Menu
CHIP Speedtest

Likno Web Modal Windows Builder 2.0

27.12.2010 23:00 | Redakce Chip
Likno Web Modal Windows Builder 2.0

Modální okna jsou speciálním prvkem webu, který efektní cestou prezentuje textové informace, fotogalerie či videa. Pro jejich vytváření nemusíte psát zdrojový kód – existují k tomu speciální nástroje. Jako například tento z Chip DVD 01/11.

Plná verze programu Likno Web Modal Windows Builder 2.0 z Chip DVD slouží k vytváření modálních oken pro vaše webové stránky. Modální okno je takové okno, které při otevření zůstává neustále navrchu a překryje další obsah webové stránky. Může obsahovat textové informace, obrázky i fotogalerie, video nebo i celou webovou stránku. Okno může mít vlastní titulek a ovládací prvky, vše v nastavitelném designu. Likno Web Modal Windows Builder umí vytvářet i okna obsahující klikací mapy, tedy rozřezané obrázky, jejichž části směřují po kliknutí k různému obsahu. Podívejte se na několik příkladů použití programu. Likno Web Modal Windows Builder sice zjednodušuje tvorbu modálních oken, ale základní znalost HTML a tvorby webů vám jistě přijde vhod.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Likno Web Modal Windows Builder 2.0 v ceně 600 Kč, která vám bude po aktivaci sloužit bez funkčních a časových omezení. Funkce plné verze z Chip DVD jsou stejné jako v aktuální komerční verzi programu. Nástroj Likno Web Modal Windows Builder je licencován na základě počtu domén, na kterých je možné jej využít. S licencí plné verze na Chip DVD můžete Likno Web Modal Windows Builder použít na tři internetové projekty. Zájemci mohou v rámci této akce využít zvýhodněnou cenu   na nákup Likno AllWebMenus Pro 5.

Aktivace: Plnou verzi zaregistrujete a aktivujete ve dvou krocích.
Aktivace: Plnou verzi zaregistrujete a aktivujete ve dvou krocích.

Vytváření modálních oken s různým obsahem pomocí nástroje Likno Web Modal Windows Builder vám velmi usnadní připravené šablony, jejichž obsah můžete libovolně měnit. Šablony najdete v levé části okna aplikace v okně »Open Project« pod titulkem »Examples«. K dispozici jsou šablony modálních oken s texty a obrázky i modální okna s fotogalerií, videem nebo klikací mapou. Určitě se jedná o vhodný způsob, jak práci s programem Likno Web Modal Windows Builder začít.

Prostředí nástroje Likno Web Modal Windows Builder je velmi přehledné a provede vás tvorbou modálních oken v několika postupných krocích. Na záložce »Project Windows« najdete volby základních funkčních vlastností vytvářeného modálního okna a záložka »Style Editor«

Šablony projektů: Nejjednodušší vytvoření modálních oken pro váš web je použití šablon.
Šablony projektů: Nejjednodušší vytvoření modálních oken pro váš web je použití šablon.

vám nabídne možnosti nastavení vzhledu okna. Výsledek si můžete zkontrolovat na záložce »Preview« a parametry kompilace zdrojového kódu pro vložení do stránek nastavíte na záložce »Project Properties«.

Modální okna

Tvorbu nového modálního okna začněte výběrem šablony z nabídky »Examples« a volbou »New from Example«. Program si řekne o název nového projektu a složku, kde bude uložen. Pak můžete pokračovat s nastavováním vlastností nového okna.

Především máte na výběr, jestli bude modální okno zobrazovat konkrétně zadaný obsah, nebo jestli se modální okno otevře namísto nového okna prohlížeče, aby zobrazilo stránku, na kterou ze svého webu odkazujete. V tomto případě je další nastavení velmi jednoduché, jde v zásadě jen o nastavení odkazů na stránku, která má být v modálním okně otevřená. Modální okno tohoto typu může obsahovat i více samostatných stránek.

Styl oken: Vzhled a chování modálních oken můžete nastavit velmi detailně, včetně ikonek pro ovládaní.
Styl oken: Vzhled a chování modálních oken můžete nastavit velmi detailně, včetně ikonek pro ovládaní.

Více funkcí a nastavení nabízejí modální okna s konkrétním obsahem. Může jít o celé fotogalerie, originály snímků k náhledům vystaveným na webu, okno s přehrávačem videa nebo klikací mapu. K dispozici je i funkce na vytvoření vícestránkových modálních oken, kde bude každá stránka obsahovat jednu fotku nebo třeba stránku prezentace. Přímo v kódu pak doplníte text nebo odkazy na obrázky a další obsah, který chcete v modálním okně zobrazit.

Nechybí ani nastavení chování okna, například parametry pro automatické otevření okna po načtení stránky, případně jeho uzavření po uplynutí zvoleného času.

Vzhled okna

Dalším krokem je nastavení vzhledu modálního okna pomocí předvoleb na záložce »Style Editor«. Likno Web Modal Windows Builder nabízí grafické efekty při otevírání a zavírání

Náhled: Vzhled a funkce připravovaných oken si můžete ověřit v náhledu.
Náhled: Vzhled a funkce připravovaných oken si můžete ověřit v náhledu.

modálních oken, nastavení vzhledu a funkcí ovládacích prvků okna, předvolby rozměrů okna a jeho pozice na stránce a rovněž i nastavení vzhledu hlavičky, těla a patičky okna. Likno Web Modal Windows Builder za tímto účelem nabízí podporu kaskádových stylů (CSS). Volit můžete samozřejmě i fonty a barvy – písma i samotného okna. Pro vícestránková okna je k dispozici nastavení přechodových efektů, posunu ve smyčce i automatické přehrávání s nastavitelnou prodlevou. Pokročilá nastavení vám umožní i výběr konkrétních ikon, použitých jako ovládací prvky, včetně jejich změny při ukázání myší.

Každý projekt vytvářený v programu Likno Web Modal Windows Builder může obsahovat více modálních oken. Ta mohou držet společný vizuální styl, nebo je možné s každým pracovat zvlášť. Vlastní připravený styl sice nelze v programu uložit jako šablonu, můžete si ovšem uložit rozpracovaný projekt pro opakované použití.

Náhled a kompilace

Tvorbu modálních oken můžete průběžně kontrolovat v náhledu na záložce »Preview«. K

Aktivace domény: Před použitím modálních oken na stránkách je třeba aktivovat použitou doménu.
Aktivace domény: Před použitím modálních oken na stránkách je třeba aktivovat použitou doménu.

dispozici máte náhled i s obsahem okna a všemi funkcemi, jako je třeba automatické přehrávání, přechodové efekty a další vlastnosti. Před kompilací zdrojových dat pro vložení do webové stránky můžete ještě nastavit další potřebné vlastnosti projektu. Na záložce »Project Properties« najdete tlačítko »Edit Project Properties«, které otevře okno s nastavením parametrů. Jde například o definici složky v počítači, kde máte uloženy zdrojové soubory pro internetové stránky, nebo nastavení domény, na které bude webová prezentace dostupná.

Definice domény je velmi důležitá, jelikož v plné verzi programu Likno Web Modal Windows Builder z Chip DVD máte k dispozici tři aktivace domén, kde budou vytvořená modální okna použitelná. Po vyčerpání domén k aktivaci je třeba přejít na vyšší verzi programu, která počet použitých domén neomezuje. Pokud ovšem spravujete nejvíce tři webové prezentace, vystačíte si licencí plné verze z Chip DVD.

Uveřejněno na Chip DVD 01/11.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání