Menu
CHIP Speedtest

MAGIX Music Maker Silver 17

02.10.2011 21:00 | Redakce Chip
MAGIX Music Maker Silver 17

Pro vytvoření vlastního, unikátního vyzváněcího tónu pro mobil nebo zvukového podkresu prezentace fotografií nemusíte být zrovna velcí hudebníci, s přehledným nástrojem zvládne skládat hudbu každý.

Plná verze programu MAGIX Music Maker Silver 17 je určena k vytváření hudebních skladeb z vlastních nahrávek a souborů s hudbou, vzorků hudebních nástrojů nebo pomocí bohatě nastavitelného syntezátoru. Pro vlastní hudební tvorbu máte k dispozici osm samostatných zvukových stop, pro vkládání zvukových objektů, které navíc můžete opatřit různými efekty. S doladěním skladby vám pomůže mixážní pult a třeba také 10pásmový ekvalizér. Výsledek lze exportovat do některého ze standardních hudebních formátů, včetně podrobného nastavení kvality zvuku.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu Music Maker Silver 17, kterou stačí k neomezenému použití jednoduše zaregistrovat. Program je pak plně použitelný pro vlastní tvorbu hudby v počítači. Jestliže potřebujete další, pokročilejší funkce na vytváření hudby, zvažte pořízení licence pro aktuální komerční verzi MAGIX Music Maker 18. Pak budete mít k dispozici například možnost tvorby prostorového zvuku (5.1), synchronizaci zvukových stop mezi dvěma počítači, podporu až 96 stop a 2000 zvukových smyček, více efektů a mnoho dalších funkcí. Díky této speciální akci mohou čtenáři Chipu pořídit aplikaci Music Maker 18 za  zvýhodněnou cenu .

Osmistopé studio: Pro dostupnost všech nástrojů a nastavení si přepněte program do pokročilého režimu uživatelského rozhraní.
Osmistopé studio: Pro dostupnost všech nástrojů a nastavení si přepněte program do pokročilého režimu uživatelského rozhraní.

Music Maker startuje ve zjednodušeném uživatelském rozhraní, kde nejsou k dispozici všechny dostupné funkce a nastavení programu. Pro přepnutí do plného rozhraní proto použijte tlačítko se čtyřmi čtverečky (»Easy mode off«) v levém horním rohu okna programu.

Rázem budete mít k dispozici osm stop pro vlastní hudební tvorbu, včetně všech souvisejících funkcí a nastavení. Music Maker umožňuje vytvářet hudební aranže z vlastních nahrávek, skladeb na CD, hudebních souborů uložených v počítači a rovněž i pomocí několika desítek připravených hudebních vzorků a syntezátoru.

Vzorky hudebních nástrojů i vokálů najdete ve spodní části okna programu pod nabídkou »Soundpools«. Jednotlivé nástroje pak jednoduše přetáhnete myší na zvolené místo hudební stopy, upravíte délku a rovněž i hlasitost konkrétního vzorku. Pro konkrétní nástroje si můžete buďto vyhradit celé stopy, nebo lze v rámci jedné stopy nástroje i kombinovat, včetně nahrávek z mikrofonu.

Efekty pro vaši hudbu: Ovládací panel efektů obsahuje nejen 10pásmový ekvalizér, ale i další nástroje na úpravy vaší skladby.
Efekty pro vaši hudbu: Ovládací panel efektů obsahuje nejen 10pásmový ekvalizér, ale i další nástroje na úpravy vaší skladby.

Nahrávání má vlastní ovládací okno, vyvolané kliknutím na červené tlačítko vedle ovládacích prvků pro přehrávání skladby. Během nahrávání bohužel nelze upravovat výchozí předvolby, k tomu je třeba vyvolat stejné okno nabídkou »File | Settings | Audio Record«. Ve vytvářených skladbách lze používat i běžné hudební soubory, uložené ve vašem počítači, dostupné přes nabídku »File manager«.

Šikovný syntezátor

Pokud máte pocit, že je nabízených zvukových vzorků málo, nevěste hlavu. Pod nabídkou »Synthesizer« najdete syntezátor BeatBox 2 se stovkami dalších vzorků, ovládacími prvky pro detailní nastavení a desítkami ukázek. Vytvořený zvuk se automaticky vloží na zvolené místo ve stopě. Nastavení syntetizátoru si můžete rovněž uložit pro opakované použití a další úpravy. BeatBox 2 není třeba po použití zavírat, stačí skrýt hlavní část jeho okna pomocí šipky vedle tlačítka »edit«.

Syntezátor: Nabídku zvukových vzorků doplňuje syntezátor s desítkami připravených ukázek a nepřeberným množstvím nástrojů.
Syntezátor: Nabídku zvukových vzorků doplňuje syntezátor s desítkami připravených ukázek a nepřeberným množstvím nástrojů.

Další možnosti vylepšení vaší skladby pomocí efektů jsou k dispozici pod nabídkou »Templates« ve složce »Audio FX«. Vybraný efekt stačí jen myší přetáhnout na zvolený objekt na časové ose.

Další úpravy

Poskládáním nahrávek, vzorků a efektů do zvukových stop tvorba hudby v programu Music Maker ani zdaleka nekončí. Dvojím kliknutím na vybraný objekt ve stopě vyvoláte nástroj Audio FX-Rack, což je ovládací panel efektů pro úpravy zvuku. K dispozici je především 10pásmový ekvalizér, časový procesor na úpravu tempa a další zvukové filtry i efekty. Tlačítkem »LOAD« otevřete nabídku desítek různých předvoleb úprav zvuku, které můžete aplikovat na vybraný objekt a samozřejmě i dále upravovat. Použít přitom můžete nejen otočné a posuvné ovládací prvky, ale rovněž i grafická pole. Nechybí ani možnost uložit si vlastní předvolby nastavení ekvalizéru a dalších prvků.

Mixážní pult: K detailnímu nastavení hlasitosti i aplikace efektů slouží mixážní pult pro všechny hudební stopy.
Mixážní pult: K detailnímu nastavení hlasitosti i aplikace efektů slouží mixážní pult pro všechny hudební stopy.

Z nástrojů pro doladění vytvářené skladby zbývá jmenovat ještě mixovací pult, který vyvoláte nejjednodušeji pomocí klávesy »M«. Detailně si pak nastavíte hlasitost a vyvážení každé stopy a pomocí tlačítka »FX« můžete vyvolat i ovládací panel efektů Audio FX-Rack. Pro pořízení nahrávky z mikrofonu nebo jiného externího zdroje slouží tlačítko »REC«.

Uložení a export

Váš nový hudební projekt, si můžete samozřejmě ještě před uložením přehrát a detailně upravit, například i pomocí nástrojů na kopírování, vystřihávání či duplikování objektů umístěných v hudební stopě, připravených pod nabídkou »Edit«. K dispozici je i velmi podrobná lupa (»Zoom«), zobrazující detailně buďto jen vybrané, nebo všechny hudební stopy.

Generátor songů: Nástroj Song Maker vytvoří dle zadaných parametrů novou skladbu a předloží vám ji k dalším úpravám.
Generátor songů: Nástroj Song Maker vytvoří dle zadaných parametrů novou skladbu a předloží vám ji k dalším úpravám.

Kromě vlastního formátu aplikace, ve kterém lze uložit rozpracované dílo k pozdějším úpravám, lze vytvořenou hudbu exportovat do všech běžných formátů, jako jsou WAV, MP3, OGG či WMA, samozřejmě včetně nastavení všech souvisejících parametrů kvality zvuku (datový tok, vzorkovací frekvence) či normalizace hlasitosti. Music Maker rovněž předem vypočítá očekávanou velikost souboru s hotovou skladbou v daném formátu. Můžete si také zvolit, že bude vytvořená skladba automaticky přiložena do nového e-mailu nebo odeslána do mobilního telefonu přes Bluetooth.

Pro začínající skladatele

Přestože je plná verze programu Music Maker snadno ovladatelná a postup tvorby vlastních skladeb značně intuitivní, nabízí aplikace i nástroj, se kterým mohou skládat hudbu i úplní začátečníci. Kliknutím na tlačítko s notami v pravé horní části okna programu otevřete ovládací okno nástroje Song Maker, který na základě zadaných parametrů vygeneruje hotovou skladbu. Na výběr máte řadu nástrojů i vokální linky, sami si pak nastavíte tempo a délku skladby. Song Maker pak během několik okamžiků vytvoří skladbu, kterou můžete dále dle vlastního uvážení upravovat.

Uveřejněno na Chip DVD 10/11.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání