Menu
CHIP Speedtest

Nejlevnější SSD na našem trhu

10.12.2010 12:25 | Redakce Chip
Nejlevnější SSD na našem trhu
Kapacita SSD disků se zvyšuje, nejlevnější modely lze již koupit za méně než 2 000 Kč a ceny dále klesají. Nedávno zlevnil své disky dokonce i Intel. Cesta k upgradu notebooku či desktopu je otevřená. Některé disky jsou ale přece jen lepší než ty druhé. Otestovali jsme deset dostupných disků a poradíme vám, který je nejlepší a které se vyplatí koupit.

Do tohoto testu jsme vybrali SSD disky nejlevnější cenové kategorie a jako cenový strop jsme zvolili hranici 6 000 Kč. Za tuto cenu už seženete i 128GB  modely, do jejichž kapacity se vejde nejen operační systém a základní software, ale i jiné potřebné aplikace a data. SSD disk s kapacitou 80–128 GB je tak ideálním řešením pro upgrade starších notebooků, do kterých se vejde jen jeden 2,5“ disk. Výsledek upgradu bude blahodárný pro celý notebook. Nejen že se zrychlí bootování systému a start aplikací, ale SSD disk navíc ztiší provoz notebooku díky svému bezhlučnému chodu i díky nižší provozní teplotě, která nevyžaduje tak intenzivní chlazení jako magnetické pevné disky. SSD disky jsou odolnější vůči nárazům, takže zvyšují i bezpečí uložených dat. Instalace SSD disku zvýší podle našich zkušeností výdrž při provozu na akumulátor cca o 10 až 15 procent.

 

Především pro upgrade stolního počítače jsou určeny disky s nižší kapacitou, od 30 do 64 GB. Ty se dají sehnat dokonce i za méně než 2 000, a i když nepatří mezi nejrychlejší (mají problémy hlavně s rychlostí zápisu a někdy až příliš dlouhou přístupovou dobou zápisu, které mohou být dokonce horší než u magnetických disků), stejně výrazně zrychlí start systému i načítání aplikací. I mezi levnějšími SSD disky se však najdou horší či lepší modely. Některé z nich problémem s pomalým zápisem a pomalým přístupem při zápisu netrpí. Abyste při předvánočním či povánočním shánění nemuseli hledat jehly ve sněhových závějích, změřili jsme jejich přenosové rychlosti, přístupové doby a zpracování IOPS operací a zkoumali jsme i jejich výkon v reálném provozu. Zvláště pro majitele notebooků jsme se pak podívali i na jejich energetickou úspornost.

 

Celý test bude zveřejněn v Chipu 1/2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání