Menu
CHIP Speedtest

Norton 360 4.0 ENG

06.04.2010 21:00 | Redakce Chip
Norton 360 4.0 ENG
Na kompletní zabezpečení počítače před všemi typy hrozeb a útoků z internetu může stačit i jediná aplikace z Chip DVD 4/10, která sdružuje bezpečnostní nástroje ve společném a snadno ovladatelném uživatelském rozhraní.

Norton 360 ve verzi 4.0 je pokračovatelem úspěšné řady bezpečnostních aplikací na kompletní ochranu počítače před všemi aktuálními hrozbami z internetu. Norton 360 v sobě kombinuje antivir a antispyware, firewall i pokročilé nástroje na ochranu identity při nakupování a dalších aktivitách na internetu nebo filtrování nebezpečných internetových stránek a ochranu před phishingem. Paletu bezpečnostních funkcí a nástrojů doplňuje také filtr nevyžádané pošty nebo nástroj na zálohování důležitých dat. Norton 360 se zabývá také zvýšením výkonu aplikací a služeb ovlivňujících chod celého počítače nebo správou programů, automaticky spouštěných se startem počítače.

Bezpečnostní aplikaci Norton 360 4.0 ENG v plné verzi z Chip DVD můžete na kompletní zabezpečení vašeho počítače používat celých 90 dní. Po tuto dobu jsou aktivní všechny bezpečnostní funkce a samozřejmě i pravidelné aktualizace. Využít můžete speciální nabídku nákupu plné verze Norton 360 4.0 CZ - 1 uživatel 3 PC.

Kompletní ochrana: Program nabízí nástroje na zabezpečení počítače, rozdělené do čtyř kategorií.
Kompletní ochrana: Program nabízí nástroje na zabezpečení počítače, rozdělené do čtyř kategorií.

Pokud jste připojeni k internetu, je nanejvýš vhodné aktualizovat databázi virů a škodlivého softwaru hned při prvním spuštění. Použijte k tomu funkci »Spustit aktualizaci LiveUpdate« v levém dolním rohu okna Norton 360. První aktualizace bude trvat pravděpodobně delší dobu, jelikož se stahuje větší množství dat. Další aktualizace již budou rychlejší a Norton 360 si je bude stahovat automaticky.

Ve výchozím nastavení zabezpečení počítače pomocí Norton 360 není třeba nic měnit – aplikace bude pracovat na pozadí operačního systému a o zabezpečení při surfování na internetu se postará sama. Pokud si ovšem chcete uzpůsobit zabezpečení podle svých preferencí, máte dostatek možností.

Zabezpečení počítače

V úvodním okně programu Norton 360 jsou všechny funkce na ochranu počítače a zabezpečení dat rozděleny do 4 kategorií. První z nich, označená »Zabezpečení počítače« se stará o ochranu před viry, spywarem i dalšími škodlivinami a díky firewallu také před různý

Norton Insight: Nová funkce zrychluje kontrolu počítače identifikováním důvěryhodných souborů.
Norton Insight: Nová funkce zrychluje kontrolu počítače identifikováním důvěryhodných souborů.

mi útoky z internetu. Mezi specializovanými nástroji na obranu počítače najdeme v této kategorii také ochranu internetového prohlížeče před napadením nebezpečnými prvky internetových stránek nebo technologii SONAR 2 na odvrácení nejnovějších, zatím ještě neidentifikovaných hrozeb.

Nastavení těchto prvků je dostupné po kliknutí na sloupec »Zabezpečení počítače« v hlavím okně Norton programu 360. Stejně tak zde najdete volbu »Spustit prověřování«, která otevře možnosti kontroly počítače na výskyt virů a další havěti. Volbou »Správa brány firewall« se dostanete k nastavení pravidel pro síťovou komunikaci konkrétních programů, konfiguraci protokolů a k dalším pravidlům komunikace počítače s internetem. Zajímavá je také volba »Spustit aplikaci Norton Insight«, která spustí nástroj na identifikaci důvěryhodných souborů, které pak již nebudou opakovaně prověřovány. Zrychlí se tak bezpečnostní kontrola a v souvislosti s tím i práce počítače.

Bezpečně na internetu

Celá skupina funkcí aplikace Norton 360 se věnuje bezpečné práci s internetem při surfování, stahování souborů nebo třeba nakupování. Tyto funkce se integrují přímo do internetového prohlížeče, nastavení ochrany identity uživatele na internetu najdete také v ovládacím okně Norton 360.

Nástroj Norton Download Insight automaticky prověřuje všechny soubory stahované z internetu, jejich původ a rizikovost. Díky tomu je uživatel včas varován nejen před

Prověřené stahování: Norton Download Insight pečlivě kontroluje původ stahovaných souborů.
Prověřené stahování: Norton Download Insight pečlivě kontroluje původ stahovaných souborů.

zavirovanými, ale obecně před jakkoli nebezpečnými soubory stahovanými z internetu. Další z nástrojů integrovaných do internetového prohlížeče kontroluje důvěryhodnost navštěvovaných internetových stránek. Speciálně je kontrolováno také zabezpečení stránek internetových obchodů nebo weby internetového bankovnictví. Zelenou ikonu značící bezpečnost stránek najdete také u výsledků vyhledávání na internetu pomocí vyhledávačů jako Google, Bing ad.

S bezpečným pohybem na internetu úzce souvisí i zabezpečení identity uživatele, tedy především přihlašovacích jmen a hesel pro různé internetové služby, e-mailové schránky, e-shopy, internetové bankovnictví atd. Tato osobní data můžete bezpečně spravovat pomocí nástroje »Karty a přihlašovací údaje« v internetovém prohlížeči. Na lokálním disku nebo přenosném médiu si vytvoříte uživatelský profil, chráněný jediným heslem, do kterého můžete importovat jak současné přihlašovací údaje uložené v prohlížeči, tak i vkládat údaje nové. Do zabezpečené databáze lze vedle přihlašovacích údajů ukládat i čísla kreditních karet a další údaje, používané při nákupu a dalších aktivitách na internetu. O jejich bezpečnost se pak postará Norton 360.

Správa nástroje na ochranu identity uživatele je dostupná jak přímo z okna internetového prohlížeče, tak i z uživatelského rozhraní programu Norton 360. Všechna potřebná nastavení najdete v části »Ochrana identity«.

Bezpečí pro data

Ochrana v prohlížeči: Při surfování na internetu hlídá Norton 360 důvěryhodnost otevíraných stránek.
Ochrana v prohlížeči: Při surfování na internetu hlídá Norton 360 důvěryhodnost otevíraných stránek.

Při ochraně proti útokům zvenčí se často zapomíná na bezpečnost důležitých dat uložených v počítači. Norton 360 pamatuje i na hrozbu ztráty dat z disku počítače a nabízí nástroj na jejich zálohování.

Veškeré možnosti nastavení zálohování dat najdete v oddílu »Zálohování«. Nejprve použijte nabídku »Správa sad pro zálohování«, kde si postupně vyberete, jaké soubory se budou zálohovat (dokumenty, e-maily, kontakty, konkrétní složky atd.), kam bude záloha uložena a samozřejmě jak často bude Norton 360 vybraná data zálohovat. K uložení zálohy můžete použít jak pevné disky, DVD a další běžná média, tak i zabezpečené online úložiště. V základu nabízí Norton 360 online úložiště o velikosti 2 GB, další prostor je možné si přikoupit. Zálohování vybraných dat je třeba na začátku nastavit ručně, pak již probíhá pravidelně ve zvoleném intervalu. Data ze zálohy můžete v případě problémů kdykoli obnovit.

Vylaďte si počítač

Norton 360 nabízí ještě další zajímavé funkce, které nesouvisejí ani tak se zabezpečením počítače, jako především s jeho výkonem. Najdete je v oddílu »Vyladění počítače«. Po kliknutí na volbu »Zobrazit podrobnosti« otevře Norton 360 okno s přehledem funkcí na optimalizaci počítače. Přímo odsud pak můžete konkrétní funkce spouštět.

K dispozici je především optimalizace dat na disku pro jejich rychlé načítání, odstranění dočasných a nepotřebných souborů, vyčištění registru Windows od zbytečných nebo poškozených záznamů a rovněž i vyčištění internetového prohlížeče Internet Explorer od všech pozůstatků po surfování na internetu (je třeba aktivovat v globální nabídce »Nastavení«). Pro zrychlení startu počítače pak jistě přijde vhod i funkce na úpravu seznamu aplikací a služeb, spouštěných automaticky se startem operačního systému.

Další funkce a nastavení

Optimalizace počítače: Program nemá jen bezpečnostní funkce – nabízí také další nástroje optimalizace.
Optimalizace počítače: Program nenabídne jen bezpečnost, nabízí také nástroje optimalizace.

Z funkcí na ochranu i správu počítače a jejich nastavení pomocí Norton 360 jsme nevyjmenovali ještě zdaleka všechno. V nabídce »Nastavení« najdete ještě například přehledné plánování úloh při kontrole a správě počítače, nastavení seznamů povolených a zakázaných odesílatelů pro antispamový filtr a jeho integrování do poštovních klientů Outlook a Outlook Express nebo instalaci a nastavení doplňku na rodičovskou kontrolu přístupu na internetové stránky s nevhodným obsahem.

Funkcí a možností jejich nastavení nabízí Norton 360 opravdu velké množství. Norton 360 je ovšem výborným nástrojem i pro uživatele, kteří chtějí instalovat pouze jedinou aplikaci na kompletní zabezpečení počítače. Norton 360 tuto funkci perfektně zastane i bez dalšího nastavování.

Uveřejněno na Chip DVD 4/10.
 
Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání