Menu
CHIP Speedtest

Kvantové body v HD televizorech

14.05.2013 14:20 | Redakce Chip
Kvantové body v HD televizorech
Lidské oči dokážou rozpoznat více barev, než kolik jich zvládnou zobrazit televizory. Televizory s kvantovými body by to ale měly změnit, a to díky použití superjemných krystalů (kvantových bodů) o průměru pouhých několika nanometrů.

 

 

 

Někteří výrobci televizorů, jako například Samsung a LG, nám již několik let slibují dramatické zvýšení kvality obrazu prostřednictvím OLED displejů. Organické elektroluminiscenční diody dokážou vytvořit větší barevnou škálu, a přinášejí tedy i lepší obraz. Moderní LCD televizory jsou schopny zobrazit pouze 20 až 30 procent barevného prostoru, který dokáže vnímat lidský zrak (viz vlevo dole). Technologie OLED displejů může opravdu přinést slibovanou vyšší kvalitu barevného gamutu, není však vhodná pro masovou výrobu velkých televizních panelů. Zdá se ale, že tuto mezeru lze zaplnit technologií kvantových bodů (Quantum Dots, QD), která dokáže skloubit cenově dosažitelnou výrobu velkých panelů s vysokou kvalitou barevné reprodukce.

Celý článek si budete moci přečíst v papírové nebo elektronické verzi Chipu 6/2013, který vychází 24. května.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání