Menu
CHIP Speedtest

Macrium Reflect 5.0

28.02.2012 23:00 | Redakce Chip
Macrium Reflect 5.0
Při zálohování kompletního obrazu pevného disku máte v případě havárie velmi usnadněnou práci – prostě jen obnovíte ze zálohy všechna data, včetně instalace Windows, programů i uživatelských nastavení.

S plnou verzí programu Macrium Reflect 5.0 z Chip DVD si velmi snadno vytvoříte zálohu kompletního obsahu pevného disku nebo jakéhokoli diskového oddílu, která vám skvěle poslouží při havárii hardwaru a podobných katastrofách. Vytvořená záloha totiž obsahuje veškerá data, včetně instalace Windows, všech používaných programů i uživatelských nastavení. Vytváření kompletního zálohy obsahu disku si můžete nastavit na pravidelné opakování, tak abyste měli na záložním médiu vždy uložena aktuální data. Přímo v programu pak lze vytvořit i záchranný disk, ze kterého v nouzi nastartujete počítač a obnovíte všechna data.

Na Chip DVD je připravena plná verze zálohovacího programu Macrium Reflect 5.0 k neomezenému použití zdarma. Výrobce dále nabízí i dvě placené edice programu – Standard a Professional (e-shop), které umí zálohovat i jednotlivé soubory a složky a vytvářet inkrementální a diferenciální zálohy. Edice Professional a má také funkci pro rychlou instalaci obrazu obsahu počítače na nový hardware. Licence verze Standard přijde na 1 030 Kč, verze Professional na 1 350 Kč.

Registrace tohoto produktu není vyžadována. Instalace plné verze programu Macrium Reflect probíhá standardním způsobem pomocí průvodce. V instalačním průvodci není třeba cokoli nastavovat, na konci se program rovnou spustí. Verze programu z Chip DVD se nijak neregistruje ani neaktivuje, můžete ji rovnou začít používat.

Výběr disků a oddílů: Macrium Reflect zobrazí seznam dostupných disků a jejich oddílů, jejichž kompletní obsah lze zálohovat.
Výběr disků a oddílů: Macrium Reflect zobrazí seznam dostupných disků a jejich oddílů, jejichž kompletní obsah lze zálohovat.

Program Macrium Reflect má velmi snadné ovládání, se kterým si poradí i méně zkušení uživatelé. Po instalaci a spuštění programu není třeba nic nastavovat, ihned se můžete pustit do zálohování obsahu vašeho počítače. Macrium Reflect rozpozná všechny disky a diskové oddíly ve vašem počítači a nabídne vám informace o jejich velikosti a stavu zaplnění. Pro zálohování obsahu počítače máte následně několik možností.

V okně »Backup Tasks« najdete předvolbu pro zazálohování všech disků a jejich oddílů (»Image all local drives on this computer«) nebo pouze oddílu, nezbytného pro záchranu instalace Windows, všech používaných aplikací i uživatelských nastavení (»Create an image of the partition(s) required to backup and restore Windows«). Další volby pro výběr konkrétního disku či oddílu najdete pod volbou »Actions« u zobrazeného přehledu disků. Zvolený oddíl zazálohujete volbou »Image this partition only«.

Jakmile zvolíte disk či oddíl pro zazálohování, otevře se nové okno s nastavením zálohy. V nabídce »Destination« je třeba zvolit umístění zálohy, kterým může být lokální či síťový disk. Volbou »CD/DVD Burner« nastavíte vypálení zálohy na optická média. Do řádku »Backup filename« zadejte název záložního souboru, podle kterého jej později snadno poznáte.

Podrobná nastavení: U každého zálohovacího úkolu je možné nastavit kompresi dat, dělení na menší části nebo vypnutí počítače po dokončení.
Podrobná nastavení: U každého zálohovacího úkolu je možné nastavit kompresi dat, dělení na menší části nebo vypnutí počítače po dokončení.

V dalším kroku zobrazí Macrium Reflect souhrn nastavení zálohy a umožní vám zvolit další parametry. Okno s nastavením dalších předvoleb otevřete volbou »Advanced Options«. Pod nabídkou »Compression« lze volit parametry komprese a dalších metod úspory prostoru na záložním médiu. Nastavení »Compression level« určuje úroveň komprese, přičemž kvalitnější komprese vyžaduje delší čas na zpracování zálohy. Předvolba »Intelligent sector copy« vynechá při zálohování zbytečná data, »Make an exact copy of the partition(s)« vytvoří kompletní kopii disku, včetně volných sektorů.

Pod nabídkou »File Size« je možné nastavit velikost záložního souboru, pod nabídkou »Comments« lze k záložnímu souboru přidat popis a předvolby z nabídky »Shutdown« slouží k automatickému vypnutí nebo uspání počítače po dokončení zálohování. Po provedení všech nastavení zálohy se Macrium Reflect ještě dotáže, zdali má provést zálohu ihned (»Run this backup now«), nebo uložit nastavení pro opakované použití »Save this backup as an XML Backup Definition File«. Druhou předvolbu je vhodné ponechat označenou, abyste nemuseli zálohování nastavovat pokaždé znovu. Můžete si takto vytvořit přednastavené zálohy po všechny disky a diskové oddíly, které budete chtít pravidelně zálohovat. Po tomto kroku nastavení se již spustí proces zálohování. 

Záloha na čas: Pravidelné zálohování vybraných disků a oddílů lze nastavit na přesný čas nebo třeba při každém vypnutí počítače.
Záloha na čas: Pravidelné zálohování vybraných disků a oddílů lze nastavit na přesný čas nebo třeba při každém vypnutí počítače.

V informačním okně s průběhem zálohy můžete ještě nastavit prioritu zálohovacího procesu a vypnutí či uspání počítače po dokončení zálohování (»On completion«). Podle objemu zálohovaných dat může operace trvat i několik hodin.

Pravidelné zálohování

V programu Macrium Reflect nechybí funkce na opakované zálohování dat podle připravených nastavení. Na záložce »Backup Definition Files« najdete všechna nastavení zálohovacích úkolů, která jste si uložili.

Pro jejich snadné spouštění můžete použít tlačítko s obrázkem pracovní plochy (»Create a Desktop shortcut of the selected file«), kterým vytvoříte zástupce zálohovacího úkolu na ploše. Tlačítkem s hodinami spustíte průvodce nastavením pravidelného zálohování podle časového plánu.

Pro nastavení je třeba zadat uživatelské jméno a příslušné heslo uživatele počítače. Pokud používáte uživatelské účty bez hesel, musíte alespoň pro jednoho z uživatelů heslo nastavit. To provedete v nabídce »Ovládací panely | Uživatelské účty a zabezpečení rodiny | Přidat nebo odebrat uživatelské účty«. Následně si zvolte uživatelský účet a nastavte pro něj heslo.

Zpět v předvolbách pravidelného zálohování zadejte uživatelské jméno a příslušné heslo a případně i název úkolu. V následujícím kroku pak použijte výběr frekvence zálohování, která může být denní, týdenní, měsíční, jednorázová, při každém startu počítače nebo při každém odhlášení. Pak následuje nastavení konkrétního dne, měsíce i času provádění zálohy.

Záchrana dat

Zálohování dat: Zkopírování kompletního obrazu disku do záložního úložiště může trvat i několik hodin.
Zálohování dat: Zkopírování kompletního obrazu disku do záložního úložiště může trvat i několik hodin.

Zálohu disků a diskových oddílů si samozřejmě vytváříte především proto, abyste mohli v případě nouze získat svá data zpět. Zatímco s daty z disků a diskových oddílů, na kterých není instalace Windows a ostatních programů, lze obnovovat celkem snadno, se systémovým oddílem je v případě havárie pracovat nutné pracovat trochu jiným způsobem.

Funkce na otevření a obnovu dat ze záložního obrazu najdete na záložce »Restore«. Pomocí volby »Browse for an image or backup file to restore« vyhledejte záložní soubor, s jehož obsahem můžete dále pracovat.

Pro případ havárie systémového disku s instalací Windows je třeba si vytvořit startovací DVD s příslušnými nástroji na obnovu funkcí počítače. V okně »Other Tasks« proto najdete volbu »Create bootable Rescue media«. V následujícím okně je třeba se rozhodnout, zdali si vytvoříte záchranné médium na bázi Linuxu, které vám poskytne základní možnosti obnovy dat a zprovoznění počítače, nebo pokročilejší verzi na základě prostředí Windows PE s bohatšími funkcemi. V prvním případě si záchranný disk vytvoříte hned v následujícím kroku, stačí vložit to vypalovačky prázdné médium (kapacitně postačí CD).

Záchranný disk: Zatímco záchranný disk na bázi Windows PE nabízí více funkcí, linuxový nemá problémy s kompatibilitou hardwaru.
Záchranný disk: Zatímco záchranný disk na bázi Windows PE nabízí více funkcí, linuxový nemá problémy s kompatibilitou hardwaru.

Vytvoření záchranného CD na bázi Windows PE je trochu složitější. Nejdříve zvolte možnost »Windows PE 3.1« a následně jedinou dostupnou předvolbu »Custom Windows PE rescue media«. V dalším okně není třeba nic nastavovat, jen pokračujte tlačítkem »Continue«. Program pak stáhne necelé 2 GB dat a nabídne vám instalaci Windows Automated Installation Kit. V instalačním průvodci jen potvrďte souhlas s licenčním ujednáním a nechejte proběhnout instalaci. Macrium Reflect pak už zařídí vše potřebné, výsledkem je ISO soubor, připravený k vypálení na CD nebo uložení na USB flash disk. 

Záchranné médium postavené na Windows PE vám sice nabídne více funkcí i komfortnější uživatelské rozhraní, ovšem na rozdíl o toho linuxového nepracuje s každým hardwarem. Vyzkoušejte si obě varianty a spolehněte se na tu, která bude bez problému funkční.

Uveřejněno na Chip DVD 03/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání