Menu
CHIP Speedtest

Mozilla se vrhá na vlastní mobilní OS

26.07.2011 20:16 | Redakce Chip
Mozilla se vrhá na vlastní mobilní OS
Buď to bude velký úspěch, anebo velký propadák…

Mozilla si stanovila nový cíl, a nijak skromný. Rozhodla se soutěžit přímo s Androidem a s ostatními mobilními OS, a zároveň vlastně i s Chrome OS. Čtyři představitelé Mozilly, pánové Brendan Eich (tvůrce JavaScriptu a nynější CTO Mozilly), Chris Jones, Andreas GalMike Shaver (viceprezident Mozilly pro technickou strategii), vydali včera návrh na nový projekt pod názvem B2G aneb Boot to Gecko; to je zjevná parafráze na možnost Mac OS X „Lion“ nabootovat „do prohlížeče“ (prohlížeč Safari je mezi nástroji dostupnými na obnovovacím oddíle pevného disku), kterouž si někteří vyložili jako odpověď na Chrome OS, což je vlastně ořezaný Linux bootující do prohlížeče Google Chrome. (Gecko je pak zobrazovací jádro uvnitř Firefoxu.)

 

Záměrem projektu jsou zařízení mobilní: telefony, tablety, počítače „do ruky“. Tradiční PC zůstávají stranou. Základ si nový projekt vezme z Androidu — ale jen jádro systému a ovladače (a libc a nějaké drobnosti kolem). Původci projektu chtějí něco, co už může bootovat. Nechtějí zbytečně vyvíjet všechnu nízkou systémovou úroveň od počátku. Hlavně jim jde o hotové ovladače pro stávající mobilní zařízení (slučitelná s Androidem). Nadstavba Androidu je nezajímá; například grafické rozhraní a API hodlají vyvinout znovu.

K čemu nový mobilní OS? — Inu, Android není až tak otevřený, za jaký ho Google vydává… a Android je v rukou Googlu — jediné a obchodní firmy. Mozilla chce vytvořit mobilní platformu zcela otevřenou, se vším zdrojovým kódem neustále a okamžitě dostupným podle nejlepších zásad open­‑source

Ale přece už je zcela otevřeně vyvíjen systém MeeGo! — Mozilla v něj nevěří. Android podporuje mnohem širší nabídku hardwarových zařízení, a Mozilla si z něj ty ovladače a jádro prostě vezme.

Aplikace mají být psány pro Gecko — ve webové trojici HTML/CSS/JavaScript. Přitom uživatel nemá mít pocit, že něco je uzavřeno v prohlížeči — aplikace mají vypadat jako aplikace. To dnes umožňuje na různých platformách Adobe AIR; Google Chrome nabízí vytváření aplikačních ikon ve Windows, které otevírají samostatná okna jen se základní lištou; a konec konců lze zmínit i widgety pro Operu.

Mozilla v prohlášení náznakem přiznává, že vlastně potřebuje novou, velkou výzvu, která by jí dodala dalšího smyslu, a která by vyburcovala a získala vývojáře (již možná nejsou spokojeni se stavem Androidu). Třeba bude B2G velká věc; možná ten záměr jen vyšumí… Přinejmenším však přinese nový, čerstvý a nezávislý pohled na to, jak by měla sloužit příští mobilní zařízení.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání