Menu
CHIP Speedtest

Nová Opera pro skoro všechny mobily i tablety

22.03.2011 13:53 | Redakce Chip
Nová Opera pro skoro všechny mobily i tablety
Přináší podstatně vylepšené ovládání a řadu nových funkcí.

Opera dnes vydala novou generaci prohlížečů mobilních: Operu Mini 6 a Operu Mobile 11. Opera Mobile je plnohodnotný mobilní prohlížeč pro výkonný smartphone anebo tablet s dotykovou obrazovku. Dostupná je pro Android od verze 1.6 výše, pro Symbian (S60), a předběžně také pro Windows 7 (na tabletech; nikoli pro Windows Phone 7) a pro MeeGo i Maemo.

Opera Mini je pozoruhodný způsob, jak dostat docela použitelný prohlížeč i do kdejakého obyčejného telefonu, který alespoň obsahuje Javu, anebo jak zrychlit i zlevnit surfování na pomalejším mobilním připojení. Kromě javové verze je nativně dostupná pro Symbian S60, pro BlackBerry i pro Android. Pro iOS zůstává zatím poslední verzí 5.0.2 — šestka bude postoupena do App Store prý co nevidět.

Operu Mini spustíte na mnohem více zařízeních než Operu Mobile, a počítá i s displeji docela prťavými. Můžete‑li si u svého zařízení vybrat, pak záleží na tom, zda chcete šetřit data a čas, anebo zda potřebujete plnou podporu funkcí webu.

Opera Mini prochází web skrze servery Opery, které stránky zjednodušují a komprimují, než je pošlou do vašeho telefonu. Tím se údajně ušetří až 90 % přenesených dat, a procházení webu je tak docela použitelně rychlé i na pomalém spojení, popřípadě šetří peníze, pokud nemáte datový paušál. Kromě toho se zvyšuje slučitelnost s telefonem a zobrazitelnost i na malých displejích; pokročilé funkce určitých stránek ovšem nebudou dostupné.

I v Opeře Mobile si však můžete zapnout komprimování pod názvem „Opera Turbo“.

Nové verze přinášejí mimo jiné vylepšené ovládání zejména na displejích dotykových i rychlejší posun a zvětšování stránek; pak zcela nové ovládání vyvinuté pro tablety. K dalším možnostem patří snadné sdílení navštíveného na sociálních sítích. Opera Mobile umožňuje ukládat sady otevřených stránek. Na Androidu nyní plně podporuje Flash; ze standardů HTML například aplikační cache. Opera Mini podporuje přehrávání videí z YouTube ve výchozím přehrávači telefonu; podporuje také otevírání odkazů na pozadí.

I poměrně staré javové telefony (s alespoň MIDP 2) mohou využít alespoň Opery Mini řady 4, dneškem povýšené na verzi 4.3, která rovněž přináší sdílení na sociálních sítích, podporu YouTube (je‑li čím videa přehrát) a upravený vzhled a ovládání (nedotykové).

(Prastaré telefony s MIDP 1 se musí spokojit s verzí 3 Basic.)

Doporučený způsob, jak získat nejvhodnější verzi mobilní Opery, je návštěva adresy m.opera.com dotyčným mobilním zařízením. Dostupné verze však můžete i prozkoumat z počítače. Oba prohlížeče najdete také na Android Marketu. Opera udržuje i výpis všech vyzkoušených mobilů; u každého uvádí poslední ověřenou verzi. To neznamená, že prohlížeč nelze zkusit nainstalovat i na zařízení jmenovitě neuvedené.

Prohlížeč je přeložený do mnoha jazyků včetně češtiny.

Na Operu Mobile se můžete nechat zlákat i průvodním ukázkovým videem.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání