Menu
CHIP Speedtest

Krotitelé mýtů: jsou data v RAID poli bezpečná?

17.02.2012 11:57 | Redakce Chip
Krotitelé mýtů: jsou data v RAID poli bezpečná?
Úložné systémy s RAID jsou rychlé a levné. Hodí se ale síť pevných disků pro bezpečnou zálohu dat?

Ukládáte-li data na disky zapojené v RAID poli, nemusíte se už zabývat jejich zálohováním. Stačí vložit do počítače druhý pevný disk, správně nastavit RAID pole, a budete ochráněni proti ztrátě dat. Díky RAID budete mít koneckonců data v bezpečí i v případě, že se jeden pevný disk porouchá.

Tento předpoklad je bohužel principiálně chybný. Bezpečnou ochranu proti ztrátě dat zajistí jen pravidelné a systematické zálohování. Disky zapojené do pole RAID (Redundant Array of Independent Disks) se používají hlavně pro zvýšení dostupnosti dat, ne kvůli jejich zabezpečení. Klasický scénář pro použití RAID pole počítá s uživateli, kteří místo jediného pevného disku připojují do RAID pole disků více za účelem zrychlení práce se soubory. V případě, že jeden pevný disk selže, lze jej rychle vyměnit, obnovit RAID pole a pokračovat v práci bez ztráty dat, tedy pokud nebyly disky zapojeny v poli RAID 0.

 

Celý článek si budete moci přečíst v papírové či elektronické verzi Chipu 3/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání