Menu
CHIP Speedtest

Microsoft ve Formuli 1

22.04.2013 07:55 | Redakce Chip
Microsoft ve Formuli 1
Stáj Lotus F1 využívá ERP Microsoft Dynamics AX k vyladění a řízení návrhu, výroby a testování více než 20 000 komponent každého monopostu i k analýze dat ze závodní dráhy v reálném čase.

Stáj Lotus F1 uzavřela s Microsoftem tříleté partnerství, během kterého bude využívat ERP systém Microsoft Dynamics AX. Microsoft pomůže stáji Lotus F1 zlepšit produktivitu i výsledky na závodní trati, kde se počítá každá tisícina sekundy.

Ušetření drahocenných milisekund záleží na nastavení procesů návrhu, nákupu, výroby, testování a nasazení. Za každým monopostem stáje Lotus F1 se skrývá více než 13 000 výkresů a i ty nejmenší součástky procházejí permanentním procesem zlepšování v oblasti designu, aerodynamické optimalizace a zpevňování konstrukce. Během závodní sezóny inženýři Lotusu – se znalostmi, které zahrnují oblasti astrofyziky, letectví a aerodynamiky – upravují tyto výkresy na základě obrovských objemů dat ze superpočítačů, aerodynamických tunelů a 200 senzorů umístěných v monopostu, které poskytují analytická data ze závodní trati v reálném čase.

Jakmile se monopost ocitne na dráze, inženýři Lotusu analyzují data v reálném čase. Více než 200 senzorů uvnitř monopostu měří vše od opotřebení motoru, přes tlak, tah a vibrace až po odstředivé síly působící na pneumatiky, aby je mohli technici v boxech vyměnit v tu správnou dobu.

Během sezóny Formule 1 může být přestávka mezi jednotlivými závody třeba jen pět dní, během kterých je třeba zpracovat všechna data, navrhnout nové součástky, otestovat je v aerodynamickém tunelu a dostat je na závodní trať. Ale celé je to ještě komplikovanější. Stáj Lotus F1 konfiguruje své monoposty v závislosti na tom, kde se daný závod koná. Teplota a závodní okruh v Dubaji bude o dost jiná, než ve Spa v Belgii. Tudíž při 22 000 součástkách v každém monopostu a odlišné konfiguraci pro každý závod se stáj potýká s extrémně rozsáhlými komplexními nároky na montážní práce. Microsoft Dynamics se proto bude starat o hladký tok informací.

Partnerství s Microsoftem má být jedním z faktorů, které přivedou stáj Lotus F1 k vítězství ve světovém šampionátu formule 1 v roce 2014. I v letošní sezóně F1 se ovšem Lotusu velmi daří - po 4. velké ceně je na skvělém 2. místě v poháru konstruktérů. Kimi Räikkönen, jeden ze dvou pilotů monopostů Lotus, je na 2. místě v pořadí jezdců.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání