Menu
CHIP Speedtest

Nový hardware pro PC

15.05.2012 21:06 | Redakce Chip
Nejvýkonnější hardware: Chip představuje nejnovější trendy a komponenty, které si již dnes můžete nainstalovat do PC.

V roce 2011 se přes všechny katastrofické scénáře a obavy z poklesu prodeje způsobeného vzrůstající oblibou tabletů prodalo historicky největší množství osobních počítačů. V loňském roce se celosvětově přes pulty obchodů převalilo kolem 353 milionů osobních počítačů a notebooků vybavených nejmodernějšími hardwarovými komponentami a tento trend bude pokračovat i v roce 2012. S ohledem na příchod nejnovějších generací procesorů Intel Ivy Bridge a AMD Trinity lze očekávat, že nové počítače nabídnou až o 50 procent rychlejší výpočetní výkon než loňské modely. Výrobní technologie SSD disků se sníží na 20 nm a jejich kapacita přesáhne hranici terabytu. Zvýší se i jejich rychlost, protože místo stávajícího rozhraní SATA budou připojeny přes propustnější SATA Express nebo PCI Express rozhraní. Prolomení rychlostních rekordů čekáme i u jiných komponent. Bezdrátové Wi-Fi adaptéry dosáhnou propustnosti 600 Mb/s a do běžného prodeje se dostane i superrychlý intelovský port Thunderbolt, který dokáže přenášet data rychlostí až 800 MB/s.

Budoucí technologie již dnes
Zatímco některé z představovaných technologií budou k dispozici až koncem roku, svůj počítač můžete vylepšit již dnes. V testovací laboratoři Chipu jsme vyzkoušeli paměťové SSD moduly pro rozhraní PCI Express 3.0, které mohou dosahovat stejné propustnosti jako očekávané rozhraní SATA Express. Dvoupásmový Wi-Fi router dokáže již dnes přenášet v domácí síti paralelně dva datové toky videa v HD rozlišení a přetaktované moduly pamětí DDR 3 jsou jen o trochu pomalejší než paměti typu DDR 4, které budou uvedeny na trh přibližně za půl roku. Doslova „za dveřmi“ jsou i další technologie: systém Windows 8 je již ve stavu beta-verze a v prodeji je už první grafická karta AMD Radeon HD 7970 s rozhraním PCIe 3.0.

Celý článek najdete v papírové verzi Chipu 6/2012 i v jeho verzích pro iPad a Android.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání