Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nebezpečná změna u oblíbeného nástroje pro videokonference: můžete přejít na alternativy

Jiří Palyza 19.05.2022

Vedle videokonferenční aplikace Teams od Microsoftu těžila z protipandemických opatření i aplikace Zoom. Ta ale na sebe v současné době upozorňuje spíš negativně. Například i kontroverzní funkcí, která do ní má být nově zabudována.

V průběhu online schůzek není vždy úplně snadné rozpoznat náladu druhé osoby. Americký poskytovatel Zoom to zřejmě chce změnit a do budoucna využít umělou inteligenci. Ta by měla pomoci analyzovat a rozpoznávat emoce. Tím by měla účastníkům videokonferencí pomoci lépe rozpoznat, jak publikum reaguje a zda stále aktivně naslouchá.

Ochránci dat nyní bijí na poplach a otevřeným dopisem se obracejí na generálního ředitele, Erica Yuana. Proč taková funkce není dobrý nápad a jaké máme vhodné alternativy?

Rozpoznávání emocí v průběhu meetingu: Zoom pod palbou kritiky

zoom

V průběhu covidové pandemie velmi oblíbená aplikace Zoom nyní postupně ztrácí na své popularitě. | Zdroj: iyus sugiharto/Unsplash

Prvky umělé inteligence pronikají do stále většího počtu oblastí našich životů a umožňují někdy až nemyslitelné. Jsou ale případy, kdy to odpovědné osoby "přestřelí".

Podobně to vidí Fight for the Future a dalších 27 organizací na ochranu lidských práv v souvislosti s programem Zoom. Popisují, proč funkce automatického rozpoznání emocí není dobrý nápad:

1. Jde o "pseudovědu": v současném stavu vývoje umělá inteligence ještě nedokáže lidské emoce dobře rozpoznat; často to nedokážou ani lidé.

2. Diskriminace: už nyní má technologie rozpoznávání obličeje problémy a není bezchybná. Nedokáže se vyrovnat s různými etniky. Podléhá předpokladu, že všichni lidé používají k vyjádření emocí stejnou mimiku a gesta. Není tomu tak. Příkladem může být kývnutí, které u nás znamená "ano", v některých částech jihovýchodní Evropy to může být "ne", a v Indii "pojďte sem".

3. Zabezpečení a ochrana dat: použitím technologie rozpoznávání emocí a shromažďování odpovídajících osobních informací o emocích ve videohovorech se Zoom stane atraktivním cílem pro hackery.

Kromě toho lze tuto technologii využít i negativně. Žáci a zaměstnanci, u kterých AI zjistí nedostatečný zájem, mohou v důsledku toho pocítit negativní důsledky.

Možnosti výběru: k dispozici je široká nabídka jiných nástrojů

teleguard

TeleGuard je zcela anonymní a na rozdíl od služby Signal nevyžaduje telefonní číslo. | Zdroj: TeleGuard

Naštěstí pro uživatele je k mání mnoho dalších podobných služeb, které na uživatelích neprovádějí podobné pochybné experimenty. V profesionálním prostředí je to často Microsoft Teams, ale samozřejmě záleží na tom, co preferuje zaměstnavatel.

Pro učitele a školní třídy se mimo jiné doporučuje švýcarský TeleGuard, který nevyžaduje telefonní číslo a lze jej tedy používat zcela v souladu s GDPR. Na rozdíl od aplikace ale ke škodě věci desktopová verze prozatím nepodporuje videohovory.

Můžete také přejít na službu Signal, která umožňuje videohovory na počítači až se 40 účastníky.

Zoom se postupně vyřazuje ze hry

Nejprve limit čtyřiceti minut pro videohovory, pak toto. Zoom byl v průběhu covidové pandemie neuvěřitelně populární, ale současnými a plánovanými změnami si rozhodně neprospívá. Je ale dobře, že lze včas přejít na jiné řešení, které více respektuje soukromí a čas uživatelů. Na výběr je jich celá řada.

Zdroj: Protocol


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud