Menu
CHIP Speedtest

Norton AntiVirus 2012

25.05.2012 22:00 | Redakce Chip
Norton AntiVirus 2012
Nepodceňujte virovou hrozbu a zabezpečte svůj počítač a data v něm uložená pomocí jednoho z nejlepších antivirů na trhu.

Antivirový program Norton AntiVirus 2012 pracuje nenápadně na pozadí operačního systému a permanentně kontroluje všechna data proudící do vašeho počítače – ať už prostřednictví internetového prohlížeče, e-mailů nebo různých aplikací pro komunikaci po internetu. I díky získávání informací o podezřelých programech od široké komunity uživatelů dokáže Norton AntiVirus rychle reagovat i na nejnovější typ virové nákazy. O provoz antiviru se nemusíte prakticky vůbec starat, aktualizace i kontroly probíhají podle výchozího nastavení zcela automaticky. Uživatel je informován až v okamžiku, kdy Norton AntiVirus odhalí pokus o napadení počítače viry či spywarem.

Plná verze antivirového programu Norton AntiVirus 2012 z Chip DVD bude váš počítač chránit plných 180 dní od instalace. Funkce programu jsou zcela totožné s komerční edicí Norton AntiVirus 2012, jehož roční licence přijde na necelých 1 200 Kč. Zájemci o plnou verzi jej mohou získat s 25% slevou, při nákupu na e-shopu stačí použít kupon z Chip 06/12.

Viry ve světě: V hlavním okně zobrazuje Norton AntiVirus mapu aktivity virů po celém světě.
Viry ve světě: V hlavním okně zobrazuje Norton AntiVirus mapu aktivity virů po celém světě.

Již ve svém výchozím nastavení je Norton AntiVirus 2012 připravený spolehlivě chránit váš počítač před viry, červy, trojskými koňmi, špehovacím softwarem a další havětí, která si hledá stále nové cesty k vašim datům. Přesto se vyplatí seznámit se alespoň se základními funkcemi moderního antivirového programu.

V hlavním okně programu Norton AntiVirus najdete především tři důležité údaje. První z nich vás informuje o zbývající počtu dní, během kterých bude antivir plně funkční, což znamená, že bude především stahovat nejnovější aktualizace databáze škodlivého softwaru. Druhý údaj oznamuje, kolik dní uběhlo od poslední aktualizace a třetí je datem poslední kontroly obsahu počítače.

Jestliže nechcete čekat na první spuštění automatické aktualizace, použijte tlačítko »LiveUpdate«. Program provede kompletní aktualizaci a pravděpodobně si vyžádá restart.

Užitečná nastavení

Pravidelné aktualizace: Po instalaci provede antivir významnou aktualizaci, další jsou již podstatně menší.
Pravidelné aktualizace: Po instalaci provede antivir významnou aktualizaci, další jsou již podstatně menší.

Předvolby funkcí antiviru najdete pod odkazem »Nastavení«. Určit lze například výjimky z antivirové kontroly, prověřování obsahu síťových jednotek, typy kontrolovaného spywaru, automatické odstranění odhalené nákazy a další chování průběžné kontroly počítače. Na záložce »Síť« lze nastavit například kontrolu e-mailů a zpráv v komunikátorech jako je Windows Live Messenger, Trillian a další, ochranu proti napadení internetového prohlížeče nebo kontrolu souborů stahovaných z internetu.

Záložka »Obecné« pak skrývá nastavení tzn. tichého režimu, během kterého antivir nezobrazuje žádná hlášení. Tichý režim funguje například když máte některou z aplikací spuštěnou v režimu celé obrazovky (přehrávání filmů či prezentací, hraní her ad.) a můžete jej ovládat i prostřednictvím nabídky tlačítka programu Norton AntiVirus, zobrazovaného v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows (vedle hodin). Výchozí předvolby není třeba upravovat a vždy se můžete vrátit ke standardním nastavením programu.

Kontrola počítače

Pravidelné kontroly: Kromě kontroly všech nových dat z internetu je vhodné provádět i pravidelné analýzy celého obsahu počítače.
Pravidelné kontroly: Kromě kontroly všech nových dat z internetu je vhodné provádět i pravidelné analýzy celého obsahu počítače.

Kromě rezidentní kontroly, běžící na pozadí operačního systému, nabízí Norton AntiVirus samozřejmě i pravidelné kontroly obsahu počítače a kontroly na vyžádání. Funkce antivirové kontroly najdete pod volbou »Prověřit nyní«. K dispozici je rychlá kontrola klíčových souborů operačního systému, kompletní kontrola všech souborů na disku počítače i možnost vlastního nastavení antivirové kontroly. Při použití této volby si můžete vybrat především konkrétní disky, složky a soubory, které budou kontrolovány, a také určit časový plán kontrol.

Kontroly lze spouštět v přesně zadaný čas nebo s denním, týdenním či měsíčním opakováním. Velmi užitečná

Prověření programů: Norton AntiVirus nabízí kontrolu všech běžících programů a služeb, na základě které identifikuje potenciální škůdce.
Prověření programů: Norton AntiVirus nabízí kontrolu všech běžících programů a služeb, na základě které identifikuje potenciální škůdce.

je i předvolba spouštění kontroly pouze v době kdy nevyužíváte plný výkon počítače a majitelé notebooků ocení možnost pozastavit kontrolu v případě, že je počítač napájen z akumulátoru. Po skončení kontroly umí Norton AntiVirus počítač vypnout či uspat.

V nastavení antivirových testů najdete předvolby pro kontrolu komprimovaných archívů, přeskakování důvěryhodných souborů nebo řízení výkonu testování. Určitě neuděláte chybu, pokud ponecháte nastavení na výchozích hodnotách. Konkrétních plánů kontrol si můžete vytvořit kolik jen budete potřebovat. Případně můžete využít připravená nastavení a pouze si je upravit podle svých potřeb.

Prověření programů

Bezpečný Facebook: Nástroj Norton Safe Web kontroluje nezávadnost příspěvků ve vašem profilu na Facebooku.
Bezpečný Facebook: Nástroj Norton Safe Web kontroluje nezávadnost příspěvků ve vašem profilu na Facebooku.

Užitečnou funkcí aplikace Norton AntiVirus je prověření důvěryhodnosti všech spuštěných programů a služeb. Výsledkem je analýza stability, využití a bezpečnosti použití softwarové výbavy vašeho počítače.

Norton AntiVirus je navíc připraven ochránit vás i před hrozbami ze sociální sítě Facebook, kterou se šíří stále více virů a dalších škodlivin. Aplikaci Norton Safe Web stačí povolit přístup k vašemu profilu na Facebooku a aktivovat automatické prověřování příspěvků. Kontrolovány jsou především odkazy, které mohou být nasměrovány na zavirované stránky. Vaše běžné činnosti na Facebooku Norton Safe Web nijak neomezuje. Informace o činnosti programu Norton AntiVirus zjistíte pod volbou »Výkon«, kde je připraven přehled všech aktivit antiviru i informace o jeho využívání výkonu procesoru a kapacity operační paměti. Na úplný závěr můžeme ještě zmínit miniaplikaci na pracovní plochu Windows, která vás informuje o aktuálním stavu zabezpečení vašeho počítače. Samozřejmě ji můžete kdykoli bez obav vypnout.

Uveřejněno na Chip DVD 06/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání