Menu
CHIP Speedtest

Mobile Video 2.11

17.06.2013 22:00 | Redakce Chip
Mobile Video 2.11
Uveřejněno na Chip DVD 07/13.

V plné verzi programu Mobile Video 2.11 z Chip DVD si velmi snadno převedete prakticky jakýkoli film či video stažené z internetu do formátu vhodného pro přehrávání ve vašem smartphonu, tabletu nebo třeba přenosném přehrávači. Nemusíte přitom vůbec řešit použitý formát nebo detailní nastavení parametrů videa – ve většině případů si bez problému vystačíte s připravenými předvolbami nastavení, určenými pro konkrétní typy a modely přenosných zařízení. Pokud byste ovšem naopak chtěli podobu a kvalitu výstupního souboru ovládat sami, dá vám program Mobile Video příležitost upravit klíčové parametry převodu videa. Užitečná je také funkce na odstřižení úvodních a závěrečných titulků filmu, se kterou ušetříte cenné místo v paměti přehrávače.
Na Chip DVD je připravena plná verze programu Mobile Video 2.11, kterou můžete po jednoduché registraci používat ke konverzi videa bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. Jedná se o stejnou verzi programu, jehož licence přijde přibližně na 500 Kč. V nabídce výrobce najdete i řadu dalších zajímavých aplikací, například MakeMe3D pro převod běžného videa do 3D nebo Photomizer na vylepšení nekvalitních videozáznamů.
Přehledné prostředí: Mobile Video nenabízí v hlavním okně mnoho předvoleb k nastavení konverze videa, vše je maximálně přehledné a jasné.
Přehledné prostředí: Mobile Video nenabízí v hlavním okně mnoho předvoleb k nastavení konverze videa, vše je maximálně přehledné a jasné.

Příprava videí pro možnost jejich přehrávání ve smartphonech a tabletech je s pomocí plné verze programu Mobile Video velmi snadná a intuitivní. Pomohou vám především předvolby nastavení pro různé typy přehrávačů, smartphonů a dalších zařízení.

Začněte volbou »Open file« pro otevření souboru s videem k převodu, případně »Open DVD« pro načtení obsahu filmového disku, vloženého do DVD mechaniky počítače. Mobile Video umí pracovat s videem ve všech běžných formátech, jako je AVI, WMV, MP4, 3GP, MPEG či VOB a třeba i s Flash videem, staženým z YouTube či podobného serveru. Na seznam filmů k převodu můžete zařadit i více souborů, Mobile Video je postupně všechny zpracuje podle jednotného nastavení.

Výběr videí: V programu Mobile Video je možné převádět všechny běžné typy videí i filmy z DVD.
Výběr videí: V programu Mobile Video je možné převádět všechny běžné typy videí i filmy z DVD.

V levé horní části okna programu máte k dispozici přehrávač videa pro kontrolu obsahu filmu, který se chystáte převádět do jiného formátu, a níže najdete ještě informace o jeho délce. Značky »Cut-Markers« označují místa filmu, která se rozhodnete odříznout – typicky například úvodní a závěrečné titulky. Odstraněním nepotřebných částí filmu ušetříte místo v paměti zařízení, ve kterém si budete zkonvertovaný soubor přehrávat.

Pro oříznutí filmu, klikněte na tlačítko s nůžkami, které najdete vlevo pod náhledem videa. Otevře se nové okno, kde je opět přehrávač videa, ale především i tlačítka »Start« a »Stop«, kterými označíte místa střihu. Pak potvrďte provedenou úpravu tlačítkem »Save«. Žádné další úpravy zdrojového videa bohužel nejsou možné – nelze například do filmu vložit titulky z externího souboru nebo zvolit použitou zvukovou stopu, v případě, že jich zdroj obsahuje více.

Oříznutí videa: Pomocí jednoduchého nástroje můžete odstřihnout nepotřebné části videa a ušetřit tak místo v paměti přehrávače.
Oříznutí videa: Pomocí jednoduchého nástroje můžete odstřihnout nepotřebné části videa a ušetřit tak místo v paměti přehrávače.

Nastavení formátu

Program Mobile Video vám usnadní nastavení převodu videí bohatou nabídkou předvoleb, připravených pro různá zařízení. Jde například o všechny přenosné přístroje Apple (iPhone, iPod, iPad), telefony a tablety s operačním systémem Android, navigace s podporou přehrávání videa a desítky dalších přenosných zařízení.

Při použití základního nastavení stačí po výběru příslušného formátu (podle přístroje na kterém budete film přehrávat) zvolit už jen úroveň kvality výstupního videa pomocí posuvníku »Quality«. Vyšší kvalita výstupu samozřejmě znamená i větší soubor s videem. Před spuštěním konverze zbývá už jen určit složku (»Target-Path«), kam Mobile Video hotové video uloží.

Volba formátu: Pro převod videa do formátu vhodného pro konkrétní zařízení můžete použít některou z připravených předvoleb.
Volba formátu: Pro převod videa do formátu vhodného pro konkrétní zařízení můžete použít některou z připravených předvoleb.

Pokud ovšem chcete zásadnějším způsobem ovlivnit parametry kvality výstupního videa, použijte volbu »Advanced Settings«. V následujícím okně vám Mobile Video umožní upravit rozlišení a poměr stran videa, nastavit snímkovou frekvenci i datový tok obrazové a zvukové složky filmu. K tomu ještě můžete použít funkci na rozdělení výstupu na více částí o zadané velikosti (»Split-Size«).

Jestliže tápete, na jaké hodnoty máte pokročilá nastavení upravit (především jak vysoký datový tok zvolit), použijte volbu »show Bitrate-Calculator«, kterou najdete u spodní hrany okna programu Mobile Video. Pomocí kalkulátoru datového toku si pak snadno zjistíte potřebnou hodnotu pomocí zadání délky videa a požadované velikosti výstupního souboru. Možný je i výpočet velikosti výsledného souboru, pokud z nabídky »Calculate« zvolíte možnost »Filesize«. Pak naopak nastavujete délku videa a jeho datový tok. Tlačítkem »Apply« přenesete vypočtené hodnoty do nastavení konverze videa.

Pokročilá nastavení: I program Mobile Video vám umožní nastavit si hlavní parametry videa podle vlastního uvážení.
Pokročilá nastavení: I program Mobile Video vám umožní nastavit si hlavní parametry videa podle vlastního uvážení.

Průběh konverze

Převod zvolených filmů do výstupního formátu podle nastavených předvoleb zahájíte tlačítkem »Start«. Mobile Video vás bude informovat o průběhu konverze a zbývajícím čase, musíte se ovšem obejít bez náhledu konvertovaných videí.

Doba potřebná pro převod filmů do výstupního formátu závisí na celkové délce převáděných videí a samozřejmě také na výkonu vašeho počítače. Jestliže spouštíte konverzi videa přes noc, kdy s počítačem nepracujete, můžete použít předvolbu »Shutdown computer after conversion«, která zajistí vypnutí počítače po dokončení převodu posledního souboru s videem. Samozřejmě nic nebrání tomu, abyste i během převodu videa s počítačem dále pracovali.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání