Menu
CHIP Speedtest

Který internetový prohlížeč je bezpečný?

16.12.2011 11:46 | Redakce Chip
Který internetový prohlížeč je bezpečný?
Studie bezpečnosti internetových prohlížečů, hodnotící jejich ochranné mechanismy, určené k zamezení útokům z internetu.

Společnost Accuvant vypracovala studii bezpečnosti internetových prohlížečů, hodnotící jejich ochranné mechanismy, určené k zamezení útokům z internetu.

Accuvant nepoužil pro hodnocení bezpečnosti internetových prohlížečů běžnou metodu porovnávání počtu bezpečnostních děr a vydaných záplat, kterou považuje za příliš spekulativní, ale zaměřil se na přítomnost a funkčnost konkrétních ochranných prvků.

Zatímco v disciplíně blokování potenciálně nebezpečných internetových stránek selhaly všechny tři hodnocené prohlížeče, ve všech dalších kategoriích byl nejlépe hodnocen prohlížeč Chrome z dílny Googlu. Oproti druhému Internet Exploreru nabízí lepší standard v zabezpečení plug-in modulů i při spouštění potenciálně nebezpečného kódu v chráněném prostředí (tzv. sandboxing). Internet Explorer sice má tyto funkce rovněž implementovány, ovšem dle specialistů společnosti Accuvant nikoli na takové úrovni jako Google Chrome. Prohlížeč Firefox selhal hned ve čtyřech ze sedmi testovaných kategorií. Kromě již zmíněných nedostatků při blokování stránek obsahujících škodlivý kód, postrádá Firefox kvalitní bezpečnostní výbavu pro sandboxing, ochranu plug-inů a JIT Hardening (ochrana před spuštěním nebezpečného kódu v počítači JavaScriptem).

Právě Google Chrome v minulých týdnech poprvé ve své historii překonal podíl Firefoxu, jehož oblíbenost mezi uživateli dlouhodobě upadá, a stal se celosvětovou dvojkou mezi internetovými prohlížeči. Podle statistik StatCounter si prvenství stále drží Internet Explorer, přestože i jeho tržní podíl pozvolna klesá. Google také neobnovil tříletou smlouvu na spolufinancování vývoje Firefoxu, která vypršela ke konci letošního listopadu. Mozilla, zastřešující vývoj open source prohlížeče, tak přijde o 100 milionů dolarů ročně (asi 85 % svých veškerých příjmů), které Google platil, mimo jiné i za to, že byl jeho internetový vyhledávač nastaven ve Firefoxu jako výchozí.

Který internetový prohlížeč je bezpečný?

Pro úplnost je třeba dodat, že výzkum společnosti Accuvant financovala společnost Google.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání