Menu
CHIP Speedtest

MAGIX Photo Manager MX

22.12.2012 23:00 | Redakce Chip
MAGIX Photo Manager MX
Uveřejněno na Chip DVD 01/13.

 

MAGIX Photo Manager MX je předurčen k tomu stát se vaším oblíbeným správcem fotografií. Organizovanost fotek staví na dvou typech nadřízených systémů. Jedním z nich jsou kategorie a druhým alba. V kategoriích může být třeba Rodina, Přátelé, Dovolená, Výlety atd. a alba pak jsou myšlena k pokrytí jednotlivých událostí např. Itálie 2012. Program dále nabízí základní možnosti úpravy a bohaté možnosti exportu: upravené jednotlivé fotky, ozvučená slideshow videa, vypálená CD/DVD nebo tisk.

Na Chip DVD najdete instalační data nekomerční verze Photo Manager MX, což je aplikace pro správu a úpravu fotek, která je po bezplatné registraci dostupná bez jakýchkoliv omezení. Komerční verze navíc přidává nové funkce skládání fotografií do velkoformátových obrázků a přístup do webové galerie s podporou mobilních telefonů s OS Android.

 

Import fotek: Pokud importujete velké množství fotek, může to trvat velmi dlouho.
Import fotek: Pokud importujete velké množství fotek, může to trvat velmi dlouho.

Po spuštění a zaregistrování na vás vykoukne rozhraní programu. Převládá příjemná šedá barva s kontrastními ikonami. Nahoře je tenký pásek položek menu, pod ním jsou nejdůležitější funkce v podobě ikon. Vlevo je struktura složek, fotky a videa, kategorie, alba pro organizaci a přehled souborů a uprostřed zabírají největší část samotné fotky. V dolní části obrazovky se pak nachází nástroje pro úpravu snímků a zobrazení.

Import fotografií

Nejprve budete nejspíš chtít naimportovat fotky do programu, aby s nimi bylo možné dál pracovat. Klikněte tedy na ikonu »Import:«. První možností je naimportovat fotografie nebo obrázky z externího média (External devices), jako je třeba paměťová karta od fotoaparátu, flashka, externí HDD apod. Z nabídky Select your camera or a connected external device vyberte médium, ze kterého chcete importovat, vyberte složku, kam je chcete nahrát a nakonec zvolte, co chcete nahrát na počítač. Buď »Import All«, chcete-li nahrát všechny, nebo »Import Selected«, pokud si chcete ručně vybrat, co chcete uložit na PC. Z hlediska organizace fotek není vůbec na škodu zvolit možnost „Advanced >>“ nahoře uprostřed a potom »Picture properties«, kde můžete zadat jméno autora a přiřadit fotky do některé z kategorií. Např. dovolená, cestování, rodina, příroda, kamarádi,…

Kategorie: Na úroveň kategorie se staví hodnocení pomocí hvězdiček – je pak snadné zobrazit jen ty fotky, které mají třeba 5 hvězdiček.
Kategorie: Na úroveň kategorie se staví hodnocení pomocí hvězdiček – je pak snadné zobrazit jen ty fotky, které mají třeba 5 hvězdiček.

Organizace a třídění

Photo Manager nabízí dva základní principy třídění fotek – kategorie a alba. Kategorie je zamýšlena tak, aby byla nadřazená albu. Můžete mít například kategorii Rodina, která bude pokrývat alba z oslavy narozenin, dovolené, různých svátků a slavností v rodinném kruhu. Kategorie najdete pod třetí záložkou Categories a předvytvořené jsou zde Family & Friends (rodina a přátelé), Free time & Hobbies (volný čas a koníčky), Holiday & Travel (Dovolená a cestování) atd. Každá z kategorií má ještě podkategorie. Je na vás, jestli budete využívat předdefinované kategorie, nebo si vytvoříte vlastní. Vlastní se vytváří pomocí ikony prázdného listu hned pod názvem Categories a výběrem New category. Pak stačí zvolit název, typ a ikonu kategorie. Alba na tom jsou podobně, vyplňují se tam pouze jiné údaje. Konkrétně název, fotograf, umělec, (komentář) a rok.

Slideshow: Při tvorbě video prezentací si můžete vybrat z několika dostupných přechodů mezi fotkami.
Slideshow: Při tvorbě video prezentací si můžete vybrat z několika dostupných přechodů mezi fotkami.

Práce s obrázky

V základním zobrazení jsou obrázky jen v malých náhledech, ale nic vám nebrání si to přizpůsobit. Pomocí + a – dole vpravo je můžete zvětšovat, nebo tlačítkem F4 změnit formát náhledů. Řazení fotek do alb a kategorií se provádí označením náhledů a přetažením do požadovaných kategorií/alb.

Dole pod obrázky jsou tlačítka na otáčení fotek, vymazání a je tam také »Optimize«, což slouží k otevření možností úprav obrázků. Je zde možnost např. vybalancovat jas a kontrast, odstranění efektu červených očí a vyvážení bílé. Výrobce se u tohoto programu rozhodl aplikovat efekty přímo na fotku, pokud je tedy použijete a uložíte, už to nebude možné vzít zpět.

Úpravy fotek: K dispozici jsou dostupné pouze základní úpravy, jako třeba jas, kontrast atd.
Úpravy fotek: K dispozici jsou dostupné pouze základní úpravy, jako třeba jas, kontrast atd.

Export fotek - MovieShow Maker

Zde se bude hodit doplněk MovieShow Maker, který najdete na DVD. Nainstalujte si jej a můžete se pustit do exportu. Pokud chcete exportovat jen obrázky, dejte možnost »Export | Export files one by one«. Ve výchozím nastavení je vše připraveno pro vysokou kvalitu, ale také i velikost souborů. Pokud je budete nahrávat jen na internet, postačí vám některá z menších variant. Pro prezentaci fotek třeba na YouTube, nebo na televize může být zajímavější možnost vytvořit video slideshow. Vyberte druhou možnost pod položkou »Export«, zobrazí se nabídka, z které si vyberte podle určení videa formát. Pro stroje s Windows se hodí WMV, univerzální je AVI a v případě, že chcete výsledné video nahrát na YouTube, je zde stejně pojmenovaná možnost. Spustí se nastavení slideshow. Zvolíte prvně název, poměr stran, následně můžete přidat ještě fotky, v dalším kroku styl, potom hudbu, nastavení videa a je hotovo.

Tisk fotek: Šikovného pomocníka pro tisk fotek najdete integrovaného v rámci programu.
Tisk fotek: Šikovného pomocníka pro tisk fotek najdete integrovaného v rámci programu.

Tisk fotek

Program disponuje i celkem slušným rozhraním pro tisk fotek, stejně tak i pro vypalování. Nastavení je v obou případech jednoduché a intuitivní. Fotkám můžete přiřadit bílé nebo černé okraje (Add black borders nebo Add white borders). Můžete také zvolit více fotek na stránku volbou z rozbalovací nabídky Layout. Také zde jsou formáty standardních fotografických velikostí (v centimetrech: 9×13, 10×12, 13×18, 20×30). Vpravo si už jen vyberete tiskárnu a vytiskněte si je.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání