Menu
CHIP Speedtest

Nokia spouští dodávky E7

07.02.2011 20:04 | Redakce Chip
Nokia spouští dodávky E7
Dneškem Nokia počíná dodávat manažerský model E7. Na některé trhy, včetně našeho, se však dostane až později.

Nokia dnes oznámila, že spouští dodávky manažerského smartphonu Nokia E7. Až na to, že na trh český (jako na mnohé jiné trhy rozvojové a druhořadé) se prý dostane až v dubnu. Patrně se tak projevuje „nedostatek určitých dílů“, jejž Nokia zmínila v poslední výsledkové zprávě. Domníváme se, že jde především o displeje AMOLED, kterýchž světová výroba zdaleka nepokrývá veškerou poptávku. Ač se letos mají rozběhnout další výrobní linky, podle některých analytiků potrvá nedostatek až do roku 2014.

Plnou cenu E7 v České republice očekáváme kolem dvanácti až třinácti tisíc bez DPH; s úpisem by mohla být o něco nižší.

Nokia E7 zavřená
Nokia E7 zavřená

E7 vypadá skoro jako N8, a je vybavena podobně jako N8; je jen o trochu tlustší, jelikož displej lze vyklopit a tak odkrýt skutečnou klávesnici. Bohužel pro nás, Čechy a Slováky, se Nokia ve svých soudobých modelech rozhodla ušetřit řádku s číslicemi a zvláštními znaky — nám tak „ušetřila“ řádek s diakritikou. Jestliže na E7 chcete psát česky (nebo slovensky), buď budete psát každý háček a čárku zvlášť, anebo budete psát na klávesnici virtuální, ehm.

Ještě se nabízí dotykové pero a rozpoznávání rukopisu… Pro ty, kdo nějakou náhodou ještě dovedou psát čitelně rukou.

Nokia nabízí pohodlnou a snad spolehlivou a bezpečnou integraci s Microsoft Exchange (to je ten server, co k němu v práci máte Outlook), a také dostanete mobilní provedení Microsoft Office Communicatoru (něco jako ICQ, ale pro manažery a od Microsoftu, se zabezpečenou komunikací).

Telefon poslouží celosvětově v sítích GSM (v pásmech 850/900/1800/1900) i WCDMA (v pásmech 850/900/1700/1900/2100) a bude se mezi nimi přepínat automaticky. Datově podporuje HSDPA Cat9 a HSUPA Cat5, anebo GPRS/EDGE. Kromě toho zvládá WiFi 802.11 b/g/n. Pevně vestavěná baterie údajně vydrží až devět hodin hovoru v síti GSM nebo pět hodin hovoru v síti WCDMA. Jak dlouho vydrží provoz datový, to Nokia neuvádí…

Nokia E7 z boku
Nokia E7 z boku

Čtyřpalcový vícedotykový displej AMOLED má rozlišení pouhých 640 × 360 pixelů.

Oproti N8 má vestavěná osmimegová kamera jen pevné ohnisko.

E7 má vnitřní flash paměť 16 GB. Potřebujete‑li úložiště větší, můžete připojit USB flash disk (přes kablík s adaptérem). Skrze USB lze připojit i některá další zařízení, jako digitální rádio nebo tuner televizní. Přes HDMI můžete připojit velkou obrazovku nebo projektor (a pustit tak svou prezentaci přímo z Nokie).

První kousky v prodeji budou mít firmware stále PR 1.1. Dvojka by prý byla mnohem lepší, jenže ještě není hotova.

Úplný popis česky
Úplný popis anglicky

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání