Menu
CHIP Speedtest

Mýty v IT: Mobil může způsobit havárii letadla

15.03.2013 11:00 | Redakce Chip
Mýty v IT: Mobil může způsobit havárii letadla
Na palubě letadel je zakázáno používat mobilní telefony. Rozhodli jsme se prozkoumat, jestli mohou mobily způsobit havárii letadla.

 

 

 

Mýtus

Používání mobilních telefonů je zakázáno na místech, kde se nachází citlivá zařízení: v letadlech, nemocnicích, u benzinových stanic. Vyzařování mobilních telefonů by mohlo tato zařízení rušit a způsobovat poruchy, nebo dokonce havárie.

Pravda

O nebezpečném vyzařování signálu z mobilních telefonů se debatuje již dlouhá léta. Řada lidí se obává neviditelného nebezpečí, které okolo sebe mobilní telefony šíří a které může poškodit jak zdraví uživatelů, tak citlivé elektronické přístroje v jejich okolí. Jaká je ale pravda?

Nejznámější zákaz mobilních telefonů se týká jejich používání na palubě letadel. Rádiové vlny vyzařující z mobilních telefonů prý mají způsobovat rušení komunikace mezi piloty a řízením letového provozu a mají mít neblahý vliv na činnost autopilota a GPS systému. V nejhorším případě pak prý volání z mobilu může způsobit i havárii letadla. Můžeme vás ale ujistit, že alespoň co se technické stránky věci a hlavně bezpečnosti týče, je to nesmysl a zákaz je dobrý snad jen k tomu, aby se pasažéři vzájemně nerušili neomaleným hlasitým telefonováním.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 4/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání