Menu
CHIP Speedtest

Norton Internet Security 2013

15.04.2013 22:00 | Redakce Chip
Norton Internet Security 2013
Uveřejněno na Chip DVD 05/13.

Norton Internet Security 2013 řeší všechny typy bezpečnostních hrozeb, plynoucích z používání internetu a jeho služeb. Nezbytnou ochranu proti různým druhům škodlivého a špehovacího softwaru doplňuje bezpečný firewall, filtr nebezpečných internetových stránek i rodičovská ochrana. Norton Internet Security kontroluje rovněž odkazy v příchozích e-mailech a ve zprávách z komunikačních a sociálních sítí. Jedna z důležitých komponent programu slouží také k ochraně vašich osobních údajů, zadávaných na internetu. O provoz programu se nemusíte prakticky vůbec starat, aktualizace i kontroly probíhají podle výchozího nastavení zcela automaticky. Uživatel je informován až v okamžiku pokusu o napadení počítače.

Plná verze bezpečnostního balíku Norton Internet Security 2013 z Chip DVD bude váš počítač chránit plných 90 dní od instalace. Funkce programu jsou zcela totožné s komerční edicí, jejíž roční licence přijde na necelých 1 200 Kč.

Spolehlivě zabezpečeno: Domovské okno Norton Internet Security poskytuje důležité informace o stavu zabezpečení vašeho počítače.
Spolehlivě zabezpečeno: Domovské okno Norton Internet Security poskytuje důležité informace o stavu zabezpečení vašeho počítače.

Již ve svém výchozím nastavení je Norton Internet Security 2013 připravený spolehlivě chránit váš počítač před viry, červy, trojskými koňmi, špehovacím softwarem a další havětí, která si hledá stále nové cesty k vašim datům. Přesto se vyplatí seznámit se alespoň se základními funkcemi moderního bezpečnostního balíku.

V hlavním okně programu Norton Internet Security najdete především tři důležité údaje. První z nich vás informuje o zbývající počtu dní, během kterých bude antivir plně funkční, což znamená, že bude především stahovat nejnovější aktualizace databáze škodlivého softwaru. Druhý údaj oznamuje, kolik dní uběhlo od poslední aktualizace a třetí je datem poslední kontroly obsahu počítače. Jestliže nechcete čekat na první spuštění automatické aktualizace, použijte tlačítko »LiveUpdate«. V rámečku úplně vlevo pak najdete informaci o aktuálním využití výkonu procesoru vašeho počítače a celkové důvěryhodnosti jeho zabezpečení.

 Kontrola počítače: V antivirové části programu si můžete nastavit vlastní plán kontrol počítače na výskyt škodlivého softwaru.
Kontrola počítače: V antivirové části programu si můžete nastavit vlastní plán kontrol počítače na výskyt škodlivého softwaru.

Užitečná nastavení

Předvolby funkcí antiviru najdete pod odkazem »Nastavení«. Určit lze například výjimky z antivirové kontroly, prověřování obsahu síťových jednotek, typy kontrolovaného spywaru, automatické odstranění odhalené nákazy a další chování průběžné kontroly počítače.

Na záložce »Síť« lze nastavit například kontrolu e-mailů a zpráv v komunikátorech jako je Windows Live Messenger, Trillian a další. Ochranu proti napadení internetového prohlížeče, kontrolu souborů stahovaných z internetu nebo zabezpečení přihlašovacích údajů a hesel nastavujete na záložce »Web«. Záložka »Obecné« pak skrývá nastavení tzn. tichého režimu, během kterého antivir nezobrazuje žádná hlášení. Tichý režim funguje například když máte některou z aplikací spuštěnou v režimu celé obrazovky (přehrávání filmů či prezentací, hraní her ad.) a můžete jej ovládat i prostřednictvím nabídky tlačítka programu Norton Internet Security, zobrazovaného v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows (vedle hodin).

Výchozí předvolby není třeba upravovat, zabezpečení počítače je automaticky nastaveno na optimální úroveň. Pokud ovšem nějaké změny provedete, vždy se můžete vrátit ke standardním nastavením programu. Proti nechtěným změnám v konfiguraci lze program zabezpečit heslem.

Prověření programů: Norton Internet Security nabízí kontrolu všech běžících programů a služeb, na základě které identifikuje potenciální škůdce.
Prověření programů: Norton Internet Security nabízí kontrolu všech běžících programů a služeb, na základě které identifikuje potenciální škůdce.

Kontrola počítače

Kromě rezidentní kontroly, běžící na pozadí operačního systému, nabízí Norton Internet Security samozřejmě i pravidelné kontroly obsahu počítače a kontroly na vyžádání.

Funkce antivirové kontroly najdete pod volbou »Prověřit nyní«. K dispozici je rychlá kontrola klíčových souborů operačního systému, kompletní kontrola všech souborů na disku počítače i možnost vlastního nastavení antivirové kontroly. Při použití této volby si můžete vybrat především konkrétní disky, složky a soubory, které budou kontrolovány, a také určit časový plán kontrol. Kontroly lze spouštět v přesně zadaný čas nebo s denním, týdenním či měsíčním opakováním. Velmi užitečná je i předvolba spouštění kontroly pouze v době kdy nevyužíváte plný výkon počítače a majitelé notebooků ocení možnost pozastavit kontrolu v případě, že je počítač napájen z akumulátoru. Po skončení kontroly umí Norton Internet Security počítač vypnout či uspat.

V nastavení antivirových testů najdete předvolby pro kontrolu komprimovaných archívů, přeskakování důvěryhodných souborů nebo řízení výkonu testování. Určitě neuděláte chybu, pokud ponecháte nastavení na výchozích hodnotách. Konkrétních plánů kontrol si můžete vytvořit kolik jen budete potřebovat. Případně můžete využít připravená nastavení a pouze si je upravit podle svých potřeb.

Bezpečně na internet: Funkce Norton Safe Web vás včas varuje před nebezpečnými internetovými stránkami.
Bezpečně na internet: Funkce Norton Safe Web vás včas varuje před nebezpečnými internetovými stránkami.

Prověření programů

Užitečnou funkcí aplikace Norton Internet Security je prověření důvěryhodnosti všech spuštěných programů a služeb. Výsledkem je analýza stability, využití a bezpečnosti použití softwarové výbavy vašeho počítače.

Norton Internet Security vás navíc chrání i před hrozbami ze sociální sítě Facebook, kterou se šíří stále více virů a dalších škodlivin. Aplikaci Norton Safe Web stačí povolit přístup k vašemu profilu na Facebooku a aktivovat automatické prověřování příspěvků. Kontrolovány jsou především odkazy, které mohou být nasměrovány na zavirované stránky. Vaše běžné činnosti na Facebooku Norton Safe Web nijak neomezuje.

Informace o činnosti programu Norton Internet Security zjistíte pod volbou »Výkon«, kde je připraven přehled všech aktivit antiviru i informace o jeho využívání výkonu procesoru a kapacity operační paměti.

Trezor na hesla: Nástroj Norton Identity Safe chrání vaše přihlašovací údaje a hesla a synchronizuje je mezi zařízeními, která používáte.
Trezor na hesla: Nástroj Norton Identity Safe chrání vaše přihlašovací údaje a hesla a synchronizuje je mezi zařízeními, která používáte.

Rodičovská kontrola a ochrana identity

Jednou z výhod bezpečnostního balíku Norton Internet Security oproti klasickým antivirům je i přítomnost funkce rodičovské ochrany Online Family. Před použitím této funkce vás program navede k bezplatnému vytvoření uživatelského účtu, na základě kterého pak budete mít přístup nejen k funkcím na blokování webových stránek s nežádoucím obsahem, ale také k historii aktivit vašich dětí na internetu, včetně komunikace v sociálních sítích.

Užitečné je také propojení Norton Internet Security se službou Norton Identity Safe, která se stará o zabezpečení vašich osobních údajů na internetu a synchronizaci přihlašovacích jmen a hesel k internetovým službám napříč různými zařízeními, včetně například i smartphonů a tabletů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání