Menu
CHIP Speedtest

Nahrazení TPM čipu běžným USB flash diskem

18.07.2012 13:40 | Redakce Chip
Nahrazení TPM čipu běžným USB flash diskem
BitLocker umožňuje zašifrovat data na pevném disku. Tento nástroj však zásadně vyžaduje ke své činnosti TPM čip umístěný na základní desce. Klíč pro dekódování je totiž uložen právě v TMP čipu. Když vám pak někdo disk ukradne, je mu bez TPM čipu k ničemu a data nepřečte. Microsoft ale požadavek trochu obešel a umožňuje použití nástroje BitLocker ve Windows 7 Ultimate nebo Enterprise (jiné verze nejsou podporovány) bez TPM čipu.

Otevřete nástroj „Editor místních zásad skupiny“ tak, že do řádku „Prohledat programy a soubory“ napíšete „gpedit.msc“. V nástroji vyberte šifrování  přes  BitLocker, a to přes „Konfigurace počítače | Šablony pro správu | Součásti systému Windows | Šifrování jednotky pomocí služby BitLocker“, vyberte příslušný disk (jednotky operačního systému, pevné datové jednotky nebo vyměnitelné datové jednotky) a zvolte „Požadovat při spuštění další ověřování“. Otevře se nové okno, kde vyberte „Povoleno“, a zaškrtněte zde také volbu „Povolit nástroj BitLocker bez kompatibilního čipu“. Po uložení získáte prostřednictvím BitLocker asistenta klíč na USB flash disk, případně na USB disk nebo na paměťovou kartu. Nástroj BitLocker můžete kdykoli vypnout, buď dočasně jeho pozastavením, nebo trvale dešifrováním jednotky.

Důležité: Hardware (USB flash disk) nesmíte ztratit, jinak se ke svým datům na disku nedostanete. Proto je praktičtější vytvořit si více klíčů pro případ, že by se disk poškodil nebo ztratil.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání