Menu
CHIP Speedtest

Mýty v IT: Optický zoom je lepší než digitální

20.07.2012 17:25 | Redakce Chip
Mýty v IT: Optický zoom je lepší než digitální
Praktické kompaktní digitální fotoaparáty s megazoomem vypadají skvěle a dokážou zachytit i malé předměty na velkou vzdálenost. Má však jejich zoom dostatečnou kvalitu?

 

 

 

 

Mýtus: Chcete-li fotit předměty na velkou vzdálenost, musíte je snímat s velkým zoomem. Kvalita zaznamenaných detailů bude vyšší, než kdybyste je fotili bez přiblížení a poté je zvětšovali až na počítači.

Pravda: Principiálně je tvrzení, že optický zoom zajistí vyšší kvalitu snímků než zoom digitální, pravdivé. Digitální fotoaparát však musí splňovat určité podmínky, a právě zde si digitální kompakty sahají až na dno svých možností. Faktor přiblížení fotoaparátu je dán jeho objektivem. Kvalitu objektivu pak určuje hodnota označovaná velkým písmenem „F“, které udává množství světla, jež objektiv propustí ke snímacímu senzoru a nazývá se clonové číslo. Čím víc světla dopadne na senzor, tím víc detailů fotoaparát zaznamená, aniž byste museli prodlužovat dobu expozice.

Celý článek si budete moci přečíst v papírovém, nebo elektronickém vydání CHIPu 08/2012.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání