Menu

Nejzajímavější fakta, která byste měli vědět o aplikaci WhatsApp

24.08.2022 16:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Nejzajímavější fakta, která byste měli vědět o aplikaci WhatsApp

Nejzajímavější fakta, která byste měli vědět o aplikaci WhatsApp | foto: Rachit Tank / Unsplash

WhatsApp je obecně vnímán jako nejoblíbenější a záběrem největší komunikační aplikace na trhu. Vznikla už v roce 2009, tehdy ale měla zcela odlišnou podobu od té dnešní. Co dalšího byste o WhatsAppu rozhodně měli vědět?

WhatsApp nebyl vždy zdarma

Dnes vnímáme WhatsApp jako ultimátní nástroj pro komunikaci se svými blízkými, ale třeba i s kolegy v práci. Zároveň ale nahlížíme na WhatsApp jako na produkt společnosti Meta (dříve Facebook). To ale není úplně pravda – minimálně historie této služby je mnohem zajímavější, než byste mysleli.

V roce 2009 založili komunikační platformu WhatsApp Američan Brian Acton a Ukrajinec Jan Koum. V roce 2014 byl již WhatsApp celosvětovým hitem a kroužilo kolem něj hned několik velkých firem, mimo jiné třeba Google. Akvizici za 19 miliard dolarů nakonec ale uzavřela společnost Facebook (dnes Meta).

Co se ale málo ví, že WhatsApp byl původně zpoplatněn formou předplatného – žádná bezplatná aplikace pro každého. Kvůli růstu popularity pod křídly Zuckerbergova impéria však vedení v roce 2018 oznámilo, že WhatsApp přejde na bezplatný model – a ten si drží do dnešních dní.

Každý den doručí 100 miliard zpráv

Že jde o největší aplikaci svého druhu co do počtu uživatelů, to je opakováno neustále. V roce 2022 se hovoří o 2 miliardách aktivních uživatelů každý měsíc. Víte ale, že každý den WhatsApp doručí zhruba 100 miliard zpráv? Bez zajímavosti není ani ten fakt, že průměrný uživatel (jeden z 2 miliard) spustí WhatsApp v průběhu dne zhruba 23×. Jak jste na tom v tomto ohledu vy?

V jakých zemích je WhatsApp zakázaný?

I přestože uživatelská základna kolem 2 miliard lidí působí velmi solidně, zdaleka to není maximum toho, čeho chce WhatsApp dosáhnout. Nikdy se mu však nepodaří připojit do své sítě každého obyvatele planety Země. Proč? Některé země totiž používání WhatsAppu přísně zakazují.

Jde například o Katar, Spojené arabské emiráty, Sýrii, Írán a samozřejmě také Severní Koreu. Dostupný není volně ani v Číně, protože tamní vládní garnitura věří tomu, že jde o imperialistický nástroj pro odposlouchávání čínských občanů. A to smí zřejmě dělat pouze čínská komunistická strana, nikdo jiný. Kromě zmíněných států je ale WhatsApp v řadě dalších zemí regulován nebo zakázán jen částečně.

Zdroj: Autorský text, Guardian, Cloudwards

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Upřesnění zákazu

    Ve Spojených arabských Emirátech není zakázán, jen je blokovane volání. Zprávy jde posílat normálně.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení