Menu
CHIP Speedtest

Mírně převratný Google Chrome 10

08.03.2011 20:58 | Redakce Chip
Mírně převratný Google Chrome 10
Desítka je rychlejší, má vylepšené nastavování možností a synchronizaci hesel.

Dneškem se oficiální stabilní verzí Google Chrome stává verze 10. Prohlížeč se většině uživatelů povýší sám (jen těm ne, kteří si to vypnuli, anebo kterým to zlobí).

Desítka je zase o něco rychlejší. Google tvrdí, že v testu V8 — jeho vlastním — se javascript zrychlil o 66 %. V nezávislém Peacekeeperu však naměříte zlepšení skromnější — celkové skóre tu poskočilo zhruba o deset procent, nejvíce se zrychlilo zpracování dat (zhruba o 30 %). Poměrně pomalé zůstává základní vykreslování stránek — jinak je ovšem Google Chrome jako blesk.

Podstatně se změnilo nastavování možností. Ne tím, co je v nich, nýbrž tím, jak je nyní uspořádáno. Nastavení dostala URL a zobrazují se jako webová stránka — na kartě „Možnosti“. Prý to usnadní radění někomu na dálku… Možná to má i jiné výhody, kterým na chuť přijdeme postupně.

Každopádně přibylo políčko pro vyhledávání v nastaveních. Nemůžete‑li si vzpomenout, kde se nastavuje co, prostě si to dejte vyhledat. (Vepište například „hesla“.) Chodí to výborně a nápad je to natolik vynikající, že očekáváme, že jej jiné aplikace časem napodobí.

Máte-li vybráno vše, hesla se přidají bez upozornění.
Máte-li vybráno vše, hesla se přidají bez upozornění.

Do automatické synchronizace pod účet u Googlu přibyla uložená hesla k webům! Pozor! Jestliže jste dosud měli nastavenu synchronizaci všeho, pak i hesla začne desítka syn­chro­ni­zo­vat, aniž se vás na cokoli zeptá. Upra­vuje se to pod tlačítkem nade­psa­ným nesmyslným a nečeským Personalizovat

Povšimněte si tu nové karty Šifrování. Na ní totiž můžete zvolit o něco bezpečnější zašifrování hesel. Ve výchozím nastavení jsou uložená hesla zašifrována klíčem odvozeným od vašeho hesla k účtu u Googlu. Můžete však namísto toho zvolit zašifrování zvláštním heslem — to má smysl, pokud si vymyslíte bezpečné heslo, kterého nebudete užívat k ničemu jinému. Výhoda je, že toto heslo prohlížeč nikdy nepošle do internetu, zůstane uloženo místně. Ano, uloženo

Uživatel Firefoxu nebo Opery by asi čekal, že je bude musit zadat pokaždé, když Chrome spustí… Kdepak. Toto heslo se uloží, a tedy neslouží jako pojistka proti zneužití místnímu.

Nápověda připomíná, že zvláštní heslo musíte nastavit v každé instalaci prohlížeče Chrome, které užíváte, má‑li se synchronizovat.

Google Chrome 10 je prý zase o něco bezpečnější také díky tomu, že do odděleného „pískoviště“ uzavírá i Flash (zdroj mnoha zranitelností) — jenže podle oficiálního blogu jen ve Windows Vista a vyšších.

Co myslíte — zpomalí Google zvyšování hlavní verze Chrome, anebo budeme za rok na dvacítce?

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání