Menu
CHIP Speedtest

Nitro PDF Reader 1.4

29.05.2011 21:00 | Redakce Chip
Nitro PDF Reader 1.4
Soubory ve formátu PDF jsou velice rozšířené a přečíst je umí kdejaký program, ale umožnit úpravy a převod mnoha formátů právě do PDF už je výsada jen několika z nich. Jako například tento z Chip DVD 06/11.

Nitro PDF Reader 1.4 je aplikace slučující funkce PDF čtečky, PDF tiskárny a PDF editace. Snadno se s ní vytváří komentáře, škrtá, zvýrazňuje a podtrhává text. Pro uživatele MS Office je v Nitru téměř domácí uživatelské prostředí, kde je vše hned po ruce. Aplikace dále dokáže hromadně vytáhnout z PDF obrázky a uložit je do samostatných souborů a stejně tak i text. Umožňuje pohodlné vkládání podpisů do jakýchkoliv PDF souborů. Jako bonus nabízí PDF tiskárnu, v níž se dá převést cokoliv, co lze vytisknout do přenosného formátu dokumentů - PDF.

Na Chip DVD je plná verze programu Nitro PDF Reader, který zvládá převod, úpravy a přípravu souborů PDF. Vyspělejší funkce nabízí výrobce ve verzi Nitro PDF Professional (zkušební verze) za zhruba 1800 Kč, případně s OCR modulem na rozpoznávání textu za zhruba 2200 Kč.

 

Po spuštění vás uvítá prostředí s přehledem šesti hlavních funkcí, které Nitro nabízí. Je to vytváření PDF, nástroje pro kontrolu a zvýraznění textu, tvorba komentářů, funkce pro vyplňování PDF formulářů, možnost vepsat text přímo do souboru a snadné vkládání podpisů.

Komentáře: Komentáře mohou být vedeny poněkud netradičně formou členité diskuze.
Komentáře: Komentáře mohou být vedeny poněkud netradičně formou členité diskuze.

Pokud se vám zdá uživatelské prostředí podobné MS Office, vězte, že na to má vývojář licenci od Microsoftu. Členění je tedy stejné jako u nejpoužívanějšího kancelářského balíku a pravděpodobně nebude dělat potíže se v něm zorientovat, přesto, že je pouze v angličtině. Vlevo nahoře jsou ikonky otevření, uložení, tisku, zpět a vpřed. Tato nabídka je plně přizpůsobitelná a po kliknutí na malou šipku vpravo od ikon, si můžete vložit libovolné předvolby. Například pokud budete často přepínat mezi zvětšením 100 a 400 %, není nic jednoduššího než si zde vložit dvě ikonky reprezentující příslušné funkce.

Pod ikonkami jsou funkce pro základní prohlížení dokumentů, je zde zoomování a rotace stránek, zobrazení více stránek na obrazovce nebo třeba možnost zvětšení prohlížeče na celou obrazovku. Vpravo je několik ikon pro přidání komentářů, textu, zvýraznění a podobně. O kousek dál jsou nástroje, které se u podobných aplikací jen tak nevidí. Jsou nazvané »Create/Convert« a slouží tedy k vytváření a konverzi dat/PDF souborů. První z nich vytváří PDF soubory ze souborů aplikací MS Office, HTML souborů a různých dalších textových a obrázkových formátů. Další dvě ikony umí vypreparovat z PDF dokumentu text a obrázky. Je to velice rychlé a fungující bez problémů. Během minuty můžete mít vytaženo do samostatných souborů třeba 150 obrázků z jednoho PDF. Formátování u textu bohužel není zachováno, neboť se exportuje pouze do TXT. Vpravo nahoře je pole „Find“ sloužící k rychlému vyhledávání v textu. Je skvělé, že vývojáři

Náhledy stránek: Volbou Pages si můžete zapnout náhledy stránek.
Náhledy stránek: Volbou Pages si můžete zapnout náhledy stránek.

PDF prohlížečů konečně přišli na to, že vyhledávání textu v dokumentech je základ.

Úprava dokumentů

Formát PDF nikdy nebyl určen pro úpravu dokumentů, mělo jít o formát, který se postará o správné zobrazení dokumentu na různých počítačích a pod různými systémy. Editace souborů ve smyslu umazaní nějakého textu a přepsání jiným tedy není možná, ale zvýraznění textu, přidání komentáře, vložení podpisu nebo textového pole možné s programem Nitro PDF Reader jsou.

Pokud kontrolujete nějaký dokument a chcete do něj vložit připomínky, poslouží vám nástroje »Highlight« a »Add note«. První zmíněný umí zvýraznit text, případně přeškrtnout nebo podtrhnout. Kliknete-li na takto upravenou oblast ještě jednou, automaticky se vloží komentář, do kterého můžete napsat poznámku navázanou na příslušnou část textu. »Add note funguje podobně s tím rozdílem, že pouze odkáže na nějakou oblast (např. graf, obrázek, …) a ne přímo na text. Komentáře jsou výjimečné v tom, že umožňují běžnou diskuzi. Například vy, jako supervizor upozorníte tvůrce dokumentu na nesrovnalosti a on pak může na nějaké poznámky reagovat. Takto vedená komunikace se zobrazuje přehledně podobně jako v běžných komunikačních klientech. Jako jméno diskutérů bude vloženo aktuální jméno uživatele přihlášeného na počítači, na kterém je PDF otevřeno.

Podpis: Tento podpis byl jednoduše vložen přímo do PDF pomocí nástroje Signature.
Podpis: Tento podpis byl jednoduše vložen přímo do PDF pomocí nástroje Signature.

Za povšimnutí stojí funkce »Snapshot«, která se schovává pod ikonou »Select«, a »Type Text«. První jmenovaná umí zkopírovat oblast vybranou myší do schránky Windows, což se může hodit v případě kopírování např. obrázků nebo grafů z PDF třeba do Wordu. A ikona »Type Text« vytváří běžné textové pole.

Podpis, export a tiskárna

Přejete si podepsat dokumenty, ale nechce se vám je tisknout a znovu skenovat? Pak vás potěší funkce »Stamp, Signature«. Postačí se jednou podepsat na papír, naskenovat (nebo např. za použití tabletu) a tento podpis vložit do aplikace Nitro PDF Reader. Podpisy se vkládají po kliknutí na šipku pod »Stamp Singnature | Create New Signature«. Pak už jen vyberete soubor s vaším podpisem, vložíte v případě potřeby ochranu heslem, aby nemohl nikdo bez hesla vkládat vaše podpisy, a potvrdíte »Save«. Nyní můžete kdykoliv vložit tento podpis. Vkládá se za text a po vložení s ním nejde nijak manipulovat.

Export textu nebo obrázků z PDF je hned po ruce. Stačí kliknout na »Extract text/Extract Image«, vybrat umístění a potvrdit. K programu je přibalena i virtuální tiskárna, díky níž je možné převést na PDF cokoliv, co je možné vytisknout. Z nabídky dostupných tiskáren

Výpis komentářů a poznámek: Pro  přecházení mezi komentáři slouží seznam pod tlačítkem Comments.
Výpis komentářů a poznámek: Pro přecházení mezi komentáři slouží seznam pod tlačítkem Comments.

pouze vyberete »Nitro PDF Creator (Reader)«, zvolíte umístění a máte své PDF.

Online nástroje

Nitro PDF Reader je z rodiny volně šiřitelného softwaru. Vývojář nabízí i další nástroje volně ke stažení, jsou dostupné z této adresy: http://www.nitropdf.com/free/index.htm. Za pozornost stojí určitě on-line převodníky do a z PDF. Konkrétně PDF do Wordu http://www.pdftoword.com, PDF do Excelu http://www.pdftoexcelonline.com, Word do PDF http://www.wordtopdf.com a převod 83 formátů do PDF http://www.primopdf.com/online.aspx. Výsledky někdy sice nejsou 100%, ale oproti konkurenci jsou velice dobré. Ovládání těchto převodníků je ve všech případech stejné. V prvním kroku se vybere soubor, v druhém se zadá e-mail a klikne na »Convert«. Až váš požadavek servery zpracují a převedou formát, bude vám zaslán na zadanou e-mailovou adresu.

Co se celkové funkčnosti programu týče, je na tom velmi slušně. Neoplývá sice tolika možnostmi jako konkurenční prohlížeče, ale co umí, umí dobře a hlavně vše je intuitivní a zdá se, že vývojáři tohoto softwaru jako jedni z mála mysleli primárně na pohodlí uživatele. Jedinou vadou na kráse je, že se podle webu výrobce jedná zatím o betaverzi s možnými nepřesnostmi a pády.

Uveřejněno na Chip DVD 06/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání