Menu
CHIP Speedtest

MAGIX PC Check & Tuning

25.06.2011 21:00 | Redakce Chip
MAGIX PC Check & Tuning
Zrychlete počítač odstraněním nepotřených souborů, optimalizací registrů, vymažte bezpečně data a přizpůsobte si interní nastavení Windows obrazu svému. To vše z jednoho místa.

MAGIX PC Check & Tuning 2010 je aplikace disponující nástroji pro kontrolu a optimalizaci systému. Kontroluje registry, umí je defragmentovat a čistit, zvládá kontrolu a instalaci nových aktuálních ovladačů, disponuje funkcemi pro běžné i trvalé vymazání dat, včetně souborového manažeru usnadňujícího vyhledávání velkých souborů a budete-li si to přát, zamete internetové cestičky vedoucí k vám. Další oblastí, ve které Check & Tuning působí, je zjednodušený přístup k přizpůsobení si nastavení operačního systému Windows podle vlastního gusta.

Na Chip DVD najdete plnou verzi tunigového a optimalizačního nástroje Check & Tuning 2010, který se ještě nedávno prodával za 780 Kč. Pokud se vám aplikace zalíbí, můžete vyzkoušet trial na aktuální verzi 2011 a případně si ji pak pořídit v e-shopu se slevou 15 % (slevový kupon mag584sw) za 840 Kč.

 

Instalace a registrace

Po spuštění: Prostředí programu je povedené. Základní menu reprezentuje pás karet horní části okna.
Po spuštění: Prostředí je povedené. Základní menu reprezentuje pás karet horní části okna.

Registrace tohoto produktu probíhá po internetu (dostupná bude minimálně do konce srpna 2011). Nejprve zašlete na adresu chip0711pccheck@chip.cz  jakýkoliv e-mail, obratem vám přijde zpráva, ve které najdete registrační podrobnosti. Pokud vám heslo do schránky nedorazí ani po delší době, zkontrolujte si nastavení antispamového filtru a také složku s nevyžádanou poštou.

V okamžiku, kdy máte vaše licenční (sériové) číslo, můžete se pustit do instalace programu. V druhém kroku je na výběr ze tří lokací – UK, USA a Skandinávie/Evropa, je však celkem jedno, kterou vyberete. Dále zaškrtněte souhlas s licenčním ujednáním a proklikejte se až k samotné instalaci, nic víc není třeba měnit. Při prvním spuštění programu zvolte »Enter the serial number«, do připraveného pole vložte klíč získaný při registraci, do dalšího pole e-mailovou adresu a nakonec potvrďte stisknutím »Register and activate online«. Ještě vám bude nabídnuto a doporučeno stažení aktualizací, které využijte.

Kontrola PC a odstranění problémů

Analýza: V první fázi dojde ke kontrole vybraných partií, druhou fází je odstranění problémů.
Analýza: V první fázi dojde ke kontrole vybraných partií, druhou fází je odstranění problémů.

Přivítá vás pohledné grafické prostředí programu s pásem karet nabízejících různé úkony při optimalizaci počítače. První karta nabízí rychlé vyhledání problémů a možnost jejich automatické opravy. Umí zkontrolovat bootovací menu, fragmentaci registrů a pevného disku, neaktuální ovladače a podobně. Není na škodu si tuto rychlou kontrolu hned spustit. Vpravo nahoře je možnost »Settings«, ve které si můžete zaškrtnout, co všechno se má kontrolovat. Klidně zvolte všechny možnosti, při nápravách se vytváří body obnovy, a pokud vzniknou nějaké problémy, není problém vzít provedené změny zpět. Po výběru klikněte na ikonku »Check PC« a program začne pracovat. V závislosti na velikosti disku a zaneřádenosti systému to může chvíli trvat. Jakmile je dotestováno, budete vyrozuměni o výsledcích uprostřed nahoře a v hlavním okně programu jsou k dispozici detailnější informace. V sloupci »Recomendet solutions« pak můžete

Důkladné vymazání: K dispozici je skartovačka dat, která dokáže nechat zmizet data nadobro.
Důkladné vymazání: K dispozici je skartovačka dat, která dokáže nechat zmizet data nadobro.

vykonat nabízenou opravu problému. Náprava se dá provádět také plně automaticky, ale doporučujeme procházet problémy jeden po druhém a postupovat opatrně. Zvláště při zasahování do registrů, do služeb („Unnecesary service found“) a ovladačů je vhodné přečíst si, co vše bylo objeveno a jaké navrhuje aplikace řešení. K získaní více informací slouží odkaz »More…« umístěný v jednotlivých odstavcích.

Mažeme data

Další dvě záložky obsahují podobné nástroje pro kontrolu jako PC Check, jsou však jednotlivě rozděleny a je zde něco navíc. Za povšimnutí stojí skartovačka a manažer dat. První možnost dokáže několikanásobně přemazat data, tak aby už nikdy nemohly být obnoveny. Máte-li nějaká důvěrná data, která chcete vymazat z povrchu zemského, zvolte v záložce »Free up memory | Data shredder«. V nově otevřeném okně najděte vlevo data určená ke smazání, potom klikněte na ikonku »Insert«. Dole si

Preventivní promazání: Souborový manažer se dá pohodlně využít k lokalizaci a vymazání velkých souborů.
Preventivní promazání: Souborový manažer se dá snadno využít k lokalizaci a mazání velkých souborů.

ještě můžete vybrat jednu z metod, ta první je rychlejší a druhá zase bezpečnější. Nakonec potvrďte vymazání zvolených dat klepnutím na »Delete file«. Data manažer je vhodný také k běžnému mazání dat (nikoliv několikanásobným přepsáním). Zanalyzuje pevné disky a vypočítá velikost, kterou zabírají jednotlivé složky a soubory, ale hlavně umí zobrazit soubory na celém diskovém oddílu od těch největších. Stačí po zanalyzování rozkliknout virtuální složku nazvanou [Large files in this folder]. Snadno tak zjistíte, jestli na disku někde nezůstaly zahrabané např. už nepotřebné surové záběry z kamery zabírající desítky GB.

Přizpůsobení Windows

Dostupná záloha dat bohužel není moc dobře použitelná, neboť ji umožňuje vytvářet pouze na optická média, nikoliv na externí disky. Zato povedenou sekcí je »Configure Windows«, která slouží k přizpůsobení spousty interních nastavení systému. Windows 7 toho má mnoho přizpůsobitelného, ovšem občas k tomu musí uživatel absolvovat krkolomnou a dlouhou cestu proklikáváním se přes různé nastavení, ovládací panely, správu počítače a podobně. Magix Check & Tuning zprostředkovává přístup k těmto rozmanitým nastavením přímo ze svého prostředí. Snadno si zde můžete upravit třeba kontextové menu Nový (kliknutí pravým tlačítkem myši v průzkumníku Windows | Nový), pokud se vzhledem k množství nainstalovaných programů stává nepřehledný. Dále je zde přiřazení výchozích programů k určitým typům souborů, animace, efekty, úprava menu start, zabránění systému ve vynuceném restartu po instalaci aktualizací a spoustu dalšího.

Magix Check &Tuning Free 2011

Konfigurace Windows: Deaktivace vynuceného restartu po nainstalování aktualizací se může hodit.
Konfigurace Windows: Deaktivace vynuceného restartu po nainstalování aktualizací se může hodit.

Aktuální verze softwaru 2011 je dostupná i ve verzi Free. Instalačku najdete na Chip DVD a k jejímu bezplatnému využití je třeba se zaregistrovat. Registrační stránka se otevře po spuštění programu a kliknutí na »Register the program and use it withou limitation«. Otevře se registrační stránka podobná té u verze 2010. 

Jedná se o ořezanou verzi, která disponuje pouze rychlou kontrolou a opravou chyb podobně jako karta Check PC ve verzi 2010. Oproti starší verzi nabízí tato kontrola víc možností. Jednou z hlavních je aktivní ochrana pracující na pozadí, která bude informovat o případných problémech s hardwarem nebo o nových aktualizacích ovladačů. Vpravo dole vedle hodin si u ikonky programu uživatel může detailně nastavit kdy a co má software reportovat a hlídat.

Tuning a kontrola

Magix Check & Tuning 2010 je užitečný program, který se postará o úklid počítače. Umí vyčistit registry, pevný disk, najít nové ovladače a mnoho dalšího. Při využití některých funkcí však vyskočí hláška s německým textem informující o nemožnosti přístupu aplikace do určité oblasti systému. Jedná se sice většinou o vedlejší nástroje nacházející se povětšinou v záložce Info – My PC, ale zbytečně si tím kazí reputaci.

Uveřejněno na Chip DVD 07/11.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání