Menu
CHIP Speedtest

Nejnovější Windows na zkoušku

27.06.2013 18:30 | Redakce Chip
Nejnovější Windows na zkoušku
Už dlouhou dobu prosakovaly na internetu informace o novinkách v chystané aktualizaci operačního systému Windows 8.1. Nyní je k dispozici Preview verze, kterou si můžete sami důkladně vyzkoušet.

Hned první pohled na nabídku Start odhalí jednu ze zásadních inovací – dlaždice programů mohou mít nyní více různých velikostí. Ke známým čtvercovým a obdélníkovým dlaždicím přibyly i obří a naopak zmenšené čtvercové dlaždice. Přibyl také nový ovládací prvek – šipka v levém dolním rohu otevírá přehledný seznam všech aplikací s možností vyhledávání (stejně funguje tah prstem vedený od spodní hrany obrazovky). Dlaždice aplikací v nabídce Start je stále možné třídit do skupin, ty si ovšem můžete nově pojmenovávat. Nově lze také upravovat pozadí nabídky Start, které může korespondovat s pozadím pracovní plochy.

Další změny najdeme po přepnutí na klasickou pracovní plochu. Nenechte se ovšem ovládnout nadšením z návratu tlačítka Start na hlavní panel. Kliknutím na něj totiž neotevřete starou známou nabídku Start, ale pouze tu inovovanou s dlaždicemi. Takto si návrat tlačítka Start asi většina nespokojených uživatelů nepředstavovala.

Naopak, ve Windows 8.1 už dále nebude nutné vymýšlet, jak obejít zobrazení nabídky Start po každém spuštění počítače. Nová verze Windows totiž umí nastartovat rovnou na pracovní plochu. Potřebné nastavení najdete po kliknutí pravým tlačítkem myši na hlavní panel a výběru nabídky »Properties | Navigation«. Zde označte předvolbu »Go to the desktop instead of Start when I sign in«. Zajímavé je i další nastavení »Show the Apps view automatically when I go to Start«. Po jeho aktivaci se totiž po použití tlačítka Start zobrazí kompletní seznam tlačítek aplikací, nikoli přehled dlaždic – tím už se alespoň trochu blížíme staré nabídce Start, tolik oplakávané spokojenými uživateli Windows 7.

Uživatelé Windows 8.1 na počítačích bez dotykových displejů možná uvítají možnost deaktivace ovládacích prvků jako je panel Šém nebo třeba rychlé přepínání spuštěných aplikací tahem prstu z levé hrany obrazovky. Příslušná nastavení najdete v Modern UI pod volbou »Settings | Change PC Settings | PC & devices | Corners & edges«.

U dotykových displejů s vysokým rozlišením byl naopak problém s použitelností ovládacích prvků, které jsou pro prsty velmi malé. Windows 8.1 toto řeší škálováním, které najdete pod nabídkou »Settings | Change PC Settings | PC & devices | Display«.

Vylepšené aplikace

Microsoft samozřejmě neustále tlačí na využívání aplikací pro celoobrazovkový režim, které lze nově zobrazit vedle sebe, rozdělené na přesnou polovinu obrazovky (oproti předchozímu dělení 2:1). Na velkých dotykových displejích je to jistě výhodnější, navíc můžete současně zobrazit až čtyři aplikace vedle sebe.

Nová je i podoba aplikace Windows Store, která má nyní kategorie aplikací v nabídce otevírané z horní hrany obrazovky. Přehlednější je také zobrazení informací o vybraných aplikacích a přímo na hlavní obrazovce je k dispozici i okno vyhledávače.

Vylepšeny byly i funkce standardních aplikací, předinstalovaných v prostředí Modern UI. Například aplikace Fotky (Photos) nyní nabízí i základní možnosti úprav snímků, jako je například automatická korekce jasu, kontrastu a barev, otáčení, oříznutí nebo odstranění efektu červených očí. Použít můžete i grafické efekty. Stále je ovšem možné pracovat pouze se snímky, uloženými ve standardní složce Obrázky (Pictures).

V brzké době by se měl mezi aplikacemi pro Windows 8 objevit například i oficiální klient Facebooku.

Najdete to v Bingu?

Windows 8.1 se vyznačují daleko těsnější integrací s vyhledáváním pomocí služby Bing, provozované Microsoftem. V principu užitečná inovace, díky které máte na jednom místě k dispozici výsledky vyhledáváním v obsahu vašeho počítače i na internetu, naráží v našich podmínkách na neuspokojivé výsledky vyhledávače Bing na českém internetu. Upraven byl i postranní panel vyhledávače, který namísto nepřehledného seznamu tlačítek pro různé oblasti hledání rovnou zobrazuje náhledy výsledků.

Vyhledávač Bing využívá také nový Internet Explorer 11, který je součástí instalace Windows 8.1 Preview. Z novinek ve výchozím internetovém prohlížeči stojí za zmínku v zásadně jen udávané zrychlení vykreslování obsahu stránek a slibovaná lepší kompatibilita s weby postavenými na starších technologiích. Další inovace jsou určeny především pro webové vývojáře.

Zelená k upgradu

Aktualizace Windows 8.1 vylepšuje mnoho vlastností nového operačního systému Microsoftu a ubírá argumenty uživatelům předchozích verzí, kteří se zatím přechodu na novou verzi Windows rezolutně bránili. Microsoft přitom neuhnul z cesty vydlážděné novou nabídkou Start, s výraznou orientací na dotykové ovládání. Navíc, na rozdíl od modelu aktualizací operačního systému OS X od Applu, bude aktualizace na Windows 8.1 z předchozí verze k dispozici zdarma.

 

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání