Menu
CHIP Speedtest

Nové domény zaplaví internet

18.06.2012 05:54 | Redakce Chip
Nové domény zaplaví internet
Organizace ICANN, spravující internetové domény nejvyššího řádu (TLD), přijala bezmála dva tisíce (1 930) žádostí o zavedení nových domén ke stávajícímu rozsahu domén národních a generických.

Nejvíce žádostí (884) o nové TLD obdržel ICANN od subjektů ze Severní Ameriky. Následuje Evropa s 675 žádostmi a asijsko-pacifický region s 303 žádostmi. Zřízení nových TLD je pro ICANN finančně velmi zajímavé. Cena aktivace nové domény nejvyššího řádu je stanovena na 185 000 amerických dolarů a roční udržovací poplatek pak přijde na 25 000 dolarů. Jen za přijaté žádosti už ICANN inkasoval kolem 350 milionů dolarů. Už proto je trochu překvapivé, že ICANN nevěnoval dostatek času přípravám a registrační systém pro podávání žádostí o nové domény bylo nutné odstavit ještě před uplynutím ohlášené lhůty pro jejich příjem.

Nyní nastává několikaměsíční fáze, během které bude ICANN žádosti zkoumat a postupně schvalovat. Nové domény nejvyšší úrovně budou spouštěny postupně, a pokud nedojde k neočekávaným komplikacím při posuzování přihlášek, dočkáme se prvních z nich pravděpodobně ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Jedna žádost z ČR

ICANN zároveň zveřejnil kompletní seznam domén, jejichž aktivaci bude v následujících měsících posuzovat. Najdete mezi nimi například doménová jména .sexy, .inc, .dog, .vodka a další. Nové TLD mohou být i v různých dalších abecedách, proto je 166 z požadovaných domén také v azbuce, arabštině nebo v asijských jazycích. Z České republiky pochází pouze jediná žádost, a to o doménu .unicorn. Více než desítku žádostí podal Microsoft, který chce domény nejvyššího řádu ke všem svým hlavním produktům, a tak vedle domény .microsoft usiluje i o domény .hotmail, .office, .xbox, .skype, .azure a několik dalších. Google chce například domény .google, .youtube a .lol. Apple se spokojí s doménou .apple.

Řešení sporů

Mnoho žadatelů pochopitelně usiluje o stejné domény, a proto ICANN naznačil, jakým způsobem bude řešit spory. U obecných slov dostanou přednost skupiny či sdružení, které mají k danému jménu nějaký vztah, nad jednotlivými firmami. V případě rovnocenného postavení žadatelů budou tito vyzváni k řešení dohodou – a pokud k ní nedojde – bude nová doména udělena vítězi aukce. U amerického ministerstva obchodu si už na postup přidělování nových TLD stěžovalo 87 firem a obchodních asociací.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání