Menu
CHIP Speedtest

Nezvané návštěvníky láká obrazovka

20.07.2012 13:35 | Redakce Chip
Nezvané návštěvníky láká obrazovka
Sedíte před svým počítačovým monitorem nebo před displejem svého notebooku a surfujete na internetu. Náhle se však po displeji začne pohybovat nějaký hmyz. Pokusíte se ho odstranit, protože vás to ruší, ale nejde to. Zjišťujete, že se hmyz pohybuje pod povrchem obrazovky. V takovém případě musíte reagovat rychle.

Podsvícená obrazovka totiž láká hmyz z řádu třásnokřídlí (Thysanoptera), který se pohybuje zejména v parném vzduchu v celých rojích a odborníky je označován jako vzdušný plankton. Rozsvícená a teplá obrazovka je pro něj jako magnet. A protože jednotlivé vrstvy TFT panelu nejsou zcela uzavřeny, může se tento hmyz dostat i mezi ně, tedy pod povrch.

Pokud jste tohoto nezvaného hosta ještě nezabili (což by mohl být první impulz), máte celkem dobrou šanci se ho zbavit. Monitor vypněte, položte ho na displej směrem dolů (třeba na ručník) a nechte ho vychladnout. Vedle vychládajícího monitoru umístěte rozsvícenou lampičku a světlo namiřte na větrací otvory monitoru. Jinak v místnosti zhasněte a buďte trpěliví. Pokud se vám tato příhoda stala u notebooku, musíte samozřejmě postupovat trochu jinak – displej je v tomto případě umístěn ve víku přenosného počítače. Displej vypněte, nechte ho otevřený a stolní lampu umístěte asi 15 cm od víka. Světlo namiřte tak, aby dopadalo na displej ve velmi ostrém úhlu. Pro oba případy pak platí, že nejlepší bude počkat do rána. Když budete mít štěstí, hmyz se dobrovolně odstěhuje na jiné, teď už pro něj vhodnější místo. Pokud se mu odstěhovat nebude chtít, budete muset problém řešit v servisu. Hmyz v displeji však není zahrnut v záruce, takže je pravděpodobné, že náklady na jeho odstranění budete muset uhradit. Pokud se do odstranění vetřelce z monitoru nebo displeje notebooku budete chtít pustit sami, pamatujte, že konstrukce TFT panelu je poměrně složitá a kabely jsou extrémně křehké.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání