Menu
CHIP Speedtest

Není i váš počítač napaden virem DNSChanger?

03.04.2012 09:03 | Redakce Chip
Není i váš počítač napaden virem DNSChanger?
Laboratoř sdružení CZ.NIC připravila speciální internetovou stránku, na které můžete snadno zjistit, zdali není i váš počítač mezi obětmi trojského koně DNSChanger.

Na podzim loňského roku odhalila americká FBI síť podvodných DNS serverů, které využíval trojský kůň DNSChanger, napadající počítače s Windows i Mac OS X, k podvodnému přesměrování internetových domén. Nic netušícím uživatelům podstrkují tyto DNS servery falešné internetové stránky na podvržených doménách, které se tváří jako důvěrně známé služby. Cílem je získávání osobních údajů uživatelů, jako jsou přístupová jména a hesla k internetovému bankovnictví nebo čísla kreditních karet. DNSChanger rovněž mění nastavení domácích routerů, u kterých si jejich majitelé nezměnili výchozí administrátorské heslo, a stahuje do napadených počítačů další škodlivý software.

Podle odhadů FBI jsou po celém světě virem DNSChanger nakaženy asi 4 miliony počítačů. Po odhalení sítě podvodných DNS serverů v listopadu 2011 získala FBI soudní povolení tyto servery dále provozovat kvůli analýzám nově objevené hrozby i proto, aby i napadení uživatelé mohli dále přistupovat k internetu a měli možnost vir ze svého počítače odstranit. Nyní již zcela neškodné DNS servery budou provozovány až do 9. července letošního roku.

Sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz, situaci kolem viru DNSChanger pečlivě monitoruje a nabízí i jednoduchý nástroj na kontrolu vašeho počítače. Stačí navštívit stránku www.dns-ok.cz a ihned se dozvíte, zdali u vašeho počítače či routeru nedochází k podvodnému přesměrování internetových adres.

Jestliže máte podezření, že i váš počítač patří mezi miliony strojů napadených virem DNSChanger, můžete k jeho odstranění použít bezplatný program Avira DNS Repair-Tool.  Nástroje na kontrolu a vyčištění počítačů s Mac OS X najdete na adresewww.dnschanger.com. Pomocí formuláře na stránkách FBI se můžete přihlásit jako oběť podvodu s DNS servery.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání