Menu
CHIP Speedtest

Nejlepší čipy pro smartphony

09.09.2012 11:45 | Redakce Chip
Nejlepší čipy pro smartphony
Vývoj klasických tranzistorů již naráží na fyzikální hranice. Rychlejší a úspornější čipy přinese jen přechod na nový typ tranzistorů FD-SOI.

 

 

 

Cílem technického rozvoje je pro výrobce vývoj čím dál tím rychlejších a úspornějších procesorů. Řadu let toho dosahovali hlavně zmenšováním tranzistorů, které představují základní součástky procesoru. Z čím menších tranzistorů je procesor složen, tím více se jich na jeho plochu vejde, navíc menší tranzistory si při práci vystačí s nižším napětím. Z toho mají největší užitek mobilní zařízení, jako jsou smartphony a tablety, u nichž je potřeba skloubit vysoký výkon s dlouhou výdrží na baterie. Procesory složené z menších tranzistorů se také při stejném příkonu a vytížení pomaleji zahřívají.

Ještě před osmi lety se na jednom procesoru Pentium 4 nacházelo jen 125 milionů tranzistorů o velikosti 90 nanometrů (nm). V CPU Sandy Bridge bychom dnes našli více než miliardu 32nm tranzistorů. Miniaturizace tranzistorů, tak jak probíhala v posledních desetiletích, ale již dosáhla svého limitu, protože při velikostech mezi 20 a 30 nm už ztrácejí spolehlivost a při jejich zmenšování tedy musí výrobci měnit i jejich strukturu a materiály.

Celý článek si přečtete v příštím vydání CHIPu 10/2012, které vyjde 21.9. 2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání