Menu
CHIP Speedtest

LibreOffice bude pro iOS, pro Android i na webu

17.10.2011 13:12 | Redakce Chip
LibreOffice bude pro iOS, pro Android i na webu
Jenže nejdříve za rok…

Nadace „The Document Foundation“, která zaštiťuje vývoj bezplatného kancelářského balíku LibreOffice (odnože a pokračování OpenOffice.org), oznámila jednak vývoj verze pro iOS a pro Android, a jednak vývoj „oblačné“, online verze pro webové prohlížeče (založené na využití HTML5 Canvas).

Oba záměry jsou počinem dobrovolníků a jsou zatím spíše na raném stupni vývoje; jejich dokončení nelze čekat dříve než na přelomu let 2012 a 2013. Do verze pro webové prohlížeče se pustil Michael Meeks, s využitím GTK+ broadway (podpory HTML pro grafickou knihovnu GTK+) od Alexe Laarsona z RedHatu. Michael přichystal videoukázku.

Na přenesení LibreOffice pod iOS a Android začal pracovat Tor Lillqvist, známý přenesením grafického editoru GIMP pod Windows. Velké části kódu se prý již úspěšně překládají (kompilují), jenže dosud ani pořádně nezačala práce na uživatelském rozhraní pro iOS a pro Android.

Ve Francii mezitím převedli v několika státních úřadech kolem půl milionu počítačů z OpenOffice.org na LibreOffice. Patrně je to další známka toho, že nad OpenOffice.org se nadobro zavírá voda. Od převzetí projektu Apache Foundation od Oraclu se nic nového nevyklubalo, a brzy bude LibreOffice natolik napřed, že vyvíjet nadále OpenOffice.org bude sotva ještě mít smysl.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání