Menu
CHIP Speedtest

Mozilla se spouští do patentové jámy hadí

27.07.2011 10:43 | Redakce Chip
Mozilla se spouští do patentové jámy hadí
Na poli mobilních systémů se přece tvrdě patentově válčí…

O trh s mobilními systémy se tvrdě bojuje i v soudních síních. Jmenovitě Android je terčem vícero patentových útoků, a není‑li souzen Google přímo, pak je souzen výrobce, jako HTC nebo Samsung… I Mozilla se může snadno stát terčem žaloby, jestliže si z Androidu vypůjčí „špatný“ kus

Jenže mobilní technologie jsou vůbec obšancovány „houštím patentů“, a i kdyby Mozilla nakonec přepsala všechen kód znovu, je skoro nemožné vyvinout něco použitelného a přitom se vyhnout patentovým žalobám — soudí patentový analytik Florian Mueller (ve vyjádření pro IDG).

Florian Mueller se podrobně zabývá patentovými spory v oblasti mobilních komunikací.
Florian Mueller se podrobně zabývá patentovými spory v oblasti mobilních komunikací.

Mueller tvrdí, že patentový boj je tak lítý, že se Mozilla nemůže spoléhat na to, že bude ušetřena jen proto, že je neziskovou nadací. Krom toho, bez prostředků není a bylo by co vysoudit…

I kdyby možná žaloba necílila přímo na Mozillu, mohl by se cílem stát výrobce, který by B2G užil ve svém výrobku… Podle Joshuy Greenmana (ve vyjádření pro Technewsworld) nadto nebudou mít výrobci naprosto důvodu odcházet od vyzkoušeného Androidu k B2G. Projekt prý nemá ani o trochu větší šance než MeeGo.

Jenže Mozilla převzetí B2G výrobci, přísně vzato, nepotřebuje. Původci myšlenky B2G chtějí neziskově a otevřeně vyvíjet alternativní systém, který poběží na zařízeních pro Android. Počítají patrně s tím, že i kdyby výrobci zůstali k B2G chladní, technicky zdatní nadšenci si zařízení „rootnou“ (získají systémový přístup) a přeinstalují — i za cenu ztráty záruky. Mozilla na B2G nepotřebuje vydělat. Projekt B2G se zdá být odpovědí především idealistickou na mobilní OS komerční.

Přesto zůstává oprávněným to varování, že kde je co vysoudit, může se najít patentový trol, který se o to pokusí…

Viceprezident Mozilly Mike Shaver se však na Twitteru obavám prozatím vysmál s poukazem, že ještě ani nic nenaprogramovali, a už někoho trápí patenty.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání