Menu
CHIP Speedtest

Linux: Operační systém s čistým srdcem

14.05.2012 21:36 | Redakce Chip
Etický operační systém, vysoce motivovaný misionář: Linux nejen zrychlí činnost počítače, ale dokáže udělat svět lepším. Na příkladu Linuxu se projevuje ohromný potenciál celosvětové sítě, která slouží jako platforma výměny myšlenek a nápadů, digitální sousedské pomoci a pragmatické formy revoluce.

Výzkumný projekt Spacewatch, který probíhá na Arizonské univerzitě, se zabývá vyhledáváním komet a malých planetek. 12. září 1994 objevili jeho účastníci mezi Marsem a Jupiterem planetku, kterou pojmenovali (9885) Linux. Již o dva roky dříve, v březnu 1992, takto dostala pojmenování planetka (9965), označovaná nyní jako GNU, a v září 1994 vystoupil díky planetce (9882) Stallman na hvězdnou oblohu Richard Stallman, zakladatel projektu GNU a ikona svobodného softwarového světa. Konečně 16. ledna 1996 získal „svoji“ planetku i zakladatel Linuxu, finský programátor Linus Torvalds. Tato bezpochyby významná ocenění ukazují, jak důležitou roli sehrály zmíněné softwarové projekty v historii vývoje IT, i to, jaké popularity se díky nim dočkali jejich zakladatelé.

Abychom lépe porozuměli výjimečným zásluhám Linuxu, musíme se vrátit trochu do minulosti. Na počátku 90. let minulého století, tedy v období, kdy byly zmíněné planetky pokřtěny, se zároveň začal odvíjet i hvězdný nástup revolučního digitálního projektu, který dnes známe pod označením Internet. Přípravy na jeho spuštění trvaly celé čtvrtstoletí. V roce 1969 se odehrály téměř současně tři důležité věci. V říjnu toho roku došlo v USA k prvnímu online propojení dvou mainframových serverů, které tak vytvořily prazákladní buňku budoucí celosvětové internetové sítě. V legendárních Bellových laboratořích společnosti AT&T zahájili Ken Thompson a Dennis Ritchie vývoj operačního systému Unix a ve finských Helsinkách se narodil Linus Torvalds.

Celý článek najdete v papírové verzi Chipu 6/2012 i v jeho verzích pro iPad a Android.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání