Menu
CHIP Speedtest

Kubuntu 9.10 Karmic Koala

09.12.2009 00:00 | Redakce Chip
Kubuntu opět modernizuje. Jeden z nejoblíbenějších operačních systémů na bázi Linuxu přináší lehká technologická vylepšení a nový moderní design.

Kubuntu 9.10 Karmic KoalaKubuntu 9.10 Karmic Koala

Kubuntu opět modernizuje. Jeden z nejoblíbenějších operačních systémů na bázi Linuxu přináší lehká technologická vylepšení a nový moderní design.

Vývoj operačního systému Kubuntu probíhá již řadu let. Jedná se o systém, který je orientován na koncového uživatele, který je zvyklý na ovládání ve stylu Windows. Nabízí kombinaci bezpečného, rychlého a stabilního systému, který je navíc zadarmo. Zbrusu nová verze 9.10 vyšla přesně týden po vydání Windows 7. Kromě nového designu se systém dočkal mnoha technologických vylepšení. Kubuntu je také připraveno pro instalaci na netbooky.

Na Chip DVD najdete archív ZIP, který obsahuje obraz s instalací Kubuntu. Tento archív rozpakujte na pevný disk vašeho počítače, a vypalte jej jako obraz disku pomocí vypalovacího programu, jako je například ImgBurn. Pro testovací účely doporučujeme využít virtuální počítač VirtualBox, kam se dá ISO obraz namontovat do virtuální CD/DVD mechaniky.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Linux
  • Bez registrace

Jednoduchá instalace: Instalace Kubuntu je extrémně jednoduchá. Stačí klikat na »Vpřed«.
Jednoduchá instalace:
Instalace Kubuntu je extrémně jednoduchá. Stačí klikat na »Vpřed«.

Komfortní průvodce

Okno které vás přivítá ničím nezaskočí: vypadá stejně, jako instalace Windows. Potvrdíte časové pásmo, klávesnici a další detaily. Pokud jste se dříve linuxu báli právě kvůli složité instalaci, nejsou nyní obavy na místě. Zvládnete-li nainstalovat XP, bez problému si poradíte také s Kubuntu. Veškeré postupy jsou zcela automatické. V dalším kroku Kubuntu prozkoumá pevný disk, aby nabídl možné varianty. V našem případě detekoval, že na systémové partition se nachází Windows, proto automaticky nabídl nainstalovat sebe vedle Windows a nechat vybírat při spuštění. Pokud s touto variantou souhlasíte, pokračujte dále.

Další krok instalace nastavuje uživatele. Stačí vyplnit vaše jméno, přihlašovací login a také heslo. Nastavit také můžete úroveň zabezpečení. Pokud máte domácí počítač, asi se vám nebude chtít po každém spuštění zadávat heslo. Proto stačí zvolit »Přihlašovat se automaticky«. Kdo naopak dbá na bezpečnost, může aktivovat i šifrování domovské složky – bez hesla se pak k vašim souborům nikdo nedostane.

Po vyplnění těchto informací se spustí instalace systému. Jak dlouho bude probíhat, to záleží především na výkonu vašeho počítače. V našem případě trvala necelých 20 minut. Na konci se provede restart. Nyní můžete instalační CD vytáhnout z mechaniky a nechat spustit nové Kubuntu.

Přehledné rozhraní: Systém již po instalaci obsahuje základní aplikace, které jsou logicky seřazeny.
Přehledné rozhraní:
Systém již po instalaci obsahuje základní aplikace, které jsou logicky seřazeny.

První spuštění

První spuštění bude trvat o něco déle. Systém si ještě dotváří uživatelská nastavení, což chvíli trvá. Další starty již budou mnohem rychlejší. V našem případě se pohybovaly kolem 15-20 sekund, což je výborný výsledek.
Hned po spuštění můžete začít operační systém používat. Obsahuje totiž všechny základní aplikace, které budete při práci potřebovat. Nechybí programy pro práci s fotografiemi a grafikou, internetový prohlížeč, instant messenger, kancelářské aplikace, přehrávač multimédií,vypalovací nástroj a obvyklé příslušenství, jako je třeba kalkulačka.
Celé prostředí je lokalizováno do českého jazyka: tedy téměř. Udává se, že přeložených je 96 % všech hlášení. Jedná se však o ty nejčastější hlášky a programy. Při standardním používání tedy na jiný, než český jazyk nenarazíte. Na angličtinu můžete narazit pouze v některých aplikacích.

Dokonalá optimalizace: Přesunete okno k nějakému rohu? Pak si nastavte, co má udělat. Podobnou funkci má i Windows 7, ovšem s horší individualizací.
Dokonalá optimalizace:
Přesunete okno k nějakému rohu? Pak si nastavte, co má udělat. Podobnou funkci má i Windows 7, ovšem s horší individualizací.

Instalace aplikací

Velmi brzy zřejmě dospějete do stádia, že vám bude nějaká aplikace chybět a budete ji chtít doinstalovat. Samozřejmě můžete použít obvyklý postup, že si ze stránek výrobce stáhnete program a ten nainstalujete. To ovšem není dostatečně komfortní. Můžete využít integrovaný nástroj pro instalaci programů. Zvolte »K | Můj počítač | KPackageKit« a zadejte název aplikace. Program ji vyhledá a vy ji jedním kliknutím nainstalujete. To je komfort!

Instalace bez práce: Pomocí depozitářů je instalace aplikací hračkou.
Instalace bez práce:
Pomocí depozitářů je instalace aplikací hračkou.

Podpora hardwaru

Úspěch každého operačního systému do značné míry závisí na podpoře hardwaru. Nové Kubuntu počítá s novým počítačem, který dokáže využít možnosti výkonných grafických karet. Dokonce je připraven na USB 3.0. Velmi se zapracovalo na podpoře pevných disků. Kubuntu nyní standardně sleduje S.M.A.R.T. informace a upozorní na možný problém s diskem. Na druhou stranu nelze čekat tak dokonalou podporu hardwaru, jako u Windows. Důvod: ovladače pro operační systémy vytváří výrobci hardwaru. A ti se v první řadě soustředí na nejrozšířenější systémy – tedy Windows. Až ve druhém kole programují optimalizované ovladače pro linuxové platformy.

Bezdrátové sítě: Kubuntu si poradí také s Wi-Fi.
Bezdrátové sítě:
Kubuntu si poradí také s Wi-Fi.

Technologické novinky

Nový systém by nevznikl, pokud by nepřinesl několik technologických novinek. Které to jsou? HAL: Hardware abstraction layer byl v minulých verzích tohoto systému slabým místem. V novém systému byl proto nahrazen. Místo klasického HAL se používá DeviceKit-power, DeviceKit-disk a udev. Grafické karty Intel: Výkon grafických karet tohoto výrobce byl v předchozí verzi Kubuntu žalostný. Proto vývojáři zapracovali a veškeré problémy s výkonem těchto grafických karet byly vyřešeny. Rychlejší start: Nový systém by měl startovat rychleji – to bylo přání vývojářů. Zřejmě na tom zapracovali, na druhou stranu, jestli systém startuje 15 nebo 20 sekund. My jsme zrychlení nezaznamenali. Ext4: Zatímco Microsoft se drží dnes už zastaralého souborového systému NTFS, nové Kubuntu standardně používá Ext4, což je jeden z nejmodernějších souborových systémů. Proti starší verzi přináší vyšší výkon a lepší kontrolu souborového systému po případném pádu aplikace. Správa paměti: Žádný linux není tak nabobtnalý jako redmondovské operační systémy, přesto došlo k další optimalizaci správy paměti. Výsledek podle vývojářů: odezva systému by měla být až o 50 % rychlejší.

Přehrávání multimédií: Na filmy doporučujeme VLC. Zvládá i české titulky.
Přehrávání multimédií:
Na filmy doporučujeme VLC. Zvládá i české titulky.

Nové Kubuntu je tedy venku. Pokud nemáte s linuxem žádné zkušenosti a chtěli byste jej začít používat, Kubuntu můžeme jen doporučit. Systém je stejně přívětivý jako XP, používá však moderní technologie, které by mu občas mohly závidět i Windows 7. Pokud již Kubuntu používáte, upgrade si dobře promyslete, pokud vám vše funguje k naprosté spokojenosti. Může se stát, že vaše grafická karta už nebude podporována a zase tolik nového upgradem nezískáte.

Uveřejněno na Chip DVD 12/09.

Vratislav Klega

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání