Menu
CHIP Speedtest

Mozilla představila vlastní operační systém

11.07.2012 14:55 | Redakce Chip
Mozilla představila vlastní operační systém
Oficiální představení operačního systému Firefox OS je za námi. Linuxový systém pro smartphony byl dříve znám pod názvem Boot to Gecko.

Firefox OS bude postaven na open-source kódu a používán bude především v levnějších smartphonech. Původní název při vývoji - Boot to Gecko - vychází z toho, že je systém postaven na jádru Gecko, jež je základem prohlížeče Firefox. Mozilla chce tímto krokem přispět k jakési demokratizaci smartphonů. Touží totiž vytvořit opravdu otevřenou a svobodnou platformu postavenou čistě na neproprietárních webových standardech jako HTML5.


Operační systém nemá být náročný na výpočetní výkon, pročež se hodí pro levnější a méně výkonné chytré telefony. Podle prohlášení samotného výrobce by OS měl běžet plynule už s 256 RAM operační paměti. Když to porovnáme s Androidem, který skýtá jistá omezení i pro uživatele s 1 GB paměti, je to jistě k zamyšlení. O prvních telefonech s Firefox OS toho však zatím příliš nevíme. Jediná potvrzená informace je, že budou poháněny některým z modelů procesorů Qualcomm.

 Aplikace třetích stran budou postaveny na otevřených standardech (JavaScript, HTML...), Mozilla navíc pracuje na webových API pro vývojáře. Stejně jako v případě operačních systémů iOS, Android a Windows Phone, i Firefox OS bude mít vlastní obchod s aplikacemi ke stažení. Vzhledem k bezpečnostním omezením však uživatelé nebudou moci spouštět některé typy programů. Zpočátku tak Firefox OS bude dodáván bez e-mailového klienta. Uživatelé však budou moci přistupovat k elektronické poště prostřednictvím integrovaného webového prohlížeče.

 

Při představení Mozilla zároveň uvedla názvy některých svých partnerů. Mezi nimi nechybí například operátoři Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia a Telenor, nebo výrobci telefonů ZTE a Alcatel. Prvních produktů postavených na novém operačním systému bychom se měli dočkat přístí rok.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání