Menu
CHIP Speedtest

Materiály, které se samy opravují

07.12.2012 12:35 | Redakce Chip
Materiály, které se samy opravují
Poškrábané displeje mobilních zařízení se v budoucnu dokážou samy opravit. Čemu se může počítačový průmysl přiučit od výrobců automobilů?

 

 

 

Když při dosednutí na židli zaslechnete nepříjemné křupnutí, není to s největší pravděpodobností způsobeno vašimi stárnoucími kostmi. Většinou je to jen následek neblahého střetnutí vašeho chytrého telefonu s klíči zastrčenými do kapsy. Spousta smartphonů již takto kvůli rozbitému nebo poškozenému displeji skončila v opravně, nebo dokonce v koši. Poškrábání či prasknutí displeje může způsobit již nešťastný pád mobilu z výšky několika desítek centimetrů. Z údajů servisních středisek je patrné, že poškození krycího skla displeje je u iPhonů 4 a 4S téměř dvakrát častější než u předchozích modelů tohoto telefonu.

Zbytečným servisním zásahům mohou zabránit nově vyvíjené materiály, jako například ten, který letos představila společnost Nissan. Výsledkem spolupráce vědců z Tokijské univerzity a společnosti Advanced Softmaterials je kryt Scratch Shield, určený pro iPhone. V malém měřítku využívá technologii speciálních laků pro automobily, kterou léta vyvíjel Nissan a která jim dává schopnost samostatně zacelovat škrábance. Princip, na kterém tento lak funguje, je jednoduchý a spočívá v aplikaci speciálního bezbarvého povrchu na spodní vrstvu obyčejné barvy. Zajímavostí je vysoká pružnost tohoto laku. Pokud dojde vlivem externího tlaku k poškození této vrstvy, lak se smrští a náraz absorbuje. Poté, co tlak pomine, se lak začne pomalu zase rozpínat a pokouší se vrátit do původní podoby. Díky tomu zmizí drobná poškození z povrchu automobilu (nebo jakéhokoliv jiného předmětu) během několika hodin. V případě hlubších škrábanců trvá úplné zacelení a vyrovnání laku několik dnů nebo týdnů. Kryt iPhonu dokáže opravit drobné škrábance, na resuscitaci hlubších poškození ale nestačí. Je vyroben ze speciálního plastu, založeného na bázi termoplastického kopolymeru zvaného akrylonitrilbutadienstyren nebo také acrynitril-butadien-styrol (ABS), který se vyznačuje obzvláště odolným povrchem. Firma Nissan chce začít prodávat tyto obaly již letos na Vánoce, cenu ale zatím nezveřejnila.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 1/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání