Menu
CHIP Speedtest

Magnetická páska slaví 60. výročí

21.05.2012 09:48 | Redakce Chip
Společnost IBM si připomíná 60 let ode dne, kdy začala využívat magnetickou pásku v IT. Odstartovala tak moderní éru elektroniky. Tato technologie umožnila velkým výpočetním přístrojům ukládat výsledky operací v digitální podobě na kotouče magnetické pásky namísto děrných štítků.

V polovině minulého století si IT společnosti kladly zásadní otázku, kam zaznamenávat výsledky svých výpočetních operací. Konstruktéři IBM se na ní rozhodli hledat odpověď v nové technologii – magnetické pásce. Ta byla dosud používána pro zachycení zvuku a slibně vypadalo i její použití pro velké počítačové systémy. Bohužel pásky nebyly dostatečně pevné. Velké kotouče s páskami poháněly silné motory, které se rychle rozjížděly i zastavovaly, takže se páska často přetrhla.
Právě tento problém se konstruktéři IBM rozhodli řešit a 21. května 1952, když společnost uváděla na trh první komerční počítač s názvem IBM 701, představili i úložný systém, jenž znamenal přelom ve využití magnetické pásky. Problém s přetrháváním pásky vyřešili „vakuovým sloupcem”, který mírně natahoval část pásky. Vytvářel tak vlastně jakousi vyrovnávací paměť, díky níž se páska dokázala vypořádat s náhlými starty a zastaveními. Inovace se rozšířila napříč odvětvím a odstartovala moderní éru výpočetní techniky.
Magnetická páska se využívá dodnes. Na moderní pásky LTO (Linear Tape-Open) páté generace se ovšem vejdou až 3 TB dat (1,5 TB nekomprimovaně). Pásky v roce 1952 měly kapacitu 2,3 MB. A snížila se samozřejmě i hmotnost páskových jednotek. Zatímco v roce 1952 používalo páskové systémy jen 16 společností, dnes je to as 82 procent ze všech amerických společností.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání