Menu
CHIP Speedtest

Nový formát Googlu pro obrázky

15.06.2011 12:45 | Redakce Chip
Nový formát Googlu pro obrázky
Nový a moderní obrazový formát „WebP“ podle společnosti Google brzy odstraní rádobystandard v podobě formátu JPEG. Nebylo by to žádné překvapení, protože formát WebP dosahuje při stejné úrovni komprese až o čtyřicet procent lepší kvality obrazu.

Vzhledem k tomu, že formát JPEG v příštím roce oslaví dvacet let, je více než vhodné zmínit, proč byl tak dlouho úspěšný. Žádný jiný formát totiž není používán tak často a v tak širokém spektru zařízení – od digitálních fotoaparátů až po obrázky na Facebooku. Tento úspěch však kupodivu nelze vysvětlit z technologického hlediska: celá řada moderních formátů nabízí mnohem lepší kompresi než archaický JPEG. Pravda je, že pokusů o náhradu bylo několik (vzpomeňme si například na PNG), ale teprve nyní se objevil formát s reálnou šancí na prosazení – stojí za ním totiž Google a jeho novinka navíc představuje opravdu významný krok vpřed. Z technologického hlediska je WebP vedlejším produktem z vývoje Googlu – jeho videokodeku WebM.

Podrobnější informace o něm najdete v Chipu 7, který vychází 24.6. 2011.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání