Menu
CHIP Speedtest

Nejlepší nástroje pro ideální fotky

10.09.2012 13:55 | Redakce Chip
Nejlepší nástroje pro ideální fotky
V podrobném testu jsme zkoumali silné i slabé stránky programů pro zpracování fotografií, které se vešly do cenového rozpětí od cca 1 500 Kč do 3 500 Kč.

Amatérští fotografové často zažijí velké zklamání, když si po návratu z dovolené prohlédnou své snímky na velkém monitoru počítače. Na displeji fotoaparátu vypadaly obrázky mnohem lépe a hlavně byly tak nějak barevnější a pestřejší! Fotografové přitom nejsou na vině – digitální fotoaparáty „myslí“ jen v úrovních jasu. Zvláště když se fotografuje kompaktním fotoaparátem, který používá automatické programy a vychází z průměrné hodnoty šedé, vypadají výsledné fotografie poněkud vybledle.

Všechny námi testované programy v cenovém rozpětí okolo 2 000 Kč si s tímto problémem dokážou poradit. Nabízí funkce pro správu barev, změnu jasu a kontrastu, které snadno změní fotografii tak, že je mnohem živější. Stejně snadno můžete upravit pokřivený horizont nebo narovnat budovu, která zdánlivě padá dozadu.

Nejsou to samozřejmě jediné funkce, které tyto nástroje nabízejí – fotografie můžete i oříznout, retušovat, zbavit je šumu, použít na ně zajímavý filtr či rozostření nebo jim přidat rámeček. Téměř všechny fungují podobně jako Photoshop, a můžete tedy pracovat i s vrstvami a kombinovat části snímků.

Sedm oblíbených fotonástrojů si v našem testu muselo poradit se stejnými, námi předem připravenými úkoly: musely upravit podexponovaný snímek, odstranit nežádoucí detaily, změnit oblohu a podobně. Jak dobře a rychle si s těmito úkoly poradily se dozvíte v říjnovém vydání Chipu.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání