže při konverzi RAW souborů. Stačí stáhnout instalační soubor o velikosti 89 MB, a můžete začít pracovat.

Po instalaci nástroje Adobe Digital Negative Converter vyberte zdrojovou složku, ve které máte svoje fotografie. Poté určete složku, do které má DNG konvertor ukládat převedené soubory. Můžete také přiřadit souborům jiné názvy, případně rovnou provést úpravy pomocí zadaných parametrů, jako je velikost náhledu – proveďte to pomocí volby pro úvodní nastavení. Ti, kteří opravdu nechtějí nic riskovat, mohou nejen konvertovat RAW soubor, ale i integrovat originální snímek. Má to ale samozřejmě i své nevýhody – velikost souboru se tak zvedne téměř na dvojnásobek. Program pak po kliknutí na tlačítko „Convert“ zkonvertuje automaticky všechny snímky z daného adresáře.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání