Menu
CHIP Speedtest

Microsoft Security Essentials 2.0

26.01.2011 23:00 | Redakce Chip
Microsoft Security Essentials 2.0
Antivirový program z Chip DVD 02/11, vyvíjený přímo Microsoftem, nabízí spolehlivou ochranu počítače před škodlivým softwarem, aniž by si nějak zásadně nárokoval jeho výpočetní výkon a kapacitu operační paměti.

Microsoft uvolnil druhou generaci bezpečnostního řešení Microsoft Security Essentials, které ochrání počítač před viry, spywarem a dalším škodlivým softwarem. Bezpečnostní program nahrazuje Windows Defender a přímo konkuruje bezplatně použitelným verzím antivirů od předních výrobců. Vedle kontroly počítače v reálném čase je možné provádět i skenování všech disků či jen vybraných složek na vyžádání a také pravidelně, podle časového plánu. Microsoft Security Essentials pracuje zcela samostatně na pozadí operačního systému. Samozřejmostí jsou pravidelné aktualizace databáze škodlivého softwaru. Antivir Microsoft Security Essentials lze využívat zdarma i ve firmách, nejvýše na deseti počítačích.
Na Chip DVD najdete plnou verzi antiviru Microsoft Security Essentials, která nemá žádná funkční ani časová omezení. Program mohou zdarma využívat i firmy, a to nejvýše na deseti počítačích.

 

Microsoft Security Essentials doplňuje firewall, vestavěný ve Windows, o další důležitý

Nezbytná aktualizace: První aktualizace databáze poněkud déle, další už běží mnohem svižneji.
Nezbytná aktualizace: První aktualizace databáze trvá poněkud déle, další už běží mnohem svižneji.

bezpečnostní prvek – ochranu proti virům, spywaru a dalšímu nebezpečnému softwaru. Microsoft Security Essentials svými funkcemi nahrazuje bezpečnostní nástroj Windows Defender, který sloužil k ochraně počítačů proti špehovacímu a jinak škodícímu softwaru. Po jednoduché instalaci, zahrnující i ověření pravosti používané kopie Windows, pracuje Microsoft Security Essentials na pozadí operačního systému a brání průniku virů, červů, spywaru a dalších škodlivin do počítače. Kromě ochrany počítače v reálném čase můžete Microsoft Security Essentials používat také k pravidelným kontrolám celého počítače a prověření vybraných disků nebo složek na vyžádání. Aktualizace, kontrola v reálném čase i kompletní testy probíhají automaticky, není tedy třeba se o zabezpečení počítače více starat.

Uživatelské rozhraní programu je nejen velmi přehledné, ale navíc je kompletně přeloženo do češtiny. Mezi hlavní vylepšení ve verzi 2.0 patří především heuristická analýza, díky které může Microsoft Security Essentials, na základě nestandardního chování programů, včas odhalit i zcela nové, zatím nepopsané virové hrozby. Optimalizováno bylo rovněž i využití

Zabezpečeno Microsoftem: Program nabízí základní, běžnému uživateli zcela postačující, funkce na ochranu.
Zabezpečeno Microsoftem: Program nabízí hlavní, běžnému uživateli postačující, funkce na ochranu.

systémových prostředků antivirem.

První spuštění

Po jednoduché instalaci se ikona Microsoft Security Essentials usídlí v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin) a program spustí první aktualizaci databáze virů a spywaru, která může trvat i několik minut. Prvotní aktualizaci určitě nepřerušujte, jelikož je naprosto nezbytná pro to, aby mohl Microsoft Security Essentials čelit aktuálním hrozbám z internetu, v podobě škodlivého softwaru. Další aktualizace probíhají automaticky, o jejich stavu vás Microsoft Security Essentials informuje jak v úvodním okně programu (záložka »Domů«), tak na záložce »Aktualizovat«. Zde navíc můžete aktualizace spouštět i ručně, pomocí tlačítka »Update«.

Kontrola počítače

Microsoft Security Essentials nabízí běžnou sadu funkcí, obvyklých pro antivirové programy předních výrobců. Jde především o ochranu počítače před pokusy o průnik virů a škodlivého softwaru v reálném čase. O spuštění rezidentní ochrany vás informuje zelená ikona v oznamovací oblasti a rovněž i stav »Ochrana v reálném čase: Zapnuto« v hlavním okně Microsoft Security Essentials. V případě identifikovaného pokusu o napadení počítače škodlivým softwarem zobrazí Microsoft Security Essentials varovné okno.

Pravidelné kontroly: Opakované kontroly počítače jsou klíčovou součástí zabezpečení dat.
Pravidelné kontroly: Opakované kontroly počítače jsou klíčovou součástí zabezpečení dat.

Přímo z hlavního okna programu (záložka »Domů«) můžete spravovat i další kontrolní funkce Microsoft Security Essentials. V pravé části najdete předvolby testů počítače na vyžádání. Volba »Rychlá« slouží k rychlému překontrolování klíčových součástí počítače (systémové soubory, knihovny, registr ad.). Pomocí volby »Úplná« zkontrolujete všechny soubory na všech pevných discích počítače. Při použití nabídky »Vlastní« si můžete sami zvolit, které disky a konkrétní složky budou zkontrolovány. Všechny druhy testů se spouští tlačítkem »Zkontrolovat«.

Důležitou součástí zabezpečení počítače jsou i pravidelné, automaticky spouštěné kontroly. Jejich nastavení najdete v hlavním okně programu Microsoft Security Essentials pod odkazem
»Změnit plán kontroly«. Kliknutí na odkaz vás přenese do okna nastavení, kde si zvolíte: typ testu (»Typ kontroly«), den kdy se bude kontrola spouštět (»Kdy«) a přibližný čas

Spolehlivé soubory: Vyřazením konkrétních souborů či typů souborů zrychlíte průběh kontroly.
Spolehlivé soubory: Vyřazením konkrétních souborů či typů souborů zrychlíte průběh kontroly.

spuštění (»Kolem«). Další volby (ve výchozím nastavení označené) zajistí aktualizaci databáze škodlivých programů před spuštěním kontroly a spuštění testu pouze v případě, pokud je počítač zapnutý a právě nepoužívaný. Zároveň můžete omezit i maximální úroveň výkonu procesoru, která může být během testu využita. Probíhající kontrola vás pak nebude zdržovat při práci. Nezapomeňte provedená nastavení uložit tlačítkem »Uložit změny«.

Důležitá nastavení

Program Microsoft Security Essentials sice nenabízí příliš rozsáhlé možnosti nastavení, ta důležitá v něm ale nechybí. Na záložce »Nastavení« najdeme především předvolby automatického chování programu (»Výchozí akce«) v případě odhalení nákazy s různým stupněm nebezpečnosti (smazání nebezpečných dat nebo jejich umístění do karantény).

Nabídka »Ochrana v reálném čase« slouží k nastavení rezidentní kontroly počítače. Lze ji

Nebezpečí přes USB: USB disky představují riziko šíření virů, program je umí zařadit do kontroly.
Nebezpečí přes USB: USB disky představují riziko šíření virů, program je umí zařadit do kontroly.

zcela vypnout nebo například omezit skenování stahovaných dat a příloh e-mailů. Další tři skupiny nastavení umožňují z kontroly vyřadit konkrétní soubory, soubory určených typů a vybrané procesy. Pokud víte, která data či procesy na seznam výjimek zařadit, můžete se vyhnout planým poplachům a také zkrátit dobu potřebnou k otestování počítače. Velmi užitečná volba se nachází v nabídce »Upřesnit«. Aktivováním volby »Zkontrolovat vyměnitelné jednotky« zahrnete do kompletní kontroly počítače i všechna média připojená k počítači prostřednictvím USB – ať už jde o USB klíčenky nebo pevné disky.

Základ bezpečnosti

Microsoft Security Essentials je užitečná, svižně pracující aplikace, která nahradí ostatní zdarma dostupné antivirové a antispyware programy. Její výhodou jsou především automatické funkce na ochranu počítače a maximálně jednoduché ovládání.

Uveřejněno na Chip DVD 02/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání