Menu
CHIP Speedtest

Nabourán profil Microsoftu na YouTube

24.10.2011 08:16 | Redakce Chip
Nabourán profil Microsoftu na YouTube
Patrně pro školácké opomenutí.

V neděli odpoledne našeho času byl na několik hodin „unesenkanál Microsoftu na YouTube. Nedá se říci „hacknut“, jelikož se to patrně stalo bez jakéhokoli „hackování“… Pachatel změnil profil, smazal videa Microsoftu a nahrál několik krátkých videí vlastních. Kanál se nyní zdá již plně obnoven, včetně všech starších videí.

Pachatel zanechal vzkaz, že „neudělal nic špatného, jen se přihlásil k účtu, který si založil v roce 2006“. A v tom to patrně vězí: Když byl YouTube ještě nový, našla se asi řada vtipálků a vykuků, kteří na něm založili účty se známými jmény — jak se u podobných služeb děje, zejména dokud se neprosadí masově a taková jména ještě nejsou zabrána uživateli „právoplatnými“.

K „útoku“ tedy mohlo dojít takto: Někdo kdysi založil účet pod názvem ‚Microsoft‘. Ten později správci YouTube předali do užívání skutečnému Microsoftu. Jenže nejspíše zapomněli změnit původní, k účtu přiřazený e‑mail. Správci kanálu z Microsoftu to také zjevně neudělali. Pak stačilo, aby si vtipálek po letech vzpomněl a zkusil obnovit heslo, a tedy přístup k účtu, s využitím e‑mailu svého, původního. Zjevně se mu to podařilo.

Poučení z toho mohou vyvodit správci všech firemních nebo skupinových „přítomností“ na společenských webech — zejména jestliže správu převzali po nějakém předchůdci.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání