Menu
CHIP Speedtest

Norman Security

08.01.2012 15:39 | Redakce Chip
Norman Security
Ochrana bezpečnostním softwarem je důležitá prevence, na kterou by měl každý uživatel počítače s operačním systémem Windows pamatovat. Tento antivir je navíc doplněn o solidní rodičovskou ochranu.

Norman Security je bezpečnostní balík disponující funkcemi Antispywaru, Antiviru, Firewallu a umí i rodičovskou kontrolu webového prohlížení. Chová se k uživateli tak, jak ten to sám vyžaduje. K dispozici je totiž několik druhů základního nastavení a uživatel mu může předem určit, ať rozhodne program sám a zbytečně se na nic nevyptává. Nebo naopak chce-li mít maximální kontrolu nad svým počítačem, vybere si příslušné nastavení.

Na Chip DVD je připravena speciální verze programu Norman Security Suite. Komerční verze PRO (info) obsahuje navíc ochranu soukromí, antispamový modul, technickou podporu a další.

Úvodní obrazovka: Antivirus, Antispyware, Firewall a volitelná rodičovská kontrola. S touto výbavou jde Norman Security Suite do boje.
Úvodní obrazovka: Antivirus, Antispyware, Firewall a volitelná rodičovská kontrola. S touto výbavou jde Norman Security Suite do boje.

Po restartu počítače se automaticky spustí průvodce, který vám pomůže se základním nastavením programu. Nejprve klikněte na »Next« a v dalším kroku zvolte první možnost, pokud si myslíte, že patříte mezi méně zkušené domácí uživatele a druhou pokud jste naopak zkušenými. Na základě tohoto rozhodnutí od vás bude práce programu v případě první možností více automatizována a méně se vás bude na něco dotazovat. Podle programu patří mezi zkušené ten, kdo rozumí pojmům jako je IP adresa a číslo portu.

Domácí uživatelé

Pokud zvolíte „Inexperienced User“, vybíráte v dalším kroku ze dvou možností. První znamená, že se vás nebude program na nic ptát, ale nezabrání nechtěnému úniku informací z podvodného softwaru. Druhá možnost bude naopak vyžadovat spolupráci, ale ochrání vás, respektive dotáže se na souhlas i PRO data odcházející z vašeho počítače, že jste je odeslali vy, nebo důvěryhodný software. Dále si vyberte z nabídky internetový prohlížeč, který používáte, v následujícím kroku poštovního klienta, potom nechte zaškrtnutou první možnost, pokud si přejete nechat povolené sdílení souborů, a druhou v případě, že používáte síťové tiskárny. Nakonec můžete rozhodnout o přístupu některých aplikací k internetu. Pokud je zaškrtnut box »Allow this apllication«, bude daná aplikace povolena.

Funkce pro profesionály

Skener: Manuální skener souborů vypadá trochu jako radar z nějaké bojové hry.
Skener: Manuální skener souborů vypadá trochu jako radar z nějaké bojové hry.

Pokud jste zvolili „Experienced User“, vyberte v dalším kroku průvodce z nabídky prohlížeč, který používáte (může být zaškrtnuto více možností) a pokud se v nabídce nezobrazuje používaný prohlížeč, doplňte cestu k jeho EXE souboru pomocí tlačítka »Add Other Browser…«. Až budete mít vybráno, klikněte opět na »Next«. Dále si můžete stejným způsobem vybrat používaného e-mailového klienta, ve čtvrtém kroku zaškrtat postupně, jestli si přejete mít aktivované sdílení souborů, síťové tiskárny DCOM manažera a použití pokročilého firewall klienta pro tvorbu pravidel. Nakonec můžete rozhodnout o přístupu některých aplikací k internetu. Pokud je zaškrtnut box »Allow this apllication«, bude daná aplikace povolena.

Licence: Vedle produktů je vidět trvanlivost jejich licencí - vydrží až do druhé poloviny roku 2017.
Licence: Vedle produktů je vidět trvanlivost jejich licencí - vydrží až do druhé poloviny roku 2017.

Nyní je tedy hotová základní konfigurace programu a máte k dispozici Antivirus, Antispyware, Firewall a zdarma si můžete doinstalovat rodičovskou kontrolu. Veškeré nastavení se spravuje v prostředí programu, do kterého se dostanete dvojklikem na ikonu N vpravo dole vedle hodin. Antivirus a Antispyware má ve výchozím stavu zapnuté automatické vyhledávání na pozadí. Není to vůbec náročné, hledá se, pouze pokud má počítač volné prostředky, je tedy dobré nechat automatickou kontrolu zapnutou. Ruční vyhledávání pravděpodobně využijete jen v případě podezření, že je s vaším počítačem něco v nepořádku. Celkově je vše nastaveno na rozumnou bezpečnou úroveň a není potřeba tedy nic měnit. Nejvíc starostí budete mít pravděpodobně s Firewallem. Ten se totiž některá pravidla učí až na základě vašeho rozhodnutí. Po chvíli používání se bude dotazovat už jen minimálně.

Rodičovská kontrola

Spořič obrazovky: S programem se automaticky nainstaluje i spořič obrazovky, při kterém Norman zároveň skenuje počítač.
Spořič obrazovky: S programem se automaticky nainstaluje i spořič obrazovky, při kterém Norman zároveň skenuje počítač.

Pokud máte o rodičovskou kontrolu internetového browseru zájem, klikněte v záložce »Home« u položky »Parental Control« na »Install«. Během chvilky je hotovo a nezbývá než vytvořit administrátorské heslo. V menu se po instalaci objeví záložka »Parental Control«, v níž zadejte dvakrát stejné heslo a zvolte Child v případě, že chcete nastavit kontrolu pro dítě, nebo Teenager, pro kontrolu mladistvého.

Profil Child má blokovány všechny stránky mimo těch, které výslovně povolíte. Naopak Teenager má všechny povolené kromě webových stránek, které obsahují sex, gamblerství, zbraně a drogy. Nastavení účtů se upravuje pod položkou »Parental Control | Settings«. Zde si vyberete Child nebo Teenager a provedete úpravu dovolených nebo zakázaných stránek.

Tvorba pravidel: Firewallu můžete ručně vytvořit pravidlo. Tímto mu řeknete, že určitý program má být vždy povolen nebo vždy zakázán.
Tvorba pravidel: Firewallu můžete ručně vytvořit pravidlo. Tímto mu řeknete, že určitý program má být vždy povolen nebo vždy zakázán.

Druhým krokem je tvorba uživatelských účtů. Klikněte na »User Configuration« a zvolte »Create user«. Každému uživateli stačí vyplnit jméno, dvakrát heslo a profil - buď dospělý, mladistvý, nebo dítě (Adult, Teenager, Child). Každý uživatel se pak bude muset přihlásit při zapnutí webového prohlížeče a podle příslušných práv mu bude zpřístupněn obsah.

Uveřejněno na Chip DVD 02/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání